یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه تکنولوژی ساخت مسکن در ایران از سطح استاندارد و قابل قبولی برخودار است، گفت: با توجه به اینکه بهترین قالب‌های تونلی در ایران ساخته می شود، در صورت حمایت از شرکت‌های ساختمان سازی، به هیچ وجه نیاز به حضور سازندگان خارجی نیست.

تکنولوژی ساخت مسکن "تونلی" در ایران

بیژن خطیبی در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه برای انتقال تکنولوژی های ساخت مسکن اظهار کرد: کشورهای همسایه ایران از جمله عراق، افغانستان، عربستان و... تکنولوژی جدیدی برای ساخت مسکن ندارند و معمولا سایر کشورها پروژه های ساختمان سازی آنان را اجرایی می کنند.

وی افزود: تنها کشوری که در همسایگی ایران در عرصه ساخت مسکن موفق عمل کرده، ترکیه است که این کشور نیز با حمایت از شرکت های ساختمان سازی داخلی توانسته عملکرد خود در این حوزه را بهبود ببخشد.

این کارشناس بازار مسکن گفت: تکنولوژی ساخت مسکن کشور ترکیه معمولا استفاده از قالب تونلی است که ۵۰ سال پیش در جریان ساخت شهرک اکباتان، در ایران از این تکنولوژی استفاده شده و این نشان می دهد که تکنولوژی آن در کشور وجود دارد و عملا نیازی به ورود آن نیست، زیرا تجربه و دانش ساخت مسکن با این روش را داریم.

وی ادامه داد: مسئله اصلی که در جریان رونق ساخت و ساز در ایران مطرح است، حمایت دولتمردان از شرکت ها و بنگاه های اقتصادی است.

قطعا استفاده از تکنولوژی ساخت کشور ترکیه یا سایر کشورهای منطقه تاثیر آنچنانی روی صنعت ساختمان سازی ایران ندارد اما آنچه در این زمینه اثرگذار است، حمایت و تقویت توان تولید شرکت های داخلی است.

خطیبی با بیان اینکه ایران سال هاست در بخش ساخت مسکن فعالیت دارد، گفت: شرکت های ترکیه ای که طی سال های گذشته در ایران اقدام به ساخت مسکن کردند، از اسکلت بتنی یا قالب تونلی استفاده کردند و تنها تفاوت آن ها با سازندگان ایرانی در همین زمینه است.

در حال حاضر بهترین قالب های تونلی در ایران ساخته می شود و اگر از شرکت های داخلی (با ارائه تسهیلات یا سرمایه اولیه و...) حمایت جدی صورت گیرد، به هیچ وجه نیاز به حضور سازندگان خارجی نداریم.

وی با اشاره به واگذاری پروژه های نهضت ملی مسکن، یادآور شد: بهتر است اجرای این پروژه ها به شرکت های بزرگ ایرانی واگذار شود تا با استفاده از قالب تونلی در ساخت آن، شاهد افزایش سرعت ساخت و ساز در این طرح باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =