استارتاپ بلوفرانتیر از جمله الگوهایی است که وجودش در هر صنعتی برای کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

بلو فرانتیر؛ پیشتاز حوزه سرمایش پایدار

به گزارش کارآفرین نیوز، انسان معاصر برای هر موضوع روزمره به دنبال آسایش و آرامش لحظه ای است. ساده ترین مثال، واکنش ها نسبت به تغییرات دمایی است. با آغاز برودت هوا، به سرعت دمای پکیج ها و یا شعله بخاری ها افزایش می یابد و با کوچکترین موج گرما، کولرها و دستگاه های تهویه مطبوع را به تولید خنکی بیشتر و مصرف فزاینده برق وا می داریم.

در این روزهایی که گرمای هوا بیداد می کند، دستگاه های تهویه مطبوع در تمام ساختمان ها برای آسایش مردم نصب شده اند. هر چه شرایط اقلیمی غیر قابل تحمل تر می شود استفاده از این دستگاه ها رواج بیشتری می یابد. غافل از آنکه استفاده پر تعداد و پرتکرار از آن، موجب مصرف بیشتر برق و در نهایت تخریب محیط زیست خواهد شد.

بلوفرانتیر

براساس آمار آزمایشگاه ملی انرژی های تجدیدپذیر، حدود ۴ درصد گازهای آلاینده در فرایند تهویه مطبوع (ایرکاندیشنینگ) تولید و در هوا منتشر می شود و روز به روز با افزایش فزاینده تعداد دستگاه هایی که نصب می شوند این میزان افزایش می یابد. این آمار همچنین نشان می دهد تعداد دستگاه ها به ویژه در هند، چین و اندونزی به شکل چشمگیری رو به فزونی است.

فناوری تهویه مطبوع بر اساس چرخه فشرده سازی بخار طراحی شده است. در این سیستم از خنک کننده ها برای کاهش دما استفاده می شود. کلروفلوئورکربن (CFC) و هیدروفلوروکربن (HFC)؛ رایج ترین خنک کننده ها (گاز یخچال و کولر) در این چرخه به شمار می آیند. انتشار این دو گاز در طبیعت موجب نازک و سوراخ شدن لایه ازن و در نتیجه تغییرات اقلیمی گسترده می شود.

گرچه بیش از سه دهه از توافق کشورها برای توقف استفاده از این گازها با نام تجاری CFC می گذرد اما کشورها همچنان به استفاده از آن و در نتیجه تخریب لایه ازن مبادرت می ورزند.

بیش از دوازده جایگزین برای این دو گاز کشف شده است که موجب تخریب لایه ازن نمی شوند اما همچنان در صورت انتشار در هوا، در ایجاد گرمایش جهانی سهیم هستند.

هر ساله ۱۹۵۰ میلیون تن گاز دی اکسید کربن از فرایند مصرف انرژی مورد نیاز برای دستگاه های تهئیه مطبوع تولید و منتشر می شود که ۵۳۱ میلیون تن آن برای خنک سازی هوا و ۵۹۹ تن آن برای رطوبت زدایی تولید می شود.

اما آنچه اغلب در این میان مغفول می ماند، فرایند تولید است. ۸۲۰ میلیون تن گازهای سرماساز و گازهای گلخانه ای در طول فرایند و انتقال دستگاه های تهویه مطبوع در هوا منتشر می شود.

Breakthrough Energy Ventures

اینجا است که بلو فرانتیر (Blue Frontier) متولد می شود. استارتاپی که تلاش کرده است با کارآمدسازی بیشتر فرایندها، آلایندگی حاصل از فناوری تولید دستگاه های تهویه مطبوع را کاهش دهد تا میزان تخریب محیط زیستی این کالاها به حداقل برسد.

استارتاپ بلوفرانتیر

بلو فرانتیر در سال 2018 با هدف کاهش میزان آلایندگی دستگاه های تهویه مطبوع با استفاده از مواد متفاوت در فناوری منحصر به فرد راه اندازی شد. میزان استفاده از سرماسازها در فناوری ابداعی بلوفرانتیر، یک سوم تا یک پنجم حجم مورد نیاز در دستگاه های مشابه است و از آنجا که نحوه ساخت دستگاه های بلوفرانتیر با دستگاه های موجود متفاوت است، میزان آلایندگی موثر در گرمایش جهانی را نیز کاهش می دهد.Blue Frontier

دنیل بتز (Daniel Betts)؛ مدیر اجرایی استارتاپ می گوید: براساس مستندات علمی مورد تایید، میزان آلایندگی در فناوری بلو فرانتیر، بین ۸۵ تا ۸۷ درصد کاهش یافته است.

وی که دکترای مهندسی مکانیک در حوزه علوم گرمایش و سرمایش از دانشگاه فلوریدا است می گوید: در واقع ‌این فناوری، مولود تلاش ها برای از بین بردن بیماری سیاه زخم از گونه ناقل در هوا بوده است. این فناوری بر پایه مواد شیمیایی که فشار تبخیر پایین تر از آب دارند بنا شد که امروزه به نام خشک کننده های مایع نیز می شناسیم .

سیاه زخم از جمله بیماری های نادری است که احتمال ابتلا به آن از طریق هوا (هر چند اندک) وجود دارد. به گفته بتز، این بیماری را سلاح بیوتروریسم نیز می نامند.

بتز می افزاید: این مواد، ضدعفونی کننده و باکتری کُش های عالی هستند. به محض ورود باکتری سیاه زخم، این مواد شیمیایی توانایی از بین بردن آن را دارد. استفاده از یافته های این تحقیق به فناوری استارتاپ بلوفرانتیر منتج شد. در واقع، یکی از مزایای این فناوری تهویه مطبوع، بهبود کیفیت هوای فضای داخلی و جریان هوای سالم تر است.

قابلیت ذخیره انرژی

مایع شیمیایی خشک کننده که در این فناوری استفاده می شود در محفظه پلاستیکی کوچکی در داخل دستگاه، برای مواقع ضروری ذخیره می شود. این امر به منظور استفاده در مواقع قطع جریان برق تولیدی نیروگاه های فسیلی و استفاده از پنل های خورشیدی یا توربین های بادی انجام می شود که صرفه اقتصادی فراوانی در پی دارد.

متخصصان امر می گویند فناوری این استارتاپ به دلیل کاهش استفاده از خشک کننده ها و قابلیت کاهش مصرف انرژی می تواند قاعده بازی را در عرصه تهویه مطبوع به نفع کارآمدی شبکه و کربن زدایی سیستم های سرمایشی تغییر دهد.

سرمایه گذاران بسیاری در انتظار توافق برای همکاری با این استارتاپ خلاق هستند. شتاب دهنده بین المللی انرژی متعلق به بیل گیتس (Breakthrough Energy Ventures) اخیرا سرمایه گذاری ۲۰ میلیون دلاری در این استارتاپ انجام داده است. این روزها بلو فرانتیر در حال گسترش قلمرو فناوری خود در حوزه ساختمان های پایدار و زمین سبز در ساختمان های تجاری کشورهای مختلف است.

Breakthrough Energy Ventures

مسئولان شتاب دهنده اعلام کرده اند به دلیل همزمانی عملکرد سرمایشی این فناوری نوین و قابلیت ذخیره انرژی، مشکلات در زمان اوج مصرف در عصرهای تابستانی به شدت کاهش می یابد. از آنجا که این فناوری در ساعاتی از روز از انرژی ذخیره شده استفاده می کند هزینه برق مصرفی برای مشتریان نیز کاهش چشمگیری خواهد داشت. قابلیت نگهداری انرژی در زمان قطع برق، حدود ۶ ساعت است و حدود ۶۰ درصد کاهش مصرف برق سالانه را سبب خواهد شد.

استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع فعلی در ساعات اوج مصرف،‌ نه تنها مصرف برق را افزایش می دهد بلکه موجب انتشار مضاعف گازهای آلاینده در هوا می شود. از یک سو، این اتفاقات به مرور موجب استهلاک و تضعیف مدارات برقی و تجهیزات نیروگاهی می شود و از سوی دیگر در دراز مدت بر پوشش گیاهی کره زمین و افزایش احتمال آتش سوزی ها تاثیرگذار است. این چرخه در کنار سایر چرخه های تخریب محیط زیست ادامه دارد و در حال نابودی پوشش گیاهی کره زمین است که این روزها پیامدهای ناشی از آن، از جمله سیل های ویرانگر و موج های بی سابقه گرما در صدر اخبار تمام دنیا قرار گرفته است.

سرمایه گذاران این استارتاپ می گویند: هر صنعتی باید یک بلوفرانتیر داشته باشد تا بتوان به نجات کره زمین پیش از تخریب های غیرقابل بازگشت امیدوار بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =