رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا نسبت به فعالیت‌های مشابه شرکت‌های هرمی در حوزه رمز ارزها هشدار داد و از شهروندان خواست که فریب وعده‌هایی مانند دو برابر شدن سرمایه از طریق فعالیت با برخی برنامه‌ها و نرم افزارها نظیر tmon۵۵ را نخورند.

هشدار پلیس: فریب tmon۵۵ را نخورید

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ علی‌محمد رجبی با اشاره به روش های متعدد کلاهبرداری از شهروندان در فضای مجازی بیان کرد: در گذشته ترغیب و دعوت از شهروندان برای عضویت در شرکت های هرمی یکی از شیوه‌های کلاهبرداری از آنان بود.

این شرکت‌ها با دادن وعده سودهای فراوان به افراد، این تصور را به آنان می‌دادند که می توانند چندین برابر وجه پرداختی خود به این شرکت‌های هرمی را برداشت کرده و اصطلاحا سود کنند، از این رو مبالغ هنگفتی را به جیب کلاهبرداران ریخته و در نهایت نیز سرمایه خود را از دست می‌دادند.

وی در ادامه گفت: کلاهبرداران سایبری نیز به تازگی در حوزه رمز ارزها فعالیت مشابه شرکت‌های هرمی را شروع کرده و از کاربران می‌خواهند که با معرفی افراد جدید به عنوان زیرمجموعه خود یا معرفی افراد برای نصب نرم افزار برای خود درآمد کسب کنند. که این موضوع نیز یکی از روش‌های کلاهبرداری و سودجویی از کاربران در فضای مجازی است و نباید به هیچ عنوان فریب آن را خورد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا بیان کرد: با پیدایش ارزهای دیجیتال و افزایش فعالیت کاربران در این زمینه، مسیر هم برای کلاهبرداران ساده تر شده و روزانه خبرهای زیادی از کلاهبرداری پروژه‌های مختلف به گوش می‌رسد. از مهم‌ترین روش‌های کلاهبرداری در حوزه رمزارزها راه‌اندازی سایت‌های سرمایه گذاری، ایجاد توکن‌های بدون آینده و برنامه، ایجاد شبکه‌های هرمی و ... است.

کلاهبرداری پانزی چیست؟

رجبی با بیان اینکه اصطلاحا این روش کلاهبرداری «پانزی» نامید می‌شود، گفت: نام این روش از نام «چارلز پانزی» که اولین بار این روش را در حدود ۱۰۰ سال پیش اجرا کرد برداشته شده است. این ترفند یک روند سرمایه‌گذاری کلاهبردارانه ‌است که سودهایی را از همان پول سرمایه‌گذاری شده یا مالی که به وسیله سرمایه‌گذار بعدی پرداخت شده‌ به سرمایه‌گذار قبلی پرداخت می‌کند. در واقع در این روش عایدی حاصل شده از سود واقعی به دست آمده توسط سازمان یا شخصی که فعالیت تجاری را انجام می‌دهد پرداخت نمی‌شود.

وی در ادامه گفت: معمولاً کلاهبرداران با ترفند پانزی سوژه‌های جدید خود را با نمایش سودهایی که دیگر سرمایه‌گذارها نمی‌توانند پرداخت کنند فریب می‌دهند. برای حفظ حیات سیستم پانزی و این عایدی و پرداخت سود به سرمایه‌گذاران باید روند جذب افراد جدید که به شکل هرمی انجام می‌شود، ادامه پیدا کند، اما با توجه به اینکه پرداخت سود واقعی در این سیستم‌ها اندک و حتی ناچیز است، این سیستم خیلی زود و ظرف مدت چند ماه به فروپاشی می‌رسد و در نهایت سرمایه‌گذاران مجبور به شکایت شده و اصل پول خود را نیز از دست می‌دهند.

هشدار پلیس فتا نسبت به فعالیت شرکت جعلی tmon۵۵

رجبی با اشاره به اینکه به تازگی شرکتی جعلی تحت عنوان tmon۵۵ وارد این فضا شده است، بیان کرد: tmon۵۵ سعی دارد که خود را وابسته به شرکت معتبر tmon در کره نشان دهد در صورتی که بررسی‌ها خلاف این موضوع را نشان می دهد. این شرکت جعلی حتی برای جلب اعتماد بیشتر کاربران، نرم افزاری را نیز طراحی کرده و از کاربران خود می‌خواهد که اقدام به خرید رمز ارز کرده و به ازای معرفی افراد جدید سود خود را به شکل ارز دیجیتال یا دلار دریافت کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با بیان اینکه فعالیت این شرکت کاملا بر اساس روش کلاهبرداری پانزی است، گفت: حتی این احتمال وجود دارد که این شرکت از طریق نرم افزارهای نصب شده روی تلفن همراه و سیستم‌های رایانه‌ای کاربران اقدام به هک سیستم آن ها کرده و اطلاعات کاربری و محرمانه آنان را نیز مورد سوءاستفاده قرار دهد. روش این شرکت جذب سرمایه کاربران از طریق وسوسه کردن آنان به دوبرابر شدن دارایی‌شان است.

رجبی با اشاره به اینکه این شرکت جعلی کلاهبردار از اوایل سال ۲۰۲۲ فعال شده است، گفت: پروژه ۵۵ TMON با ادعای تجارت الکترونیک کسب کارمزد از فروشگاه‌های آنلاین درحال جذب سرمایه و پرداخت سود اغواگرانه به کاربران است و با استفاده از کد ارجاع قربانی را برای عضویت قربانیان جدید تشویق می‌کند، در صورتی که در این روش فقط راس شرکت اقدام به دریافت مبالغ کرده و دیگران سرمایه خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه متاسفانه مواردی از تمایل کاربران ایرانی به سرمایه‌گذاری در این پروژه جعلی دیده شده است، بیان کرد: این پروژه به خصوص در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مورد توجه بعضی کاربران قرار گرفته و این افراد با تصور دو برابر شدن سرمایه‌ خود اقدام به سرمایه‌گذاری در آن کرده‌اند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ادامه داد: در این راستا اولا ضروری است که کاربران به هیچ عنوان فریب چنین وعده‌ها و تبلیغاتی را نخورده و وارد این بازار نشوند. اگر هم اقدام به سرمایه‌گذاری در این حوزه کرده‌اند از دعوت افراد دیگر پرهیز کرده و سعی کنند تا مبلغ سرمایه‌گذاری شده را پس گرفته و از ادامه فعالیت پرهیز کنند.

رجبی با تاکید بر اینکه افزایش آگاهی مردم بهترین راهکار برای مقابله با این شرکت‌ها و روش‌های کلاهبرداری است، گفت: لازم است شهروندان توجه داشته باشند که از سرمایه‌گذاری و فعالیت در هر موضوعی که دانش کافی نسبت به آن را ندارند پرهیز کرده و فریب وعده‌ها و تبلیغات مطرح شده در این خصوص را نخورند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =