معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار امیدواری کرد که در فصل برداشت برنج ایرانی، قیمت‌ها در بازار کاهش یابد.

منتظر کاهش قیمت برنج باشید

به گزارش کارآفرین نیوز، امیر طالبی با اشاره به کاهش قیمت برنج در فصل ورود محصولات تولید داخل به بازار، گفت: امیدواریم در فصل برداشت برنج طبق روال سال‌های گذشته شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار باشیم.

طالبی با بیان اینکه امسال کشاورزان شالیکار هزینه‌های زیادی را برای کارگر، کود و سموم متقبل شده اند، افزود: منطقی است که نسبت به سال گذشته شاهد افزایش قیمت در برنج ایرنی باشیم، اما امیدواریم مانند سال‌های گذشته در زمان برداشت برنج شاهد کاهش قیمت در بازار باشیم.

وی افزود: در بازارهای جهانی قیمت گندم تا ۵۳۰ دلار برای هر تن هم رسید، ولی الان در فصل برداشت می‌بینیم که قیمت‌ها حول و حوش ۴۵۰ دلار و حتی کمتر از آن است؛ بنابراین در جهان و همه کشورها و همین طور ایران مطمئنا در فصل برداشت محصولات کشاورزی با توجه به این که عرضه بیشتر می‌شود طبیعتا روی قیمت هم اثر خواهد گذاشت.

طالبی گفت: امسال با توجه به تغییرات قیمتی و التهاباتی که در بازار و قیمت برنج به وجود آمد ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفت ممنوعیت واردات را لغو کند و در ۴ ماه آینده با واردات برنج خارجی، زمینه برای تنظیم بازار برنج فراهم خواهد شد.

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره تاثیر واردات بر بازار برنج داخلی گفت: با توجه به اینکه روند واردات برنج از زمان خرید تا دریافت آن در داخل کشور حداقل سه ماه به طول می‌انجامد و به دلیل تفاوت قیمتی نسبتا بالا بین برنج ایرانی و خارجی هم اکنون مصرف بیشتر مردم برنج خارجی است، این فاصله زمانی می‌تواند روی قیمت برنج در داخل تاثیرگذار باشد به همین دلیل ستاد تنظیم بازار به این جمع بندی رسید که امسال این ممنوعیت را فعلا لغو کند.

وی افزود: مرجع ذیربط در این باره مصوبات را صادر و به همه‌ گمرکات ابلاغ کرده است.

طالبی گفت: برنج کاران ایرانی و انجمن برنج ایران مخالف این قضیه است و معتقد است که عملا با شروع فصل برداشت، قیمت به خودی خود کاهش پیدا می‌کرد و نیازی نبود که ممنوعیت واردات را لغو کنیم چرا که تاثیری بر قیمت برنج نخواهد داشت و معتقد بودند که برای تنظیم بازار اگر قرار است برنج وارد شود می‌توانستند این کار را در همان هشت ماهی که فرصت ایجاد می‌شد انجام دهند نه در زمان برداشت برنج داخلی. این لغو ممنوعیت واردات عملا به ضرر تولید کنندگان شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =