بازار فناوری اطلاعات، ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای یکی از مهم‌ترین زمینه‌هایی است که در سال‌های اخیر از طریق فعالیت ۱۵۷۹ شرکت دانش‌بنیان کشور توسعه پیدا کرده و در ۵ عرصه نیز پیشرو شده است.

جهش تولیدات بومی در ۵ عرصه فناورانه

به گزارش کارآفرین نیوز، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای یکی از تاثیرگذارترین فناوری‌ها در توسعه صنایع مختلف است، ابزاری هوشمند برای ارتقای شاخص‌های توسعه یافتگی که این اتفاق با کمک ۱۵۷۹ شرکت دانش‌بنیان و خلاق سرعت بیشتری گرفته است.

بر این اساس استفاده از این فناوری را نقطه عطف و آغازین تحولات فناورانه و دیجیتالی در دنیا می‌دانند. فناوری که به انسان کمک کرد تا نیازهای خود را با کمک ماشین و با استفاده از فناوری‌های دیجیتال برطرف کند و هر روز وابستگی بشر به خود را افزایش داد.

فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای نقشی مهم در تحقق توسعه پایدار اقتصادی کشورها دارد، از این رو این عرصه فناورانه هر روز با ابعاد جدید و کارایی‌های نوینی در اختیار بشر قرار می‌گیرد. فناوری پایه و زیرساختی که در ایران نیز توسعه یافته و پیشرفته است و این مورد با کمک ۱۵۷۹ شرکت دانش‌بنیان و خلاق سرعت بیشتری گرفته است.

اینترنت

۵ عرصه فناورانه ای که توسعه‌ بیشتری یافته شامل، «برنامه های کاربردی»، «پلتفرم»، «زیرساخت»، «امنیت فضای تبادل اطلاعات» و «صنعت انیمیشن و بازی های ویدئویی» است که در این عرصه محصولات متعددی بومی سازی و در اختیار کاربران قرار گرفته است.

برای توسعه این فناوری ها در کشور مجموعه‌هایی نظیر عصر گویش پرداز، بانی ارتباط ماهان، ایده سیستم پرداز کیش، ارتباطات هوشمند چکاوک، توسعه آموزش‌های سیمرغ، ایده پردازی ذوق، سانا گستر سپنتا، داده پردازان هوش مصنوعی روبین، آسمان صبح فردا، سفر اندیشان سبز سانا و غیره گام برداشته‌اند.

هرچند که این تلاش‌ها کافی نبوده و جایگاه ایران در دنیا در بهره گیری از این فناوری کاربردی هنوز قابل قبول نیست و راه زیادی برای طی کردن و همگامی با کشورهای توسعه یافته در این حوزه وجود دارد. اما شرکت های دانش بنیان و خلاق در تلاش هستند تا خلاهای موجود در این زمینه را پر کرده و موجب رونق بازار داخلی آن شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =