سازوکار هوشمند ۷ هزار شرکت دانش‌بنیان و ۱۶۰۰ شرکت خلاق باعث شده تا این شرکت‌ها عملا به عنوان پیشران‌های اقتصاد ایران شناخته شوند و بیشتر کسب و کارها بر مدار این فعالیت‌ها قرار بگیرند.

پیشرانی اقتصاد کشور به دانش‌بنیان‌ها رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، چند سالی است که شرکت های دانش بنیان و خلاق مشغول نقش آفرینی در کشور به عنوان بازوی توانمند در حوزه کارآفرینی فناورانه هستند؛ زیست‌بومی از فعالان حوزه علم و فناوری که تعداد آن ها در نیمه نخست امسال از مرز ۸ هزار و ۶۰۰ عدد گذشت.

مجموعه‌هایی که در حال ایفای ماموریتی هستند که منجر به تحقق توسعه پایدار و توسعه علمی و فناورانه کشور خواهد شد و کشور را از پیچ و خم های اقتصادی و سیاسی حاکم بر روابط و تعاملات موجود در دنیا به سلامت گذر می‌دهند و باعث کاهش میزان وابستگی های اقتصادی به بازار جهانی شده اند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که به عنوان نهادی پیشرو در حمایت از شکل گیری زیست بوم شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فعالیت می‌کند، طی چند روز گذشته شاهد افزایش چشمگیر تعداد شرکت‌های دانش بنیان بوده و بیش از ۷ هزار مجموعه دانش بنیان و ۱۶۰۰ شرکت خلاق را به ثبت رسانده است.

استارتاپ

این اتفاق با بهره گیری از ابزارهای حمایتی از کسب و کارهای دانشی که از ۱۴۰ عنوان خدمت فراتر رفته است؛ شتاب بیشتری پیدا کرده و دستاوردهای آن در زندگی عادی مردم نیز نمایان است.

شاید نخستین روزهای شکل گیری این زیست بوم؛ بیشتر تلاش ها به رفع نیاز صنایع به شکل صرف محدود بود؛ اما امروز پای این خدمات و محصولات به زندگی و روزمرگی‌های مردم هم کشیده شده و شاهد آثار آن در جامعه هستیم.

شرکت های دانش بنیان و خلاقی که به صورت ویژه در حوزه‌های فناورانه «فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی»، «دارو و فرآورده‌های پیشرفته تشخیص و درمان»، «مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی»، «ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته»، «وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی»، «برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات»، «فناوری اطلاعات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای»، «خدمات تجاری سازی» و «صنایع فرهنگی، خلاق، علوم انسانی» فعالیت می کنند و محصولات و خدمات مختلفی را به جامعه و صنایع ارائه کرده‌اند.

شرکت‌های دانش‌بنیان طبق ماهیت و فعالیت‌ خود، به دو گروه شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا دسته‌بندی شده و دانش‌بنیان‌های نوپا یا تولیدی نیز بر اساس نوع فعالیت، پیچیدگی و اهمیت فناورانه در ۳ گروه نوع یک، نوع دو یا نوع سه جای می‌گیرند.

تعداد شرکت های دانش‌بنیان از این به بعد در سایه قانون مصوب مجلس شورای اسلامی با عنوان «قانون جهش تولید دانش‌بنیان» که پس از سه سال تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تعامل با مجالس دهم و یازدهم به نتیجه رسید و مصوب شد قطعا روند پُرشتاب رو به رشدی را تجربه خواهد کرد و به زودی تعداد شرکت های دانش بنیان که امروز فراتر از ۷ هزار مجموعه شده افزایش بی سابقه ای خواهد دید.

استارتاپ

قانونی که به دنبال رفع نواقص و مشکلات قانونی پیش روی کسب و کارهای دانش بنیان و خلاق است و به نوعی تضمین کننده ۲۰ سال آینده کشور در حوزه اقتصاد دانش بنیان است.

پیش از این نیز قانون تصویب و ابلاغ حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق توانست، تحول بزرگی برای زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور ایجاد کند.

مفادی که در این قانون تصویب شده، به توسعه بخش‌های مختلف زیست‌بوم فناوری و نوآوری از بخش‌های سرمایه‌گذاری و زیرساختی تا تولید محصول دانش‌بنیان و خلاق با استفاده از اختیارات معاونت علمی و فناوری کمک می‌کند.

طبق آخرین آمار منتشر شده توسط مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال حاضر ۷ هزار و ۸۷ مجموعه دانش‌بنیان و ۱۶۰۰ شرکت خلاق در کشور فعالیت می کنند.

به یاری سازوکارهای هوشمند و پویا در حمایت از این کسب‌وکارها که به رونق فروش محصولات، رفع نیازهای تحریمی و نقش‌آفرینی محصولات ایران‌ساخت در بازارهای صادراتی منجر شده است، در حال حاضر بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور بر مدار این کسب و کارها حرکت می‌کند و به معنای واقعی پیشران اقتصاد شده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =