با افزایش تعداد درخواست‌ها برای عضویت در گروه بریکس، لزوم راه‌اندازی سیستم پرداخت بر پایه ارز مشترک غیردلاری در عرصه اقتصاد بین‌الملل بیش از پیش احساس می‌شود.

رقبای اقتصادهای دلاری پُرتعداد می‌شوند

به گزارش کارآفرین نیوز، پس از تشدید تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه، به دلیل میزان تاثیرگذاری این کشور در عرصه اقتصاد بین الملل، مراودات سیاسی اقتصادی جاری در سطح جهان به گونه ای در حال تداوم است که هر روز بر قدرت بریکس و الزام تشکیل و راه اندازی یک سیستم پرداخت غیردلاری که بتواند با سوییفت رقابت کند افزوده می شود.

در چهاردهمین اجلاس گروه بریکس که بیست و سوم ژوئن سال جاری برگزار شد، به جز ۵ کشور اصلی، سیزده کشور غیر عضو با هدف جلب حمایت اعضا برای پذیرش، در این نشست شرکت کردند.

ایران نیز در ماه ژوئن از اقدام برای عضویت در این گروه و احتمال تبدیل این گروه به بریکسی (BRICSI) خبر داده بود که در صورت پذیرش، ایران پس از روسیه، دومین دارنده ذخایر نفت و گاز در میان کشورهای گروه خواهد بود. از آرژانتین نیز به عنوان دیگر گروه خواستار عضویت در بریکس نام برده می شود.

امروز اول آگوست، عبدالمجید تبون (Abdelmadjid Tebboune) رییس جمهور الجزایر اعلام کرد کشورش علاقمند و آماده پیوستن به گروه بریکس (BRICS) است.

رقبای اقتصادهای دلاری پُرتعداد می‌شوند

وی همچنین تاکید کرد: الجزایر حائز تمام شرایط برای پذیرفته شدن در گروه بریکس است. عضویت در این گروه، می تواند الجزایر را از درگیر شدن در منازعات دوقطبی و مناقشات منطقه ای رهایی بخشد.

تبون که در نشست اخیر بریکس نیز شرکت کرده بود در سخنرانی خود تاکید کرده بود: الزام برقراری نظم نوین اقتصادی در جهان که توازن و عدالت بر آن حاکم باشد بسیار احساس می شود.

گروه اقتصادهای نوظهور با نام اختصاری بریک (BRIC) که متشکل از از برزیل، روسیه، هند و چین بود در سال ۲۰۰۹ بنیان نهاده شد. در سال ۲۰۱۰ پس از پیوستن آفریقای جنوبی، گروه به بریکس (BRICS) تغییر نام داد.

از آنجا که پُرجمعیت ترین کشورهای جهان در این گروه قرار دارند؛ بریکس حدود ۴۱ درصد جمعیت روی کره زمین را در بر می گیرد.

از سوی دیگر بر اساس آمار نهادهای بین المللی به دلیل حجم بالای تجارت جهانی هند و چین، ۱۶ درصد تجارت جهانی در اختیار گروه بریکس است.

سهم بریکس از میزان تولید ناخالص داخلی جهان نیز ۲۴ درصد ارزیابی شده است.

این نشست که سومین اجلاس دیپلماتیک جهانی از نظر قدرت کشورهای عضو نیز خوانده می شود، پس از آغاز تحریم های روسیه به شدت مورد توجه کشورهای جهان قرار گرفته است.

حالا با درخواست ایران، آرژانتین و الجزایر برای پذیرش، به نظر می رسد بر تعداد و قدرت کشورهای هم پیمان افزوده می شود.

بدین ترتیب لزوم و احتمال شکل گیری سیستم پرداخت و ارز مشترک بین کشورهای عضو به شدت تقویت می شود؛ ارزی که بتواند به غلبه دلار در عرصه تجارت جهانی پایان دهد و به تمام تلاش ها را برای پایان استیلای دلار بر عرصه تجارت بین الملل به سرانجام برساند.

از سوی دیگر برای برقراری جریان مبادلات تجاری بین کشورهایی که به دلیل تحریم ها، دسترسی آنها به سوییفت قطع شده است، بیش از پیش لزوم ایجاد سیستم پرداخت مشترک که بتواند با سوییفت رقابت کند احساس می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =