با فراهم شدن امکان وثیقه‌گذاری سهام عدالت برای دریافت وام‌های کوچک در بانک‌ها، بزودی امکانات دیگری مانند وثیقه‌گذاری سکه، اندوخته بیمه‌عمر، گواهی کسر از حقوق و ... به سامانه اضافه می‌شود.

وام با وثیقه سکه و اندوخته بیمه عمر در راه است

به گزارش کارآفرین نیوز، طی روزهای گذشته سامانه وثیقه گذاری سهام عدالت به منظور دریافت تسهیلات بانکی رونمایی شد و از این طریق امکان جدیدی برای متقاضیان وام های خُرد بانکی فراهم شد.

این فرصت که از طریق بازار سرمایه و فعلا در ۳ بانک فراهم شده، با گسترش زیرساخت ها و آمادگی بانک های دیگر در تمامی شبکه بانکی کشور عملیاتی خواهد شد.

توثیق سهام یکی از درخواست‌هایی بود که نظام مالی و بانکی همچنین مسئولان اقتصادی از سازمان بورس و اوراق بهادار داشتند.

عملیات اجرایی این طرح از ماه‌ها پیش در دولت سیزدهم آغاز شد و در مراسمی با حضور مسئولان مختلف از وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و قوه قضاییه و سازمان بورس رونمایی شده بود.

عملکرد این سیستم به این شکل است که اگر سهامداری (حقیقی یا حقوقی) قصد وثیقه‌گذاری نزد شخص دیگری را داشته باشد، می‌تواند طی مراحلی و تحت نظارت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سهام خود را به عنوان وجه الضمان نزد شخص دیگری (حقیقی یا حقوقی) توثیق کند.

دیگر مجبور به فروش سهام عدالت نیستید

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس در این مراسم گفت: گاهی اوقات اشخاص حقیقی و حقوقی برای جبران کسری مالی، ناچار به فروش سهام خود می‌شدند، اما امروز با رونمایی از سامانه ستاره می‌توانند با‎ توثیق سهام‌شان ضمن جبران کسری بودجه، از سود سالانه سهام خود همچنان بهره ببرند.

وی ادامه داد: امکان دسترسی به سامانه وثیقه‌گذاری هوشمند برای قوه قضاییه نیز فراهم شده تا افراد در مواقع ضروری به دنبال تهیه سند ملکی نباشند. با فراهم شدن این امکان، اقداماتی که معمولا زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد، در کسری از ثانیه انجام خواهد شد.

بر همین اساس، در گام‌های بعدی پذیرش سایر دارایی‌ها نظیر سکه، اندوخته بیمه‌عمر، گواهی کسر از حقوق و... برای انجام اموری که نیاز به وثیقه‌گذاری وجود دارد، به این سامانه اضافه خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =