بازارهای جهانی نفت به استقبال اجلاس اوپک رفته اند و امروز معاملات در محدوده منفی به پایان رسید گرچه بسیاری از تحلیلگران، این روند را آرامش پیش از طوفان می‌خوانند.

نفت؛ چشم انتظار اوپک پلاس

به گزارش کارآفرین نیوز، از برآیند معاملات بازارهای نفت خام چنین برمی آید که سرمایه گذاران به استقبال نشست این هفته اوپک رفته اند. کشورهای صادرکننده نفت از جمله روسیه، روز سوم آگوست (چهارشنبه) برای مجموع تولید و صادرات نفت در ماه سپتامبر تشکیل جلسه خواهند داد.

قیمت نفت خام در معاملات ابتدایی هفته در مسیر کاهشی، آغاز به کار کرد. گرچه سران برخی کشورهای عضو با افزایش تدریجی تولید در ماه سپتامبر موافق هستند اما اغلب کشورهاس اوپک پلاس بر تثبیت میزان فعلی تولید، توافق نظر دارند. از سوی دیگر، آمریکا با افزایش تعداد دکل های حفاری، همچنان به افزایش تولید ادامه می دهد.

به رغم سفر رییس جمهور آمریکا به عربستان برای توافق بر سر افزایش میزان تولید، مقامات آگاه اعلام کرده اند این کشور به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان، تمایلی برای افزایش تدریجی تولید ندارند.

هیثم الغیص؛ دبیرکل جدید اوپک از امروز کار خود را به عنوان رییس جدید اجلاس وزیران اوپک پلاس که دو روز دیگر برگزار خواهد شد آغاز کرد. وی در اولین سخنرانی خود به عنوان دبیرکل این سازمان از نقش تاثیرگذار ایران و ونزوئلا در ایجاد و حفظ ثبات در بازارهای جهانی نفت تاکید کرد.

به گفته الغیص، تاکید اوپک بر لزوم افزایش سرمایه گذاری ها در حوزه نفت با هدف جلوگیری از افزایش قیمت در سطح جهان است. وی همچنین تاکید کرد: برای برقراری نسبی میزان فعلی تولید، باید سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این حوزه صورت گیرد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که رایزنی های رییس جمهور آمریکا مثمر ثمر نبوده است و افزایش تدریجی تولید در ماه سپتامبر، بعید به نظر می رسد. برآیند سخنان وزرا و مقامات کشورهای نفتی، از افزایش قیمت منابع فسیلی در بازارهای جهانی پس از نشست اوپک پلاس خبر می دهند.

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) امروز نیز با کاهش ۲.۱ درصدی در محدوده ۹۶.۵۱ دلار در هر بشکه معامله شد. نفت خام برنت نیز با کاهش ۱.۷ درصدی به ۱۰۲.۳ دلار در هر بشکه رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =