یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر ارز ترجیحی به صورت تدریجی حذف می شد و همزمان با آن سطح حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ارتقا می‌یافت بسیاری از مشکلات در زمینه قیمت‌گذاری‌ها در بازار مرتقع می‌شد و نیازی به اجرای طرح تخصیص کالابرگ نبود.

کالابرگ جایگزین مناسب یارانه یا خیر؟

به گزارش کارآفرین نیوز، سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی به تازگی در خصوص جایگزینی کالابرگ الکترونیک با یارانه اظهار کرد: از ابتدا مقرر شده بود بعد از اتمام دوره آزمایشی این طرح، نتیجه به ستاد اقتصادی دولت اعلام شود و سپس اجرایی و توسعه پیدا کند.

به گفته او، طرح کالابرگ الکترونیک در حال طی‌ روند اعلام شده است، اما هنوز به ستاد اقتصادی دولت نرسیده و اگر از سوی دولت تصمیم دیگری گرفته شود، اعلام خواهیم کرد.

مسئله جایگزینی کالابرگ الکترونیک با یارانه معیشتی در حالی مطرح شده که بسیاری از صاحبنظران و اقتصاددانان معتقدند اکنون زمان مناسبی برای اجرای آن نیست و بهتر است بجای انجام این مهم، دولت نظارت خود بر بازار برای جلوگیری از افزایش قیمت ها را تشدید کند و هر چه بیشتر روی عادلانه سازی پرداخت یارانه ها تمرکز کند.

آلبرت بغزیان، کارشناس مسائل اقتصادی نیز در این باره معتقد است: اجرای طرح کالابرگ الکترونیک نیاز به فراهم سازی یکسری زیرساخت ها دارد و اگر کار کارشناسی روی آن انجام نشود مشکل زا می شود و بهتر است چنین اقدامی انجام نگیرد.

وی افزود: اگر ارز ترجیحی به صورت تدریجی و کارشناسانه حذف می شد و همزمان با آن سطح حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ارتقا می یافت بسیاری از مشکلات در زمینه قیمت گذاری ها در بازار مرتقع می شد و لازم نبود برای حل این مشکلات به سراغ تخصیص کالابرگ الکترونیک و جایگزینی آن با یارانه نقدی برویم.

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: جایگزینی کالابرگ الکترونیک با یارانه نقدی بازگشت به عقب است و تخصیص آن زمینه ساز ایجاد فساد می شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر علاوه بر اجرای سیاست های حمایتی، لازم است برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و کاهش آسیب های ناشی از حذف ارز ترجیحی نظارت ها بر بازار تشدید پیدا کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =