اقتصاد جهانی که این روزها هنوز از آثار اختلالات زنجیره‌های تامین در دوران پاندمی و جنگ اروپای شرقی خلاص نشده است، با تشدید اختلالات در زنجیره های تامین ریزتراشه‌ها به رکود نزدیک‌تر خواهد شد.

اختلالات دوران پاندمی تکرار می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، تا پیش از آغاز عصر دیجیتال، وقوع اتفاقات گوناگون در اقصی نقاط دنیا موجب بروز اختلالات محدود در زنجیره تامین غذا و در نهایت منابع انرژی می شد، اما این روزها تا بوی جنگ به مشام می رسد یکی از اصلی ترین زنجیره هایی که می تواند دچار اختلال یا وقفه های طولانی مدت شود، زنجیره های تولید و تامین نیمه رساناها و ریزتراشه ها است.

از یک سو این روزها اقتصاد دیجیتال، سهم عمده ای در درآمدهای بین المللی برخی کشورها از جمله ژاپن، چین، هند، سنگاپور و آمریکا دارد. از سوی دیگر بسیاری از امور روزمره جهانی، از طریق ارتباطات اینترنتی صورت می گیرد.

مارک لیو (Mark Liu)؛ رییس پیشرفته ترین کارخانه تولید ریز تراشه در جهان نسبت به آغاز مجدد اختلالات زنجیره تامین هشدار داد: در صورت بروز جنگ، تی اس ام سی (TSMC) از چرخه تولید خارج خواهد شد. از آنجا که تجهیزات این کارخانه، بسیار پیشرفته است، هر فرایندی در داخل کارخانه به ارتباط واقعی و لحظه ای با دنیای خارج از کارخانه مانند اروپا و ژاپن نیز بستگی دارد. از تامین مواد اولیه، مواد شیمیایی، قطعات جانبی، نرم افزارهای مهندسی و بسیاری موارد دیگر در این فرایند بر ارتباطات واقعی استوارند.

مصوبه کنگره آمریکا برای تولید ریزتراشه

لیو در سخنان خود با ابراز نگرانی شدید از احتمال وقوع اختلالات در زنجیره تامین خاطرنشان کرد: جنگ احتمالی،‌ هیچ برنده ای نخواهد داشت و همه بازنده خواهند بود. همین حالا اقتصاد بسیاری از کشورها متاثر از پاندمی و جنگ روسیه و اوکراین، در شرایط نامطلوبی است و بروز جنگی دیگر می تواند اقتصاد جهانی را به سرعت به سمت رکود پیش ببرد.

تی اس ام سی (TSMC)؛ بزرگترین کارخانه تولید ریزتراشه در جهان و تامین کننده پردازنده محصولات شرکت هایی از قبیل اپل، کوالکام (Qualcomm) و تسلا است. اولین اقتصادی که پس از تایوان در تیررس پیامدهای ناشی از اختلال زنجیره ریزتراشه ها قرار می گیرد اقتصاد آمریکا است که این کشور را یک قدم به مرحله رکود نزدیک تر می کند.

TSMC

گرچه آمریکا در سال های اول رونق این فناوری، اولین تولیدکننده ریزتراشه در جهان به شمار می آمد اما کشورهای آسیایی به ویژه تایوانی توانستند گوی سبقت را بربایند و در صدر فهرست تامین کنندگان ریزتراشه قرار گیرند.

هفته گذشته کنگره آمریکا، نسخه جدید از لایحه معوقه سال ۲۰۲۰ به نام قانون دانش و ریزتراشه (CSA) را با بودجه ۲۸۰ میلیارد دلاری به تصویب رساند که ۵۲ میلیارد دلار آن برای ترغیب تولیدکنندگان داخلی ریزتراشه برای تولید بیشتر در نظر گرفته شده است.

در دوران پاندمی، وزیر بازرگانی آمریکا با تاکید بر لزوم تسریع در سرمایه گذاری صنعت ریزتراشه هشدار داده بود: به دلیل شکنندگی زنجیره تامین نیمه رساناها، در صورت تداوم شرایط، تولید صنعتی در کشور به سمت تعطیلی خواهد رفت زیرا انبارهای شرکت های آمریکایی به اندازه فقط چند روز تولید، ذخیره ریزتراشه دارند. به تولید رسیدن کارخانجات ریزتراشه، سال ها زمان می برد و باید در سرمایه گذاری برای این صنعت، زودتر دست به کار شویم.

گرچه TSMC اعلام کرده در حال تاسیس کارخانه ای با سرمایه اولیه ۱۲ میلیارد دلار در آریزونای آمریکا است اما در آینده نزدیک، این کارخانه در مدار تولید قرار نخواهد گرفت و نگرانی ها از اختلالات زنجیره تامین ریزتراشه ها به شدت افزایش یافته است. از آنجا که وقوع جنگ می توان به تاسیسات کارخانجات تولیدی خسارت وارد کند، بازگشت یا راه اندازی مجدد کارخانه های تولید ریزتراشه، سالها طول خواهد کشید و اختلال در سراسر جهان منتشر خواهد شد.

TSMC

لیو می افزاید: همانند آنچه در تمام جنگ ها رخ می دهد؛ در صورت بروز ناامنی در تایوان،‌ همه طرف ها بازنده خواهند بود: چین، تایوان و کشورهای غربی و به تبع آن، تمام دنیا. تایوان، تامین کننده ریزتراشه مورد نیاز شرکت های پرمشتری چینی است که نیاز به دریافت خدمات و تامین ریزتراشه از تایوان دارند. در دنیای دیجیتال، تمام اقتصادهای بزرگ از این جنگ متضرر خواهند شد. بگذارید موتور اقتصاد جهانی روشن بماند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =