استارتاپ نکست ژن فودز با تولید گوشت گیاهی مرغ توانسته است چشم‌انداز زنجیره تامین مواد پروتئینی را تا حدود زیادی روشن سازد.

تیندل؛ گوشت مرغ ویژه گیاهخواران

به گزارش کارآفرین نیوز، براساس آمارهای منتشره سازمان های جهانی، ذائقه غذایی مردم آسیا بیش از سایر مردم جهان، به غذاهای گوشتی تمایل دارد.

از سال ۱۹۶۱ تا ۲۰۱۸، سرانه مصرف پروتئین های جانوری در آسیا بیش از ۶۰۰ درصد افزایش داشته است. برآوردهای علمی از سال ۲۰۱۷ نشان می دهد رشد فزاینده جمعیت، افزایش نسبی درآمدها و گسترش شهرنشینی، موجب افزایش ۷۸ درصدی تقاضای پروتئین های گوشتی و آبزیان تا سال ۲۰۵۰ در این قاره خواهد شد.

این روزها دامداری به روش سنتی، نه مقرون به صرفه است و نه کفاف تقاضاهای فزاینده را می دهد. از سوی دیگر، دامداری به سبک و سیاق پیشینیان با اهداف مرتبط با پایداری کره زمین در تناقض است.

۱۴.۵ درصد انتشار گازهای گلخانه ای در صنعت سنتی دامپروری و آبزی پروری رخ می دهد. بنابراین سهم این صنعت در تشدید بحران های اقلیمی بسیار زیاد است. همچنین میزان مصرف و هدررفت آب نیز در شیوه های سنتی دامداری بسیار قابل توجه تخمین زده شده است.

به دلیل پیامدهای مخرب تغییرات اقلیمی مانند سیل، کاهش سطح مراتع باکیفیت و پیدایش انواع بیماری های جدید که دام ها و آبزیان به آن مبتلا می شوند بازدهی این صنعت به روش سنتی به شدت در حال کاهش است.

اما در سال های اخیر، استارتاپ های صنایع غذایی و کشاورزی با تولید گوشت های پایه گیاهی به کمک آمده اند تا هم بازدهی و کیفیت تولید را افزایش دهند و هم از ایجاد تغییرات اقلیمی بیشتر جلوگیری شود.

این شیوه تولید، نه تنها استفاده بی رویه از منابع و در نهایت فرسایش و تخریب منابع طبیعی را کاهش می دهد، بلکه می تواند میزان انتشار گازهای گلخانه ای تولید شده در فرایندهای کشاورزی را تا ۶۰ درصد کاهش دهد.

مجله اکونومیست ایمپکت با استناد به تحقیقی که اخیرا منتشر شد اعلام کرد ۲۶ درصد صاحبان صنایع غذایی کشاورزی، به پذیرش فناوری های جدید برای تولید پروتئین های جایگزین در ۵ سال آینده علاقمند هستند.

Next Gen Food

استارتاپ نکست ژن فودز (Next Gen Food)

تیمو رِکِر (Timo Recker) و آندره مِنِز (Andre Menesez)؛ استارتاپ سنگاپوری نکست ژن فودز را به راه انداختند تا ایده تولید گوشت مرغ بر پایه گیاهان را به تولید تجاری برسانند.

پیشینیان رکر از سه نسل قبل در صنعت تولید شنیسل مرغ در آلمان فعالیت می کردند. منز هم که در برزیل متولد شده است پیش از راه اندازی نکست ژن فودز، صادرکننده ماکیان به سراسر دنیا بوده است.

این دو کارآفرین در یک نشست شتابدهی استارتاپی، یکدیگر را ملاقات کردند و ایده تولید گوشت گیاهی با طعم مرغ را به منصه ظهور رساندند. علاقمندی به پایداری زمین؛ وجه اشتراک این دو کارآفرین برای راه اندازی استارتاپ بوده است.

TiNDLE

با الهام از نام جان تیندال (John Tyndall)؛ فیزیکدان ایرلندی قرن نوزدهم که مطالعات تاثیرگذاری درباره آثار گازدی اکسید کربن حاصل از فعالیت های انسانی بر گرمایش زمین داشت، این دو نوآفرین تصمیم گرفتند اولین محصول خود را با نام تجاری تیندال به بازار عرضه کنند.

در تولید گوشت گیاهی مرغ از پروتئین سویا، گلوتن گندم، نشاسته گندم، روغن نارگیل، فیبر جو دوسر،‌ آب، متیل کربوکسی (از سفیده تخم مرغ های گیاهی)، لیپی (اسانس گیاهی) و نوعی چربی گیاهی مخصوص استفاده شده است.

در تولید تیندل نه تنها از هیچ آنتی بیوتیک و هورمونی استفاده نمی شود؛ بلکه فاقد کلسترول و سرشار از پروتدین و فیبر است. از نظر طعم و بافت گوشت نیز هیچگونه تفاوتی در کیفیت آن احساس نمی شود و فرد تا زمانی که نداند گوشت گیاهی در غذا به کار رفته است هیچ گونه تفاوتی در بافت، طعم و مزه احساس نخواهد کرد.

Next Gen Food

سازمان ارتقای سلامت سنگاپور (SHPB)، گوشت های گیاهی تیندل را به دلیل کاهش مصرف نمک و چربی اشباع در فرایند تولید، انتخاب ارجح معرفی کرده است. هر ۱۰۰ گرم گوشت تیندل حاوی ۱۷ گرم پروتئین است.

به تایید این سازمان، هیچ یک از مواد تشکیل دهنده گوشت تیندل، اصلاح ژنتیکی نشده اند و مقوله GMO (اصلاح ژنتیکی) در فرایند تولید اسن محصول، منتفی است.

تجاری سازی در بازارهای جهانی

همزمان با سنگاپور، هنگ کنگ، مالزی و امارات نیز از طعم طبیعی این محصول گیاهی استقبال کردند و نکست ژن فودز توانست بازار تجارت پروتئین های گیاهی در آسیا هموارتر کند. در سه ماه اول ورود به بازارهای جهانی، تیندل در ۱۵۰ رستوران در این کشورها به مشتریان عرضه می شد.

گوشت تولیدی این استارتاپ با نام تجاری تیندل (TiNDLE) در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی راه یافته و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

همزمان، با استقبال سرآشپزهای بین المللی ۶ رستوران در آمستردام هلند در نوامبر ۲۰۲۱، استفاده از گوشت مرغ تیندل در این کشور بر سر زبان ها افتاد و حالا گوشت مرغ گیاهی تیندل به شکل غذاهای اشتهاآور مانند کوردن بلو (Cordon Bleu) و ناگت مرغ روی میزهای رستوران های بسیاری در هلند قرار می گیرد.

TiNDLE

رادولف برند؛ سرآشپز بین المللی رستوران سرکل (CIRCL) آمستردام می گوید: ایجاد طعم هوس انگیز برای گیاهخواران، بسیار مشکل است. اما با تیندل می توان غذاهای بسیاری با طعم گوشت و مرغ برای مشتریان گوشتخوار و گیاهخوار طبخ کرد.

این استارتاپ همچنین برای رستوران های زنجیره ای Box Sociaal هلند، گوشت گیاهی مرغ برای طبخ همبرگرهای مخصوص این مجموعه در سایزهای یکسان تولید می کند.

در ماههای ابتدایی سال ۲۰۲۲، رستوران های آلمانی از تیندل استقبال کردند و حالا رستوران های فراوانی در آلمان با گوشت های تیندل، شنیسل های مخصوص و پرطرفدار عرضه می کنند.

هم- بنیانگذاران استارتاپ اعلام کرده اند تا پایان سال ۲۰۲۲، تیندل در مِنو و روی میز تمام رستوران های اروپا و جنوب شرق آسیا قرار خواهد گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =