دو محصول گروه بهمن موتور از ۲۶ مردادماه در قالب ۶ ردیف به تعداد ۶۰۰ دستگاه در رنگ‌های سفید و مشکی در بورس کالا عرضه می‌شود.

کدام خودروها در بورس کالا عرضه می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، کمتر از یکماه پیش شورای عالی بورس عرضه خودرو در بورس کالا را با هماهنگی وزارت صمت تصویب کرد تا از این طریق، مسیر عرضه در تابلوی بورس پس از توقف هفته‌های گذشته، باز شود.

این اقدام به منظور ایجاد شفافیت در معاملات، حذف تقاضای کاذب، تسهیل دسترسی مصرف کنندگان به خودرو و حمایت از تولید داخل صورت گرفته و طبق اعلام های رسمی، در حال حاضر قرار است دو خودروی شرکت بهمن موتور راهی تالار بورس کالا شود که به مرور شاهد رشد میزان عرضه محصولات متنوع خواهیم بود.

بنابراین از ۲۶ مردادماه دو محصول دیگنیتی و فیدلیتی گروه بهمن در قالب ۶ ردیف به تعداد ۶۰۰ دستگاه در بورس کالا عرضه می شود به این نحو که ۲۵۰ دستگاه دیگنیتی در دو رنگ سفید و مشکلی و ۳۵۰ دستگاه فیدلیتی ۵ نفره و ۷ نفره در دو رنگ سفید و مشکی در این بازه قابل عرضه است.

طبق آنچه اعلام شده، متقاضیان برای خرید خودرو در بورس کالا ابتدا باید نسبت به اخذ کد معاملات بورس کالا اقدام کنند که به این منظور هم لازم است متقاضی علاوه بر ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت، به یکی از کارگزاری های مجاز مراجعه و به صورت آنلاین یا حضوری کد بورس کالا را دریافت و بعد هم اقدام به گشایش حساب وکالتی کند.

لازم به ذکر است که، حساب وکالتی این امکان را به بورس کالا می دهد تا پس از آنکه خریدار در فرآیند رقابت شرکت کرد و اقدام به خریداری کالا کرد، بتواند از آن حساب برداشت کند و مراحل تسویه مبلغ مربوطه را انجام دهد.

هر کد ملی؛ یک دستگاه خودرو

به گفته حمیدرضا رحمنی رئیس اداره ناظران و امور تالارهای بورس کالای ایران، برای خرید خودرو در بورس کالا باید ۳۰ درصد قیمت پایه خودرو در حساب وکالتی خریدار موجود باشد. به این ترتیب زمانی که ثبت سفارش صورت می گیرد این مبلغ تا زمان انجام فرآیند حراج در حساب وکالتی مسدود می شود.

رئیس اداره ناظران و امور تالارهای بورس کالای ایران درباره محدودیت های خرید خودرو از بورس کالا تصریح کرد: در حال حاضر هر کد ملی صرفا مجاز به ثبت سفارش بر روی یکی از کدهای عرضه شده است و صرفا هم امکان خرید یک دستگاه خودرو را دارد همچنین صدور سند و شماره گذاری تنها به نام خریدار خواهد بود.

رحمنی درباره فرآیند حراج عنوان کرد: پس از نهایی شدن ثبت سفارش خریداران در روزی که عرضه و فرآیند حراج صورت می‌گیرد، خریداران بر مبنای قیمت پایه در فرایند حراج شرکت و در صورتی که تقاضا از عرضه بیشتر باشد در رقابت شرکت خواهند کرد و همچنین مالیات بر ارزش افزوده ای که پرداخت خواهد شد بر مبنای قیمت نهایی است که خریدار در سامانه ثبت و خرید خود را نهایی کرده است.

گفتنی است، خریداران خودرو از طریق بورس کالا پس از نهایی شدن خرید باید یکسری هزینه های عوارضی بپردازند به این نحو که خریداران ملزم به واریز ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش هستند و علاوه بر آن برای خودروهای فیدلیتی هزینه ۱۷۳.۹۱۹.۰۲۷ ریال (شامل مالیات و عوارض شماره گذاری به مبلغ ۱۳۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال، هزینه هوشمندسازی کارت خودرو به مبلغ، ۴۳۵۰۰۰ ریال، هزینه خدمات پست به مبلغ، ۵۰۰۰۰۰ ریال، هزینه تولید پلاک و شماره گذاری به مبلغ، ۰۰، ۲۸۰۰۰ ریال، هزینه بیمه شخص ثالث به مبلغ ۳۷.۱۸۴.۰۲۷ ریال) بپردازند.

برای خودروهای دیگنیتی هم هزینه ۳۵۳.۵۰۰.۰۰۰ ریال (هزینه هوشمندسازی کارت خودرو به مبلغ، ۴۳۵۰۰۰ ریال، هزینه خدمات پست به مبلغ، ۵۰۰۰۰۰ ریال، هزینه تولید پلاک و شماره گذاری به مبلغ ۸۰۰۰۰۰، ۲ریال، هزینه بیمه شخص ثالث به مبلغ ۳۷.۱۸۴.۰۲۷ ریال) باید توسط خریداران به شرکت بهمن موتور پرداخت شود.

حرکت به سمت تعدیل قیمت ها در بازار خودرو با عرضه در بورس

احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران در خصوص این شیوه عرضه خودرو به بازار معتقد است: عرضه خودرو در بورس کالا با توجه به شفافیت این مکانیسم معاملاتی به رانت چند هزار میلیارد تومانی در نحوه فروش خودرو و دو نرخی بودن خودرو پایان می دهد.

به گفته او، در شرایطی که خودروسازان مجبورند محصولات خود را در قالب سامانه یکپارچه و با قیمت‌های دستوری عرضه کنند. با عرضه خودرو در بورس کالا، آنها این امکان را خواهند داشت که قیمت پایه خود را بر اساس فرمول هیات تعیین و تصویب قیمت ها تعیین کنند. طبعا قیمتی که خودروسازان به عنوان پایه لحاظ می‌کنند، ضمن آنکه دیگر زیانی متوجه محصولات‌شان نخواهد کرد بلکه با اصلاح قیمت محصولات خودروسازان و تزریق نقدینگی به خطوط تولید و کاهش زیان دهی شرکت ها و افزایش تولید، بازار خودرو به تدریج در مسیر کاهش قیمت قرار خواهد گرفت.

دبیر انجمن خودروسازان ایران ضمن بیان اینکه تنها راهکار پس از حذف قرعه کشی، عرضه خودرو در بورس کالا است که به مرور منجر به تک نرخی شدن قیمت خودرو و تعدیل قیمت ها در بازار می شود، تصریح کرد: با آغاز عرضه خودرو در بورس کالا، پیش بینی می شود به تدریج و با افزایش تولید خودروسازان سایر خودروهای پرتیراژ نیز در بورس کالا عرضه شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =