کلاهبرداری‌ها و سرقت‌های کریپتویی تمامی ندارد، گویی این بازار ساخته شده تا کار کلاهبرداران راحت‌تر شده و جیب مردم را ساده‌تر خالی نمایند. این بار هک بزرگ دیگر در بازار رمزارزها، حداقل ۵ میلیون دلار از کیف پول‌های سولانا را به جیب سارقان سرازیر کرد.

سرقت ۵ میلیون دلاری از سولانا

به گزارش کارآفرین نیوز؛ گزارش‌هایی از یک هک بزرگ دیگر این بار در سیستم سولانا منتشر شده است و گفته می‌شود این حملات همچنان ادامه دارند.

کاربران گزارش دادند که کیف‌پول‌ها به طور کامل تخلیه شده‌اند و دارائی‌ها از کیف‌پول‌های اصلی متصل به مرورگر از جمله کیف پول‌های فانتوم، اسلوپ و تراست وَلِت به سرقت رفته‌اند. قیمت سولانا در واکنش به این خبر حدود ۸ درصد افت کرده است.

هک ۸۰۰۰ کیف پول

به نظر می‌رسد یک آسیب پذیری امنیتی در شبکه سولانا باعث شده تا میلیون ها دلار سرمایه از کیف پول های مبتنی بر این شبکه به سرقت برود تا جایی که سولانا به یکی از موضوعات ترند در توییتر تبدیل شده و کاربران زیادی در حال گزارش حملات هکری یا گزارش به سرقت رفتن سرمایه های خود هستند. این افراد به دیگران هشدار داده‌اند که اگر در کیف پول های فانتوم و اسلوپ سرمایه ای دارند آنها را به کیف پول های سرد منتقل کنند.

سرقت ۵ میلیون دلاری از سولانا

تا به اینجای کار، فانتوم، اسلوپ و مجیک ادن از پروژه هایی هستند که درباره این اتفاق توضیحاتی ارائه کرده‌اند. فانتوم در پستی توییتری گفت که در حال همکاری با دیگر تیم ها است تا به سرعت مشکل را پیدا کرده و آن را رفع کند. این سازنده کیف پول های مبتنی بر سولانا همچنین گفت که از نظرش این آسیب پذیری تنها مختص به فانتوم نیست.

بر اساس برآوردها ۸۰۰۰ کیف پول تاکنون هک شده‌اند و حدود ۵۸۰ میلیون دلار سرمایه نیز به ۴ آدرس مختلف ارسال شده‌اند.

علت دقیق این حمله مشخص نیست، اگرچه به نظر می رسد که بیشتر، کاربران کیف پول موبایل را هدف قرار داده است. هکرها به نحوی توانسته اند به قابلیت امضای تراکنش ها (یعنی شروع و تایید) از طرف کاربران دسترسی پیدا کنند و این نشان می دهد که ممکن است یک سرویس شخص ثالث قابل اعتماد در یک حمله به اصطلاح “زنجیره تامین” در معرض خطر قرار گرفته باشد.

این حمله باعث شروع مجدد بحث ها در مورد امنیت کیف پول های گرم خواهد شد. این کیف پول ها برای تسهیل فرایند انتقال، در یافت و ذخیره ارزهای رمزنگاری، همیشه به اینترنت متصل می شوند، بنابراین بیشتر در معرض هک قرار می گیرند. کاربران به جای این کیف پول ها، می توانند از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنند که امنیت بسیار بالایی دارند، البته کار با آنها به راحتی کیف پول های نرم افزاری نیست.

راگ پول و وعده‌های رنگی

سولانا (پنجمین بلاک چین بزرگ از نظر ارزش کل دارایی های قفل شده طبق داده های DefiLlama) در سال گذشته به دلیل تراکنش های سریع و کارمزد پایین، محبوبیت زیادی پیدا کرد.

جالب این است که در سال گذشته نیز پلتفرم کسب سود لونا، اولین کلاهبرداری بزرگ بلاک چین سولانا را انجام داد و این کلاهبرداری راگ پول (rug-pull) باعث شد تا ۸ میلیون دلار سرمایه کاربران از دست برود.

سرقت ۵ میلیون دلاری از سولانا

در همان زمان، تیم سول پد در پیامی توییتری وقوع این کلاهبرداری راگ پول را تایید کرد و با اظهار ناراحتی اعلام کرد موفق به ردیابی آی پی و تشخیص هویت تیم لونا نشده است. تیم لونا پس از این سرقت، وب‌سایت و کلیه شبکه‌های اجتماعی خود را حذف کرد!

در راگ پول، کلاهبرداران در بلاک چین هایی با کارمزد تراکنش‌های پایین مزرعه‌های کسب سودی را راه‌اندازی می‌کنند و با وعده دهی بازدهی بالا اقدام به جذب سرمایه‌گذاران تازه‌کار می‌کنند. جالب است بدانید پلتفرم کسب سود لونا بازدهی ۴۰۰ درصدی را برای جفت ارز SOL-USDC ارائه داده بود.

کلاهبرداران حرفه‌ای رمزارزها

در هفته گذشته نیز بنیانگذاران تدی‌دوج ۵ میلیون دلار از جیب تریدرهای در جستجوی سودهای کلان دزدیدند. یکی از پروژه های بازار کریپتو، تدی دوج (TEDDY) نام دارد که به تازگی مشخص شد کلاهبرداری راگ پول بوده است و ثبت کننده قرارداد این پروژه مرتبا در حال پامپ و دامپ قیمت توکن بومی این پروژه یعنی TEDDY بوده است.

در پی این افشاگری، ارزش تدی دوج سقوط ۹۹.۴ درصدی را از اوج قیمتی خود تجربه کرده تا تمامی ارزش خود را از دست دهد. افراد مسئول این اتفاق نیز موفق شدند از طریق کلاهبرداری خود ۳ میلیون دلار توکن BNB و ۲ میلیون دلار استیبل کوین BUSD به جیب بزنند.

سرقت ۵ میلیون دلاری از سولانا

پیش از این در ماه گذشته، روجا ایگناتووا که به خودش لقب ملکه رمزارز (Cryptoqueen) داده بود و از همان دسته کلاهبردارهای بازار کریپتو است، به فهرست ۱۰ نفر از افراد تحت تعقیب اف‌بی‌آی اضافه شد تا شاید ۴ میلیارد یورو کلاهبرداری او از ۳ میلیون نفر به آنها بازگردانده شود؛ هرچند بیش از ۴ سال است که او دیگر رفته، اما از آنسو در همان زمان، نمونه ایرانی روجا دستگیر شد.

او موفق شد با فریب دادن مردم، از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ افراد بسیاری در کشورهای مختلف را به خرید وان کوین ترغیب نماید و از این طریق ۴ میلیارد یورو به جیب بزند، تا جایی که مجله تایمز از آن به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین کلاه‌برداری‌های تاریخ یاد کرد.

ظاهرا بازار کریپتو، محل اطمینان بخشی برای کلاهبرداران و سارقان شده است که اغلب از بی اطلاعی معامله گران سواستفاده کرده و جیب آنها را خالی می کنند. دیگر کریپتویی شدن را باید معادل دزد زده شدن دانست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =