بازار تجهیزات پزشکی، بازاری است که تامین ملزومات آن نیازمند ارزبری بالایی بوده و در این زمینه ۲۷۵ شرکت داخلی در عرصه بومی سازی تجهیزات تلاش می‌کنند.

بومی‌سازی تجهیزات پزشکی با ۲۷۵ شرکت دانش‌بنیان

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ تجهیزات پزشکی نقش اساسی در روند تشخیص و درمان بیماران و تامین سلامت جامعه دارند. تجهیزاتی گران قیمت که خرید آن ها از بازار جهانی بسیار پُرهزینه و سخت است.

البته این صعنت راهبردی و حیاتی هنوز جایگاه درست خود را در ایران پیدا نکرده است و طبق گزارش‌های موجود؛ ۶۵ درصد بازار تجهیزات پزشکی ایران در اختیار واردات است.

رقمی بزرگ که اگر در اختیار فناوران ایرانی قرار گیرد، سود خوبی نصیب شرکت های دانش‌بنیان این حوزه خواهد کرد و موجب کاهش خروج ارز از کشور می شود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با این هدف می کوشد تا سهم فناوران ایرانی در این صنعت را بالا برده و با ارائه خدمات و حمایت‌های لازم به آن ها، بازار این عرصه را بومی‌سازی کند. بر این اساس، در حال حاضر ۲۷۵ شرکت دانش‌بنیان در این حوزه مشغول به تولید محصول و ارائه خدمت هستند.

دانش بنیان

هم اکنون کشور آمریکا با ۳۹ درصد، در این بازار بزرگ بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است و کشورهای آلمان، ژاپن و چین در رده های بعدی قرار دارند. ایران با وجود داشتن شرکت های دانش بنیان توانمند و ظرفیت بالای تولید نیز می تواند در لیست کشورهای پیشرو در این صنعت قرار گیرد، اما این هدف تنها با کمک جامعه تحصیل کرده و شرکت‌های دانش‌بنیان امکان پذیر است.

شرکت‌هایی نظیر یکتا تجارت جریان، نیک فناوران سلامت رایکا، گروه آروند هامرز، راهکار سفر سروین، داده پردازان و نواندیشان اقلیمی کاسپین، پولاد تجهیز ایرسا، آدرین رشد دایان، بصیر پردازش قشم، آژینه ابزار پارس و آذر دانش درنیکا.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =