سخنگوی گمرک از تجارت غیرنفتی ۱۱ میلیون تنی کشور به ارزش ۹ میلیارد دلار در تیرماه خبر داد که همراه با رشد ۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه بوده است.

تجارت غیرنفتی ۹ میلیارد دلاری کشور در تیرماه

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ روح اله لطیفی در مورد تجارت خارجی غیر نفتی کشور در تیر ماه امسال، بیان کرد: در این ماه، ۱۰میلیون و ۹۹۷هزار تن کالا به ارزش هشت میلیارد و ۹۴۷میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که با وجود کاهش هشت درصدی در وزن، از لحاظ ارزش ۱۹درصد افزایش داشته است.

سهم صادرات از تجارت غیرنفتی در تیرماه

وی در این خصوص گفت: در این مدت زمان یک ماهه صادرات غیر نفتی کشور، هفت میلیون و ۹۹۲هزار تن کالای ایرانی به ارزش چهار میلیارد و ۱۷۱میلیون دلار بوده که نسبت به تیرماه سال گذشته ۲ درصد در وزن و ۲۴درصد در ارزش افزایش داشته است.

لطیفی در خصوص میزان واردات در چهارمین ماه سال بیان کرد: در تیرماه سال جاری سه میلیون و پنج هزار تن کالا که عمدتا کالای اساسی و نهاده های تولید و دارو بودند به ارزش چهار میلیارد و ۷۷۶میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص و وارد زنجیره تامین، تولید و توزیع شد که نسبت به مدت مشابه از لحاظ وزنی ۲۶ درصد کاهش، اما از لحاظ ارزش با ۱۵درصد افزایش همراه بوده است.

پنج مقصد اول صادرات ایران در تیرماه

سخنگوی گمرک با اشاره به این موضوع، گفت: پنج مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی در تیرماه سال جاری به ترتیب، چین با خرید یک میلیارد و ۴۰۳میلیون دلار، امارات با ۶۱۹میلیون دلار، عراق با ۵۷۴میلیون دلار، ترکیه با ۳۲۳میلیون دلار و هند با خرید ۱۴۳میلیون دلار بودند.

وی در مورد پنج کشور اول فروش کالا به ایران بیان کرد: در چهارمین ماه سال، امارات با فروش یک میلیارد و ۴۴۹میلیون دلار، چین با یک میلیارد و ۲۹۱میلیون دلار، ترکیه با ۵۱۴میلیون دلار، هند با ۳۴۷میلیون دلار چهار مبدا خرید کالا از سوی ایران بودند و روسیه با فروش ۲۰۵میلیون دلار جایگزین آلمان در رتبه پنجم مبدا واردات به ایران قرار گرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =