ایلان ریو ماسک ثروتمندترین مرد جهان از یکسو و توییتر غول شبکه‌های اجتماعی جهان از دیگر سو، مقابل یکدیگر صف‌آرایی کرده‌اند تا یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های آمریکا شکل بگیرد، در آخرین ادعاهای ایلان ماسک علیه توییتر، وی مدعی شده که توییتر او را فریب داده تا قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری را امضا نماید، اگرچه این ادعا توسط توییتر رد شده است.

ادعای جدید ماسک علیه توییتر

به گزارش کارآفرین نیوز؛ در تازه اخبار مربوط به پرونده شکایت توییتر از ایلان ماسک، توییتر ادعاهای ماسک در دادگاه دلاور را رد کرد و گفت که این معامله غیرقابل قبول و مغایر با واقعیت است. ماسک این ادعاها را هفته گذشته، مهر و موم شده مطرح کرد تا اینکه ادعاهای ثروتمندترین مرد جهان علنی شد، به گفته ماسک، او توسط توییتر فریب خورده و در اثر این فریب، قرارداد ادغام ۴۴ میلیارد دلاری را امضا کرده است.

پرونده توییتر جدیدترین مناقشه ای است که در حال ایجاد یک جنگ حقوقی شدید بین ثروتمندترین مرد جهان و غول رسانه ای اجتماعی است، قرار است دو طرف در ۱۷ اکتبر به دادگاه بروند. این دعوا پس از اینکه ماسک اعلام کرد توییتر تعداد درست حساب های جعلی و ربات ها را اعلام نکرده و او قصد دارد معامله خرید این شبکه اجتماعی را لغو کند، شروع شد.

ادعای جدید ماسک علیه توییتر

این شرکت مستقر در سانفرانسیسکو در تلاش است تا ماسک را مجبور به اجرای این قرارداد کرده و او را به خرابکاری در آن متهم می کند زیرا این معامله دیگر منافع این شرکت را تامین نمی کند.

ایلان ماسک که قرارداد با توییتر را فسخ کرده، مدعی است که توییتر تعداد واقعی کاربران خود را اعلام نکرده و تعداد ربات ها و حساب های جعلی توییتر، زیادتر از آن چیزی است که توییتر می گوید.

ایلان ماسک جعل توییتر را ۶۵ میلیون نفر عنوان می کند اما توییتر معتقد است که افشای SEC در مورد کاربران فعال روزانه قابل کسب درآمد دقیق بوده است.

ماسک، پیشنهاد خرید توییتر را به قیمت ۵۴.۲۰ دلار برای هر سهم در ماه آوریل داد و گفت که به پتانسیل این شرکت به عنوان یک پلتفرم جهانی برای آزادی بیان اعتقاد دارد، اما پس از اینکه سهام توییتر کاهش یافت ماسک نیز شروع به بهانه گیری نمود.

اما این شرکت مستقر در سانفرانسیسکو در تلاش است تا ماسک را مجبور به اجرای این قرارداد کرده و او را به خرابکاری در آن متهم می کند.

سود و زیان تسلا و توییتر

ایلان ماسک برخلاف اسلاف خود به عنوان ثروتمندترین های جهان، رفتارهای عجیب و نامتعارف زیادی دارد تا جاییکه برخی معتقدند او یک فریبکار است که دست روزگار چنین ثروتی را نصیب اش کرده است.

مولتی میلیاردر پُر سروصدا، عجیب، پیچیده و مبهم دنیای سرمایه‌داری، این بار مدیران توییتر را فریب داد و پس از فسخ قرارداد خرید توییتر، باعث شد که ارزش سهام این شرکت که متعلق به میلیون‌ها سهامدار است، در همان روزهای نخست فسخ قرارداد، بیش از ۵ درصد سقوط نماید، جالب این است در همان زمان که سهامداران توییتر دچار ضرر شدند، سهام تسلا با افزایش قیمت مواجه شد و با ۲.۵ درصد افزایش به ۷۵۲ دلار رسید.

توییتر با استخدام "واچتل"، به وکلایی نظیر بیل ساویت و لئو استراین دسترسی پیدا خواهد کرد که به عنوان رئیس دادگاه دِلاویر عمل می‌کنند که به این پرونده در آنجا رسیدگی خواهد شد. دِلاویر خانه بیش از ده‌ها شرکت سهامی عام آمریکا از جمله توییتر و بیش از ۶۰ درصد از ۵۰۰ شرکت فورچون است.

ادعای جدید ماسک علیه توییتر

دعوای ایلان ماسک و توییتر در حالی بر سر داده ها و اطلاعات حساب های جعلی و اسپم در این شبکه اجتماعی است که ایلان ماسک، توییتر را به نقض توافقنامه و اظهارات نادرست متهم کرده در صورتی که داده ها و اطلاعات درخواستی ایلان ماسک برای ارزیابی عملکرد حساب های جعلی و اسپم در اختیار او قرار گرفته است، اما طبق اظهارات وکیل ایلان ماسک اطلاعات ارائه شده ناقص و غیر قابل استفاده بوده، در حالی که توییتر پیش از این اعلام کرده بود که روزانه یک میلیون اکانت اسپم خود را حذف می کند.

مرد جنجالی کلاهبردار

ماسک که شرکت های مختلفی مانند تسلا، اسپس ایکس، نیورالینک، سولارسیتی، د بورینگ کمپانی و... را دارد تا به حال حضور مناقشه برانگیزی در سایر حوزه ها مانند رمزارزها و شبکه های اجتماعی داشته است. ماسک در ماه می ۲۰۲۱ به دلیل حمایت اش از ارزهای دیجیتالی به ویژه دوج کوین، جنجال های زیادی به پا کرد و زمینه ساز زیان فراوان سرمایه گذاران رمزارز شد.

کیت جانسون از سرمایه گذاران دوج‌کوین، از ایلان ماسک به دلیل ترویج یک طرح هرمی ادعایی برای حمایت از این ارز دیجیتال شکایت کرد و گفت که قصد دارد نماینده افرادی باشد که به‌ خاطر این میم کوین ضرر کرده‌اند. طبق گفته‌های این شاکی، ماسک در گذشته به دروغ گفته که دوج کوین یک پول محسوب می‌شود و دنبال‌کنندگانش را تشویق کرده تا این ارز دیجیتال را بخرند. جانسون خواستار غرامت ۸۶ میلیارد دلاری و خسارت سه برابری ۱۷۲ میلیارد دلاری است.

طبق شکایتی که در یک دادگاه فدرال در منهتن ارائه شده است، ماسک از سال ۲۰۱۹ می‌دانست که دوج‌کوین هیچ ارزشی ندارد، اما این ارز دیجیتال را برای سود بردن از تجارت خود تبلیغ کرده است.

همچنین چهار سال پیش، سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا SEC شکایتی را از ایلان ماسک تدارک دید که در آن وی به کلاهبرداری متهم شد تا جایی که احتمال می دادند امکان برکناری ماسک وجود دارد.

سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا از ایلان ماسک به جرم تقلب در اوراق بهادار پس از تلاش ناموفق او برای خصوصی کردن شرکت شکایت کرده بود. در آن زمان، ماسک در توییتی اعلام کرد که قصد دارد تسلا را به یک شرکت خصوصی تبدیل کند و سرمایه لازم برای این‌کار را نیز جمع‌آوری کرده است.

ادعای جدید ماسک علیه توییتر

از سوی دیگر؛ پس از رابطه مخفیانه ایلان ماسک با امبر هرد همسر سابق جانی دپ و توییت جالب توجه ایلان ماسک که امبر هرد و جانی دپ، این دو ستاره هالیوود را «باورنکردنی» خطاب کرده و آرزو کرده بود که این دو در زندگی به پیش بروند و بهتر عمل کنند، طبق گزارش جدیدی که از سوی وال استریت ژورنال منتشر شده، نشان می دهد که ایلان ماسک به یکی از دوستان قدیمی خود یعنی هم‌بنیانگذار گوگل، سرگی برین خیانت کرده و با همسر او ارتباط داشته است، همین ارتباط باعث شده که سرگی برین از همسرش، نیکول شاناهان جدا شود.

ایلان ماسک و سرگی برین برای مدت طولانی ارتباط دوستانه داشتند و حتی زمانی که ثروتمندترین فرد جهان خانه‌ای نداشت، در خانه برین در سیلیکون ولی می‌مانده است. با این حال این دوستی با ارتباط ماسک با همسر برین، نیکول شاناهان به پایان رسیده است.

همچنین ماسک به دلیل موضع‌گیری‌های غیرمعمول یا غیرعلمی و مبحث‌های بحث‌برانگیز و بسیار عمومی، همواره در معرض انتقاد قرار گرفته‌است. در سال ۲۰۱۸، غواصی از او به دلیل افترا در عملیات نجات در غار تام لوآنگ شکایت کرد، اما هیئت منصفه کالیفرنیا به نفع ماسک رای داد. در همان سال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) از او به دلیل توئیت دروغین مبنی بر اینکه بودجه‌اش را برای تصاحب خصوصی تسلا تأمین کرده‌است، شکایت کرد. وی با SEC توافق کرد و موقتاً از ریاست خود کناره‌گیری کرد و محدودیت‌های استفاده از توئیتر را پذیرفت. ماسک اطلاعات نادرستی در مورد بیماری همه‌گیری کووید-۱۹ منتشر کرد و از سوی کارشناسان به خاطر دیدگاه‌های دیگرش در مورد مواردی مانند هوش مصنوعی و ترابری عمومی مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

روی دیگر معامله توییتر

اما ماجرای خریداری توییتر، روی دیگری نیز دارد، مارک بین راسلا سهامدار توییتر در ماه های گذشته، مدعی شد تاخیر ایلان ماسک در افشای خرید سهام توییتر به سرمایه‌گذاران ضرر زده و حدود ۱۴۳ میلیون دلار به نفع ایلان ماسک تمام شده است.

ادعای جدید ماسک علیه توییتر

تحت قوانین سهام، ماسک باید ظرف مدت ۱۰ روز بعد از خرید ۵ درصد یا بیشتر از سهام توییتر، به کمیسیون بورس و اوراق بهادار اطلاع دهد اما ماسک اسناد مربوط در کمیسیون بورس و اوراق بهادار را تا چهارم آوریل یا ۱۱ روز پس از این خرید تنظیم نکرد و تا آن زمان ماسک بیش از ۹ درصد سهام این شرکت رسانه اجتماعی را خریداری کرده بود.

مارک بین راسلا در شکایتش اعلام کرده بود که ماسک با عدم اطلاع به موقع خرید سهام به رگولاتورهای فدرال، موفق شده است سهام توییتر را به قیمت ارزان تری خریداری کند، هر چند حالا با فسخ قرارداد، ضرر دیگری به سهامداران این شبکه اجتماعی وارد کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =