اتفاقات این روزها در جهان سیاست موجب شده بازارهای نفتی به ورطه سردرگمی و عدم تعیین روند در معاملات بیفتند.

روند سردرگم بازار نفت پایان می یابد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، معاملات بازارهای نفتی، امروز هم نتوانستند سمت و سوی واقعی خود را تعیین کنند و به انتظار انتشار آمار ذخایر استراتژیک نشستند. روز گذشته در بحبوحه سردرگمی بازارهای جهانی، افزایش احتمال وقوع رکود موجب افزایش نگرانی ها و کاهش قیمت نفت شده بود.

از یک سو، صادرات نفت از خطوط انتقال روسیه به اروپا با خطر تعلیق، روبرو و چشم انداز عرضه، مبهم است. از سوی دیگر، اوکراین به دلیل عدم پرداخت هزینه های ترانزیت نفت روسیه که از عدم دسترسی به سوییفت ناشی می شود جریان نفت در خط لوله دروژبا را به بخش هایی از اروپای مرکزی قطع کرده است. گرچه شرکت خط لوله Mero‌ جمهوری چک اعلام کرده است که در چند روز آینده، عرضه نفت روسیه از طریق خط لوله دروژبا به این کشور از سر گرفته خواهد شد.

پیش بینی تحلیلگران و استراتژیست های بازار نفت در روزهای گذشته، از کاهش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا به میزان حدود ۴۰۰ هزار بشکه خبر می داد اما آمار امریکن پترولیوم نشان داد پیش بینی ها درست نبوده است و ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۵ آگوست (هفته گذشته) حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است. انتشار آمار ذخایر استراتژیک در هفته جاری می تواند بازار را از روند نامشخص موجود نجات دهد: هر گونه کاهش ذخایر استراتژیک، موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد که با توجه به شرایط نامطمئن عرضه نفت روسیه می تواند بازارها را با روند افزایشی به پیش ببرد.

نگرانی ها از رکود بالقوه به شدت افزایش یافته است و آثار سوء آن بر معاملات تمام بازارها مشهود است. غول های نفتی پیش بینی کرده اند مصرف انرژی در نیمه دوم سال به ویژه در آمریکا افزایش یابد که افزایش تقاضا زمینه ساز افزایش قیمت ها خواهد شد. جمع بندی تحلیل های فعالان برجسته بازار، نشان دهنده نیاز بازارهای جهانی به نفت کشورهای صادرکننده به ویژه در نیمه دوم سال دارد.

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با کاهش ۱.۲۳ درصدی، امروز به ۸۹.۲۸ دلار در هر بشکه رسید. معاملات نفت خام برنت نیز با کاهش ۱.۲۵ درصدی به ۹۵.۰۶ دلار در هر بشکه پایان یافت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =