سخنگوی گمرک گفت: از شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه امسال، ۱۵۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۱۰۲ میلیارد دلار، بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که ۳۱ درصد در ارزش نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

تراتزیت کالاهای خارجی ۵۸ درصد رشد کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، روح اله لطیفی در مورد تجارت غیر نفتی دولت سیزدهم در ۱۱ماه استقرار دولت جدید بیان کرد: از زمان استقرار دولت سیزدهم و از اول شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه امسال، ۱۵۱میلیون و ۴۹۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۰۱میلیارد و ۸۲۰میلیون دلار بین ایران و سایر کشورهای جهان تبادل شد که نسبت به مدت مشابه از لحاظ وزنی با رشد ۴درصدی و از لحاظ ارزش با رشد ۳۱درصدی همراه بوده است.

وی افزود: در این مدت یازده ماهه و نسبت به مدت مشابه در دولت قبل، پنج میلیون و ۷۵۲هزار تن کالا و ۲۳میلیارد و ۸۶۰میلیون دلار تجارت بیشتر بین ایران و سایر کشورها رقم خورده است.

میزان صادرات در دولت سیزدهم

لطیفی در این خصوص گفت: از کل تجارت غیر نفتی، حدود ۱۱۳میلیون تن کالا به ارزش ۴۸ میلیارد و ۱۹۸ میلیون دلار سهم صادرات غیر نفتی ایران در ۱۱ماه فعالیت دولت سیزدهم بود که با ۱۰ میلیارد و ۱۱۱ میلیون دلار صادرات بیشتر نسبت به مدت مشابه، ۲۷ درصد در ارزش رشد داشته است.

سخنگوی گمرک در خصوص واردات ۱۱ماهه کشور در دولت جدید توضیح داد: با توجه به سیاست تامین نیازهای ضروری کشور و واردات کالاهای ضروری از جمله واکسن های کرونا، کالاهای اساسی، نهاده های تولید، مواد اولیه و ماشین آلات تولید و با وجود بحران های بین المللی ۳۸ میلیون و ۵۳۹ هزار تن کالا به ارزش ۵۳ میلیارد و ۶۲۲میلیون دلار، از ابتدای شهریور ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه ۱۴۰۱ وارد کشور شد که ۱۳ میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار بیشتر از مدت مشابه بوده که این میزان با رشد ۱۸ درصدی در وزن و ۳۴درصدی در ارزش همراه بوده است.

میزان ترانزیت کالاهای خارجی در دولت سیزدهم

لطیفی در این مورد گفت: از زمان استقرار دولت سیزدهم در ۱۱ماه اخیر، ۱۲میلیون و ۸۷۵ هزار تن کالای خارجی از مسیر جمهوری اسلامی ایران عبور کرده که ۵۸ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =