افزایش عجیب درخواست صاحبان کسب‌وکار از مردم جهت واریز هزینه از طریق کارت به کارت برای فرار مالیاتی، مردم را دچار دردسر نموده است. با جدی شدن اخذ مالیات از دستگاه‌های کارتخوان و الزام به ثبت این دستگاه‌ها، روزبه‌روز بر تعداد اصناف، فروشندگان و صاحبان کسب‌وکار که به بهانه خراب بودن دستگاه کارتخوان، خواستار واریز هزینه خرید کالا یا هزینه ارائه خدمات به کارت خود هستند، بیشتر می‌شود، اگرچه این کار، تخلف و نوعی دزدی از جیب مردم برای فرار مالیاتی است، اما زحمات و دردسرهایی را نیز برای مردم ایجاد نموده است.

دردسر جدید؛ "بزن به کارت" برای فرار مالیاتی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ در سال ۹۸ قانونی با عنوان "قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان" به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که طبق ماده ۱۱ این قانون، بانک مرکزی ایران، می بایست با همکاری سازمان امور مالیاتی به هریک از دستگاه های کارت خوان، یک شناسه یکتا اختصاص دهد، پس از تخصیص این شناسه ، کلیه تراکنش های انجام شده از طریق آن دستگاه، فعالیت شغلی دارنده دستگاه محسوب شده و اطلاعات مربوط به آن توسط بانک مرکزی برای سازمان امور مالیاتی ارسال می گردد.

با تصویب این قانون و بحث هایی که در زمان تصویب آن ایجاد شد، بحث نحوه ثبت مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ و تشکیل پرونده مالیاتی دستگاه پوز سیار یا غیر سیار و سپس، دریافت کد پرونده مالیاتی دستگاه پوز، مطرح شد بطوریکه اگر دارنده دستگاه کارتخوان، آن را ثبت نکند با جریمه و محرومیت از داشتن دستگاه روبرو می شود.

دردسر جدید؛ "بزن به کارت" برای فرار مالیاتی

دارندگان دستگاه پوز سیار و غیرسیار که با وجود مالکیت دستگاه، برای تشکیل پرونده مالیات در سایت سازمان مالیاتی و دریافت کد اقتصادی اقدام نکنند، پرونده مالیاتی آنها بر اساس اطلاعات دستگاه کارتخوان تشکیل شده و بر اساس این اطلاعات نیز مالیات مشاغل آن ها محاسبه و اخذ می گردد.

مالیات بیشتری در کار نیست

یکی از شایعاتی که ایجاد شد و هم دارندگان دستگاه ها را دچار نگرانی کرد و هم مردم را سردرگم نمود این بود که قرار است مالیات های جدید یا بیشتری گرفته شود در حالیکه این مالیات، نوع خاص و جداگانه ای مانند مالیات ارزش افزوده نسبت به مالیات مشاغل محسوب نمی گردد و نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان یا دستگاه پوز سیار و غیرسیار و مالیات درگاه های پرداخت اینترنتی نیز همانند نحوه محاسبه مالیات مشاغل بوده که هر ساله توسط اداره های مالیاتی انجام می گیرد و این کار صرفا جهت مشخص شدن درآمد واقعی آنها و اطمینان از صحت اطلاعات و ارقام ذکر شده در اظهارنامه مالیاتی است.

با توجه به قانون مصوب ۱۳۹۸ تحت عنوان قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، از آنجا که درآمد حاصل از کارتخوان، درآمد ناشی از شغل فرد تلقی می شود، تمامی افراد، باید، اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان نمایند. تشکیل پرونده کارتخوان، به معنای ثبت مالیات دستگاه کارتخوان، به طور جداگانه، توسط سازمان امور مالیاتی نیست، بلکه صرفا، درآمد ناشی از شغل فرد را شفاف کرده و در میزان مالیات متعلقه به شفل فرد، تاثیر خواهد گذاشت.

روش محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و بعد از آن، مانند نحوه محاسبه مالیات بقیه مشاغل است و تفاوتی ندارد. طبق قانون مالیات مستقیم، مشاغل به سه دسته تقسیم شده اند. گروه های؛ خدماتی، تولیدی و بازرگانی. مشاغل مختلف بر حسب اینکه به چه گروهی تعلق دارند، باید بین ۱۰ تا ۲۵ درصد درآمد خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند بنابراین مالیات جداگانه ای به نام مالیات دستگاه کارتخوان یا دستگاه پوز وجود ندارد.

دردسر جدید؛ "بزن به کارت" برای فرار مالیاتی

یعنی اگر صاحب کسب و کار یا دارنده مجوز صنفی و رسمی و فروشنده ای به شما به عنوان مشتری گفت که اتصال دستگاه کارتخوان به سیستم مالیاتی کشور باعث افزایش مالیات آنها شده است سخن درستی نگفته است بلکه این کار به منظور مشخص شدن درآمد و اطمینان از صحت اطلاعات و داده های ذکر شده در اظهار نامه مالیاتی است که هر سال به صورت اینترنتی پر می کنند و اگر کسی به هر دلیلی دستگاه کارتخوان یا دستگاه پوز دارد، به این معنی نیست که باید مالیات مضاعفی پرداخت کند. این فعالیت ها صرفا برای راستی آزمایی و صحت سنجی اظهار نامه مالیاتی شخص انجام می شود.

با این وجود، گزارش های میدانی نشان می دهد که صاحبان کسب و کار یا ارائه دهندگان خدمات، بطور فزاینده ای در حال دریافت هزینه از مردم از طریق کارت به کارت هستند بطوریکه در اغلب این موارد، مردم به دردسر می افتند در حالیکه از دادن مالیات نیز فرار کرده و در این فرار مالیاتی، مردم را نیز ناخواسته شریک خود کرده اند.

در همین مورد، داوود منظور رئیس کل سازمان امور مالیاتی درباره اینکه مبالغ واریز شده از طریق کارت به کارت هم مشمول مالیات می‌شود، اخیرا اعلام کرد؛ تاکنون مبالغ کارت به کارت شده، بررسی نشده و برای بررسی این موارد نیاز به دستورالعمل بانک مرکزی درباره تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی افراد داریم.

گزارش دهید

در راستای کاهش فرار مالیاتی و اجرای قانون از یکسو و بهینه کردن خدمات دهی به مردم از سوی دیگر، سازمان امور مالیاتی کشور در اجرای ماده ۲۵ ارتقاء نظام سلامت نظام اداری اقدام به راه اندازی سامانه ای کرده تا گزارشات مردمی را در مورد تخلفات فرار مالیاتی بگیرد.

در اغلب این موارد، صاحبان کسب و کار به بهانه خراب بودن دستگاه کارتخوان، از مردم می خواهند که وجه هزینه را کارت به کارت نمایند. سازمان امور مالیاتی درخواست نموده تا مردم گزارشات خود را از طریق سامانه https://www.intamedia.ir/tax-fraud-report اعلام نمایند و از پاداش ویژه آن که تا یک درصد مبلغ مالیات قطعی وصول شده خواهد بود، بهره مند شوند.

دردسر جدید؛ "بزن به کارت" برای فرار مالیاتی

بر اساس ماده ۲۵ قانون ارتقای نظام سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مصوب سال ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی، دستگاه های مذکور در بندهای (الف)، (ب) و (ج) ماده (۲) این قانون موظفند به بازنگـری و مهندسی مجدد سامانه پاسخگویی به شکایات و مکانیزه نمودن آن به نحوی اقدام نمایند که دریافت شکایات به طور غیرحضوری توسط واحدهایی که مسؤولیت پاسخگویی و رسیدگی به شکایات مردم را دارند به واحد مربوطه در دستگاه منعکس گردد.

واحد مزبور موظف است براساس زمان بندی تعیین شده به ارائه پاسخ به متقاضی یا شاکی اقدام نماید و درصورت عدم پاسخگویی در مهلت معین، موضوع در سلسله مراتب اداری تا بالاترین مقام دستگاه منعکس شود. کلیه مراحل فوق باید حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ وصول شکایت خاتمه یابد. عدم رسیدگی به شکایت یا عدم انـعکاس موضوع به مراجع ذیصلاح یا عدم پاسـخ مکتوب به شاکی در مهلت مذکور، تخلف محسوب و با مرتکبین طبق قوانین مربوطه برخورد می شود.

۶ هزار میلیارد تومان بدون مالیات!

این اقدامات در حالی است که بر اساس اعلام معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بطور نمونه، فردی شناسایی شده که طی سال گذشته در معاملات رمز ارز مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان از طریق دستگاه پوز کسب درآمد داشته و اظهارنامه‌ای به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نکرده یا اینکه حدود ۱۵۰ فعال اقتصادی شناسایی‌شده‌اند که مبلغ واریزی به دستگاه پوز آن‌ها بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است و اظهارنامه مالیاتی ارائه نکرده‌اند.

دردسر جدید؛ "بزن به کارت" برای فرار مالیاتی

قرار است تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی صاحبان کسب و کار یا بر اساس اعلام خود صاحبان حساب صورت گیرد یا از طریق بررسی تراکنش‌ها و گردش مالی صاحب حساب توسط بانک مرکزی انجام پذیرد و اگر تعداد دفعات واریزی به یک حساب طی‌ یک ماه از میزان تعیین‌شده به‌طور مثال بیش از ۱۰۰ مرتبه واریز به کارت فراتر باشد، این حساب مشکوک به تجاری بوده و از طریق بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی می‌شود.

به نظر می رسد ضروری است گام بعدی برای تعیین تکلیف درآمدها، نظارت جدی بر حساب های بانکی و واریزهای بانکی از طرق مختلف است. جریان اقتصاد یک جریان زاینده است، اصحاب کسب‌وکار دائم در حال خریدوفروش هستند و در اقتصاد جایگزینی برای پول وجود ندارد. در دنیا یکی از روش‌ها برای شناسایی فرار مالیاتی، کنترل حساب افراد است و اگر فردی مبلغی پول واریز یا دریافت می‌کند، باید در قبال آن مبلغ پاسخگو باشد که این مبلغ بر چه اساس و مبنایی انتقال پیداکرده است.

///////////////////

امیر بابابی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =