در حالیکه در کشورهای مختلف دنیا، بحران تولید و تامین کامودیتی‌ها مانند گندم و برنج وجود دارد و برخی کشورها نیز صادرات این محصولات را ممنوع اعلام کرده‌اند، علی‌رغم کاهش شدید تولید گندم در سال ۱۴۰۰ به دلیل سیاست‌های اشتباه دولت وقت، در سال جاری خرید تضمینی گندم، تا کنون ۵۱ درصد رشد داشته است.

اقدامات دولت نتیجه داد؛ رشد تولید گندم

به گزارش کارآفرین نیوز؛ خرید تضمینی گندم از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵۱ درصد رشد داشته است. این موفقیت در شرایطی حاصل شده است که میزان خرید تضمینی گندم در سال ۱۴۰۱، نسبت به سال ۱۴۰۰ در برخی استان‌ها تا ۴ برابر افزایش یافته است.

بر اساس گزارش شرکت بازرگانی دولتی ایران، تا کنون استان خوزستان با خرید تضمینی یک میلیون و ۳۵۸ هزار تن گندم در بین استان‌های کشور در صدر است و استان‌های گلستان با ۷۵۷ هزار تن، کردستان با ۵۶۰ هزار تن، فارس با ۴۸۳ هزار تن و کرمانشاه با ۴۶۶ هزار تن بعد از خوزستان، ۴ استان دیگر پیشگام تولید این محصول در کشور هستند.

اقدامات دولت نتیجه داد؛ رشد تولید گندم

این گزارش می‌افزاید، بعد از این استان‌ها، ۵ استان دیگری که بیشترین میزان خرید تضمینی گندم را در کشور داشته‌اند، به ترتیب آذربایجان غربی با ۳۶۹ هزار تن، خراسان رضوی با ۳۴۳ هزار تن، همدان با ۳۰۹ هزار تن، لرستان با ۲۶۱ هزار تن و اردبیل با ۲۱۷ هزار تن در بین ۱۰ استان قرار دارند.

تاکنون ۶ میلیون و ۷۷۰ هزار تن گندم در قالب خرید تضمینی از گندمکاران خریداری شده است در صورتی که سال گذشته تا این تاریخ، ۴ میلیون و ۴۸۶ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود.

خودکفایی، واردات، افزایش تولید

این در حالی است که در هفته گذشته، وزیر کشاورزی روسیه هشدار داد، اگر مسکو نتواند هدف برداشت محصولات کشاورزی خود را محقق کند، در برنامه‌های صادرات خود تجدیدنظر می‌کند، این امر تاثیر منفی بر بازار محصولات کشاورزی جهان خواهد داشت.

میزان گندم موجود در این فصل در جهان به دلیل عواملی از جمله خشکسالی در آمریکا و اروپا، سیل در استرالیا و شرایط نامساعد جوی در هند کاهش خواهد یافت و تمامی این عوامل به همراه «محدودیت‌های لجستیکی»، «خطرات جدی برای امنیت غذایی در جهان» ایجاد می‌کند.

سازمان ملل هشدار داده که اختلال در صادرات غلات از اوکراین و سایر کشورهای بزرگ تولیدکننده گندم، به کشورهای آفریقایی و سایر کشورهای در حال توسعه، آسیب می‌زند و «بحران بی سابقه گرسنگی در جهان» ایجاد می‌کند.

همچنین اغلب کشورها بر صادرات کامودیتی ها به ویژه گندم، به بهانه جلوگیری از افزایش قیمت های داخلی و با هدف اطمینان از کفایت ذخایر استراتژیک مواد غذایی، ممنوعیت اعمال کرده اند.

اقدامات دولت نتیجه داد؛ رشد تولید گندم

در ایران با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی، تورم افزایش یافته و اغلب کالاها قیمت های بالاتری را به خود دیده اند در حالیکه نان را شاید بتوان تنها کالایی دانست که به همان قیمت قبلی باقی مانده و دولت با برخی تمهیدات مانع افزایش قیمت آن شده و در عین حال، درصدد کاهش فروش آرد نانوایان و قاچاق آن بوده است. این شرایط در حالی است که بر اثر سیاست های دولت پیشین در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم، از خودکفایی گندم در ابتدای دهه ۹۰ به واردات ۷ میلیون تُن گندم در سال ۱۴۰۰ رسیدیم.

در واقع، در سه دهه اخیر بیش از ۹۶ میلیون تُن گندم وارد کشور شده، به طوری که بیشترین میزان واردات گندم به ترتیب در سال ۱۳۹۳ با ۷ میلیون و ۴۲۹ هزار تن، در سال ۱۴۰۰ با ۷ میلیون و ۷۵هزار تن و در سال ۱۳۸۰ با ۶ میلیون و ۷۷۱هزار تن بوده و کمترین میزان واردات گندم نیز در سال ۱۳۹۷ با واردات کمتر از ۳۶۰ تن و پس از آن در سال ۱۳۹۶ با ۷۴ هزار تن و در سال ۸۴ با ۱۰۵هزار تن رخ داده است.

در سال ۱۴۰۰ از مجموع ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار کالای اساسی وارد شده با ارز ترجیحی برای هفت قلم، بیش از ۷ میلیون تن به ارزش نزدیک به ۲.۵ میلیارد دلار به واردات گندم اختصاص داشته است که نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۱۳۵ درصد در وزن و ۱۹۷ درصد در ارزش افزایش داشته است. این در حالی است که در سال ۱۴۰۰ فقط حدود ۵ میلیون تن گندم تولیدی به شرکت بازرگانی دولتی تحویل شد و میزان خرید گندم در این سال در مقایسه با سال گذشته اش ۳۰ تا ۳۸ درصد کاهش داشت و میزان تولید هم در همین مقایسه زمانی، ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافت.

۴۰ هزار میلیارد تومان کشت قراردادی

البته سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در نیمه مردادماه امسال، با اشاره به اجرای کشت قراردادی گندم از سال جاری گفت: در این طرح، نهاده متناسب با اقلیم به کشاورز اهدا می‌شود و تامین مالی برای خرید سم، کود و بیمه برای محصول در دستور کار قرار دارد تا معیشت کشاورز تامین شود.

این موضوع به حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی نیاز دارد.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی در سال جاری با هدف کنترل قیمت بازار به ازای هر هکتار کشت سویا به کشاورزان ۶ میلیون یارانه اختصاص داده شد و در مورد گندم نیز سیاست های وزارتخانه تنها مربوط به قیمت گذاری نیست و در مواقع لزوم سیاست ها حمایتی و سایر سیاست های موجود اتخاذ خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =