پس از افزایش تنش میان آمریکا و چین با سفر نانسی پلوسی به تایوان، شرکت‌های سینوپک و پتروچاینا به عنوان غول‌های نفتی چین به همراه دو شرکت دولتی دیگر قصد دارند از بازار سهام نیویورک خارج شوند تا نشان دهند برای آنها امنیت چین مهم‌تر از تجارت با آمریکا است.

خروج شرکت‌های چینی از بورس نیویورک

به گزارش کارآفرین نیوز، این خبر در بحبوحه مذاکرات میان رگولاتورهای چین و آمریکا درباره مقررات حسابرسی و همچنین تشدید تنش‌های آمریکا و چین پس از سفر اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، اعلام شده است.

علاوه بر سینوپک و پتروچاینا، دو شرکت "بیمه عمر چین" و "شرکت آلومینیوم چین" (چالکو) به بازار سهام نیویورک، تصمیم برای خروج از این بازار را اطلاع داده‌اند.

پتروچاینا در بیانیه‌ای اعلام کرد بازار سهام نیویورک را از تصمیم خود مطلع کرده و حدود ۲۹ ماه اوت اظهارنامه خود برای خروج از بورس نیویورک را نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تنظیم خواهد کرد. این شرکت مشکلات اداری برای انجام الزامات افشاگری به منظور حضور در بورس نیویورک را از جمله دلایل تصمیم خود اعلام کرد.

این اعلامیه‌ها به اقداماتی می‌افزاید که از سوی برخی به‌عنوان جدایی یا جدایی بین ایالات متحده و چین، دو اقتصاد بزرگ، به دلیل تنش‌ها بر سر فناوری و امنیت، تلقی می‌شود.

خروج شرکت‌های چینی از بورس نیویورک

کشورهای دیگر به بازرسان مالی آمریکا، اجازه دسترسی به صورت‌های مالی شرکتها را می‌دهند و با دسترسی مقامات آمریکایی به حسابدارهای داخلی و بررسی اسناد موافقت می‌کنند اما چین و هنگ کنگ با اشاره به قوانین محرمانگی و نگرانی‌های امنیت ملی، با این موضوع مخالفت کرده‌اند.

پتروچاینا حضور در بورس‌های هنگ کنگ و شانگهای را مانند سه شرکت چینی دیگری که به دنبال خروج از بازار نیویورک هستند، حفظ خواهد کرد.

یک مقام کمیسیون رگولاتوری سهام چین در این باره گفت: طبق بیانیه این شرکت‌ها، آنها مقررات و قوانین آمریکا را از زمان ورود به بازارهای آمریکا رعایت کرده‌اند و خروج آنها از این بازار بر اساس ملاحظات تجاری آنها انجام می‌گیرد، این شرکتها در بازارهای متعددی حضور دارند و تنها بخش کوچکی از سهام آنها در بازارهای آمریکا معامله می‌شود و خروج از بازار آمریکا، توانایی این شرکتها برای جذب سرمایه در بازارهای سرمایه داخلی و خارجی را متاثر نخواهد کرد.

همچنین بزرگترین سرویس حمل و نقل هوایی چین، Didi Chuxing، در ۱۰ ژوئن بورس نیویورک را ترک کرد و به بورس هنگ کنگ پیوست. بزرگترین شرکت تجارت الکترونیک جهان، گروه علی بابا، در ماه ژوئیه اعلام کرد که قصد دارد وضعیت سهام خود را که در هنگ کنگ معامله می شود ارتقا دهد و آنها را برای سرمایه گذاران سرزمین اصلی در دسترس قرار دهد.

شرکتهای چینی که اعلام کردند بورس نیویورک را ترک می کنند، نشان دادند که بازار آمریکا برای آنها اهمیت چندانی ندارد و سهام معامله شده در چین و هنگ کنگ بخش عمده ای از ارزش بازار آنها را نشان می دهد.

جالب این است که یک سال و نیم پیش، بورس سهام نیویورک اعلام کرد دیگر در نظر ندارد سهام ۳ غول ارتباطاتی چین را از لیست‌های شاخص‌های خود حذف کند و در بیانیه‌ای اعلام کرد، پس از مشورت بیشتر با مقامات ناظر مربوطه در اداره کنترل دارایی‌های خارجی برنامه‌های خود را برای حذف سهام این شرکت‌ها از معاملات سهام خود لغو کرده است.

در همان زمان، سهام شرکت‌های چاینا تلکام، چاینا موبایل و چاینا یونیکورن در معاملات بورس شانگهای جهش کردند. بورس نیویورک اعلام کرده بود که به دنبال فرمان اجرایی ترامپ سهام غول‌های ارتباطاتی چینی را از فهرست شاخص‌های خود حذف می‌کندو دولت چین نیز بلافاصله اعلام کرده بود این اقدام را تلافی خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =