بر اساس اعلام رئیس سازمان وظیفه عمومی، استخدام‌کنندگان مشمولان غایب برای بار اول ۳۰ میلیون تومان و برای بار دوم ۹۰ میلیون تومان جریمه می‌شوند.

جریمه ۳۰ میلیون تومانی استخدام مشمولان غایب

به گزارش کارآفرین نیوز؛ مشمولان غایبی که وضعیت خدمتی خود را تعیین تکلیف نکنند، امکان اشتغال به کار توسط سازمان‌ها و کارگاه‌های دولتی و خصوصی را ندارند، در این خصوص، سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی گفت: کسانی که به نحوی مشمولان غایب را در موسسات دولتی و غیر دولتی از قبیل کارخانه‌ها، شرکت‌ها، آموزشگاه‌ها، بنگاه‌ها، مغازه‌ها و تعمیرگاه‌ها ثبت نام و به کارگیری کنند به محاکم صالحه قضایی معرفی می‌شوند.

وی ادامه داد: مجازات در نظر گرفته شده برای این دسته از افراد برای اولین بار، پرداخت هزینه سالانه یک سرباز برابر قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به مبلغ حدود ۳۰ میلیون تومان بوده و برای بار دوم و بیشتر، هزینه سالانه سه سرباز در حدود ۹۰ میلیون تومان جریمه می‌شوند.

این در حالی است که اخیرا اخباری در مورد ارائه کارت پایان خدمت برای وام ازدواج مطرح شد. علاوه بر این، لایحه ستاد کل در خصوص سربازی شامل محدودیت‌های بیشتری برای افرادی است که به سربازی نمی روند.

مشمولان و خانواده‌های آنها برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند از طریق کانال خبرسربازی در پیام رسان سروش به نشانی khabaresarbazi@ از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوند.

جریمه ۳۰ میلیون تومانی استخدام مشمولان غایب

بر اساس اعلام قبلی رییس سازمان وظیفه عمومی کشور در ابتدای سال ۱۴۰۱، در سطح کشور دست کم ۲۱ میلیون مشمول غایب سربازی داریم که ۸۵ درصد آنها تعیین تکلیف شده اند. به نظر کارشناسان، با اجرای قانون جریمه ریالی یا خرید خدمت، تعداد مشمولان غایب طی سه سال به دو برابر رسید.

قانون خدمت وظیفه عمومی چه می‌گوید؟

بر اساس ماده ۶۳ مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی، کسانی که به نحوی مشمولین غایب را در موسسات دولتی و غیر دولتی از قبیل کارخانه ها، شرکتها، آموزشگاهها، کارگاهها، بنگاه ها، مغازه ها، و تعمیرگاه ها به کارگیری نمایند توسط نیروی انتظامی، وزراتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت، شناسایی و به محاکم صالحه قضایی معرفی می شوند. مجازات این گونه افراد برای بار اول، هزینه سالانه یک سرباز و برای بار دوم و بیشتر، هزینه سالانه سه سرباز است

همچنین برابر ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی انجام امور زیر مستلزم ارائه مدرک دال بر رسیدگی وضع مشمولیت مراجعه کننده از معاونت وظیفه عمومی است.

الف) دریافت هرگونه وام و کمک های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق بانک ها و وزارتخانه ها و موسسات دولتی وابسته به دولت و نهادهای قانونی.

ب) کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن های قانونی.

جریمه ۳۰ میلیون تومانی استخدام مشمولان غایب

ج) تحویل اصل گواهی نامه یا پایان نامه دوره های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه.

د) صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت های تعاونی.

ه) دریافت مستمری از سازمان های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.

و) استخدام به هرصورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خریدخدمت) در وزارتخانه ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شرکت های دولتی.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =