با ساماندهی کارتخوان‌ها از سال گذشته، ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار کارتخوان غیرفعال و ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه کارتخوان به صورت فعال از سوی صاحبان آن‌ها به پرونده مالیاتی متصل شد. این اتفاق باعث شده اجبار مردم به واریز کارت به کارت برای فرار مالیاتی افزایش یابد.

۹.۵ میلیون کارتخوان غیرفعال شد

به گزارش کارآفرین نیوز، از سال گذشته در راستای اجرای ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، بانک مرکزی با همکاری سازمان مالیاتی نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدام کرد.

در این زمینه، کلیه اشخاص دارای ابزار پرداخت‌های بانکی باید با ورود به درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir، فهرست تمامی دستگاه‌های کارتخوان بانکی و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی خود را مشاهده و نسبت به اتصال آنها به پرونده‌های مالیاتی قبلی و یا تشکیل پرونده مالیاتی جدید اقدام می‌کردند که در سال قبل، بالغ بر ۷.۲ میلیون کارتخوان به پرونده مالیاتی متصل و حدود ۳ میلیون کارتخوان نیز غیرفعال شد.

معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه کارتخوان نه به پروند مالیاتی متصل و نه غیرفعال شدند که براساس اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی وعده داده تا در ماه جاری تکلیف این کارتخوان‌ها را مشخص کند. در این راستا، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از اتصال تمامی کارتخوان‌ها و درگاه‌های پرداخت اینترنتی فعال در شبکه پرداخت کشور به پرونده مالیاتی خبر داد.
بر این اساس ۱۸ میلیون و ۷۷۹ هزار دستگاه ابزار پرداخت اعم از کارتخوان ساماندهی شد که از این تعداد، حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار ابزار پرداخت به صورت فعال و غیرفعال به پرونده مالیاتی متصل شدند.

همچنین حدود هشت میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه کارتخوان به صورت فعال به پرونده مالیاتی متصل شد و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه کارتخوان نیز به صورت غیرفعال به پرونده مالیاتی متصل هستند. به عبارت دیگر، صاحبان این تعداد دستگاه کارتخوان (که دارای پرونده مالیاتی هستند) آن‌ها را غیرفعال کرده‌اند. بنابراین، در راستای ساماندهی کارتخوان‌ها به منظور اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی معادل ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار کارتخوان غیرفعال شدند.

گزارش های میدانی خبرنگار کارآفرین نیوز حاکی است با تشکیل پرونده مالیاتی برای کارتخوان ها، اجبار مردم به واریز کارت به کارت برای فرار مالیاتی افزایش یافته است. گزارش کارآفرین نیوز را در اینجا بخوانید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =