بانک کارآفرین به عنوان اولین بانک خصوصی ایران، گام‌های استواری در راستای بانکداری توسعه‌محور و شفاف برداشته تا به عنوان مدرن‌ترین، سریع‌ترین و پیشروترین بانک بتواند پاسخگوی انتظارات شهروندان باشد و سود با کیفیت و پایدار تولید نماید، این در حالی است که این بانک، به غیر از سودآوری و بهبود شاخص‌های عملکرد مالی، به حقوق شهروندان در قالب پاسخگویی به آنها و همچنین مسئولیت‌های اجتماعی خود توجه داشته است.

کارآفرین؛ بانکداری توسعه‌محور و شفاف با سود پایدار

به گزارش کارآفرین نیوز؛ بانک کارآفرین به عنوان نخستین بانک خصوصی کشور در حالی وارد بیست و سومین سال فعالیت خود شده است که رتبه نخست بهره‌وری نظام بانکی را دریافت کرد تا طبق تازه‌ترین رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران، حائز رتبه نخست بهره‌وری در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری شده باشد.

اگرچه کارآفرین در طی سابقه فعالیت خود، افتخارات و دستاوردهای مختلفی داشته است، اما در سال گذشته نیز مانند دو دهه قبل توانست موفقیت های خوبی را کسب نماید که از جمله این موفقیت ها، به غیر از رتبه نخست بهره وری نظام بانکی، دریافت تندیس سیمین دوازدهمین جایزه ملی مدیریت مالی بود که به جهت عملکرد شایسته بانک کارآفرین در حوزه‌های مدیریت مالی، شفافیت مالی، اقتصادی و ... به این بانک اعطا شد. البته افتخارات بانک کارآفرین در آنجا نمود بیشتری یافت که ترازنامه این بانک، کم‌اشکال‌ترین ترازنامه در شبکه بانکی شناخته شد.

احمد بهاروندی؛ مدیرعامل بانک کارآفرین این موضوع را ناشی از ارائه اطلاعات و آمار شفاف عنوان کرد و تاکید نمود که در شبکه بانکی، بانک های بزرگ و متوسطی هستند که شاخص NPL آنها به ۲۵-۳۰ درصد هم می رسد، اما این عدد برای بانک کارآفرین ۳.۹ درصد است که بسیار عدد خوبی است.

تراز مثبت ۳۷ درصدی

کارآفرین بانکی است که توانسته رتبه نخست بهره‌وری نظام بانکی را به دست آورد، این شاخص نمایانگر نسبت ارزش افزوده سازمان به منابع و داده های سازمان (هزینه نیروی انسانی و هزینه سرمایه) است. به غیر از این افتخار، رشد بازده دارایی های بانک از جمله عملکردهای مدیریتی در کارآفرین است.

کارآفرین؛ بانکداری توسعه‌محور و شفاف با سود پایدار

همچنین نماد بانک کارآفرین در بورس با نام "وکار" در دو ماهه منتهی به سال مالی ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، تراز مثبت ۳۷ درصد را به ثبت رساند، علاوه بر این، تراز مثبت ۵۷۱ میلیارد تومانی "وکار" در فصل بهار شکل گرفته است و عملکرد تجمیعی سه ماه نخست سال ۱۴۰۱ بانک کارآفرین مثبت شد، در حالیکه این بانک در ۳ ماهه منتهی به اسفندماه ۱۴۰۰ نیز ۱۹۸۱ میلیارد تومان درآمد داشته است.

کارآفرین به عنوان یک بانک پیشرو همچنین در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ به ازای هر سهم ۱۴ تومان سود داشته و نسبت P/E این شرکت به ۱۰ رسیده و از نظر بازدهی نیز در سه ماهه ابتدای امسال، حدود ۸ درصد و در یک سال گذشته حدود ۲۰ درصد بازدهی مثبت داشته که از این حیث، نسبت به بانک های دیگر عملکرد خوبی از خود بر جای گذاشته است.

بر مدار رشد

جهش ۱۱ درصدی سود خالص بانک کارآفرین از دیگر نتایج عملکردی این بانک بوده است. در واقع، بانک کارآفرین با جهش قابل توجه در حوزه‌های مختلف مالی و شاخص‌های بانکی در سال ۱۴۰۰، موفق به ثبت رشد ۱۱ درصدی سود خالص شد و NPL خود را نیز به عدد ۳.۹ واحد کاهش داد.

براساس آخرین گزارش‌های منتشرشده در سامانه کدال، بانک کارآفرین موفق شد با تدوین و پیگیری برنامه‌های متعدد علمی، به‌ روز و کاربردی، رشد قابل توجهی در بخش‌های مختلف مالی به ثبت برساند. این گزارش‌ها نشان می‌دهد سود خالص بانک کارآفرین در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال قبل از آن با رشد ۱۱ درصدی همراه شود به نحوی که با ثبت مبلغ ۱۲ هزار و ۹۵۱ میلیارد و ۲۶۴ میلیون ریال، موفق به شناسایی ۳۲۸ ریال سود به ازای هر سهم شده است.

کارآفرین؛ بانکداری توسعه‌محور و شفاف با سود پایدار

از سوی دیگر، نسبت کفایت سرمایه یکی از مهمترین نسبت ها در بانک ها جهت سنجش سلامت عملکرد و ثبات مالی بانک ها در برابر زیان‌های غیرمنتظره است که بانک درآن نیز عملکرد مناسبی داشته است، نسبت در پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰.۶۰ درصد بالغ شده است.

این نسبت با ایجاد حفاظ در مقابل زیان‌های وارده، به حفظ و نگهداری سرمایه کافی متناسب با مخاطرات موجود اقدام می‌کند و منبع اصلی اعتماد عمومی به سیستم بانکی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است طبق دستورالعمل بانک مرکزی این نسبت باید حداقل ۸ درصد باشد.

بهبود شاخص‌های ارزیابی

باید درنظر داشت که نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی (NPL) از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی فعالیت بانک‌هاست که بهبود آن می‌تواند به افزایش کارایی بانک در بخش‌های مختلف منجر شود.

بانک کارآفرین نیز با تمرکز ویژه در این بخش و انجام اقدامات مهمی از جمله وصول برخی از پرونده‌های بزرگ غیرجاری و افزایش تسهیلات اعطایی، موفق به کاهش چشمگیر شاخص مذکور شده به نحوی که NPL بانک در پایان سال ۱۴۰۰ با کاهش یک درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۳.۹ درصد رسیده است.

رتبه سوم در پاسخگویی به شهروندان

اما بانک کارآفرین به غیر از اینکه در عملکرد مالی موفق بوده، به حوزه تعامل با شهروندان و رعایت حقوق شهروندی توجه ویژه داشته و طبق گزارش کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، این بانک با پاسخگویی به ۱۰۰ درصد درخواست‌های مطرح شده از طریق سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با میانگین زمان پاسخگویی چهار روزه، در میان بانک‌های دولتی و خصوصی، در رتبه سوم قرار گرفت.

کارآفرین؛ بانکداری توسعه‌محور و شفاف با سود پایدار

به غیر از میانگین زمان پاسخگویی، از لحاظ درصد پاسخگویی، بانک هایی که به ۱۰۰ درصد درخواست شهروندان پاسخ داده و هیچ درخواستی را بدون پاسخ نگذاشته اند، بانک های ایران زمین، رفاه کارگران، کارآفرین، ملی، خاور میانه، ملت، شهر، تجارت و سپه بوده اند.

خالص درآمد تسهیلات

بررسی عملکرد سود و زیان یک ساله ۱۸ بانک بورسی در سال ۱۴۰۰ کشور نشان می‌دهد که خالص درآمد تسهیلات ۱۲ بانک، مثبت و خالص درآمد تسهیلات ۶ بانک، منفی بوده است.

بررسی عملکرد سود و زیان یک ساله ۱۸ بانک بورسی نشان می دهد که خالص درآمد بانک ملت با مثبت ۲۹ هزار و ۷۴۶ میلیارد تومان در جایگاه نخست قرار دارد و بانک شهر با منفی ۸۸۴ میلیارد تومان در جایگاه آخر قرار گرفته است.

در میان ۱۸ بانک مورد بررسی، بانک کارآفرین با مثبت یک هزار و ۷۳۷ میلیارد تومان در جایگاه یازدهم از لحاظ خالص درآمد تسهیلات در سال ۱۴۰۰ قرار گرفته است.

کارآفرین طی سال های اخیر، عملکرد منظم و باثباتی دارد و جزو معدود بانک‌هایی است که رشد درآمد تسهیلات، بیش از رشد سود سپرده پرداختی بوده است.

شفافیت مالی، اصل مهم در بهبود عملکرد

یکی از عوامل بهبود عملکرد، علاوه بر پاسخگویی به شهروندان و توجه به حضور ناظران بیرونی؛ شفافیت مالی است که بانک کارآفرین در این مورد نیز خود را پایبند دانسته است بطوریکه در راستای شفافیت مالی با دریافت عنوان" گزارش مقبول" از حسابرس مستقل، توانسته ارزشمندترین رتبه کیفیت گزارش مالی را دریافت کند.

پس از بررسی صورت های مالی بانک، در سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ بانک کارآفرین توانست بالاترین رتبه گزارش کیفیت مالی با عنوان "گزارش حسابرسی مقبول" را از بازرسان و ناظران قانونی دریافت کند.

کارآفرین؛ بانکداری توسعه‌محور و شفاف با سود پایدار

این دومین بار است که بانک کارآفرین طی ۲۳سال فعالیت خود با پیگیری، ارتقای شفافیت و اصلاحات فنی و حرفه‌ای صورت‌های مالی، توانسته این عنوان ارزشمند را دریافت کند که نشان از شفافیت اطلاعات صورت های مالی بانک دارد.

مجوز پرداخت یاری

همچنین هلدینگ فناوری نگاه در راستای توسعه فضای کسب و کار و ارائه خدمات نوین در حوزه پرداخت به‌ عنوان بازوی فناوری بانک کارآفرین اقدام به اخذ مجوز پرداخت‌یاری از بانک مرکزی کرده و پس از احراز شرایط، تست و تایید زیرساخت‌های فنی مورد نیاز از سوی شاپرک موفق به دریافت این مجوز شده است.

تا پیش از این‌ به واسطه شرکت «نگاه پرداخت» فعالیت‌های توسعه‌ای هلدینگ نگاه در حوزه‌های پرداخت و بانکداری دیجیتال دنبال می‌شد و دستاوردهایی را نیز برای بانک به همراه داشت. کسب رتبه نخست در بین بانک‌های عامل فروش سهام دارا دوم در سال ۱۳۹۹ از جمله این دستاوردهای قابل توجه است.

کارآفرین در نظر دارد فرایندهای فناوری اطلاعات و مدیریت و معماری سازمانی را با بهره‌گیری از استانداردها و چارچوب‌های مطرح بین‌المللی مانند TOGAF، COBIT و ITIL به‌ منظور افزایش بهره‌وری و کنترل کیفیت ارتقا دهد. همچنین این بانک برنامه‌ریزی‌های لازم برای ارتقای فرایندهای سازمانی حسابرسی داخلی را با استفاده از چارچوب‌های بین‌المللی مانند COSO جهت کنترل تمامی فرایندهای سازمانی در دستور کار دارد.

قرض‌الحسنه، فرهنگ سخاوت و مسئولیت اجتماعی

قرض‌الحسنه بستری مناسب برای توسعه کارآفرینی است و ترویج این مهم، اشاعه فرهنگ سخاوت و بخشندگی در جامعه است تا جایی که قرض‌الحسنه یک الگوی مهم در سبک زندگی ایرانی– اسلامی به شمار می‌آید.

مشارکت مردم در طرح‌های قرض‌الحسنه بانک کارآفرین موجب شده امور نیکوکارانه دیگری از جمله تامین هزینه جهیزیه برای نوعروسان، ساخت مسکن روستایی، تاسیس مدرسه، تامین تجهیزات پزشکی برای بیمارستان‌های مناطق محروم و همچنین اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال‌زایی، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و... توسط بانک کارآفرین در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی انجام شود.

کارآفرین؛ بانکداری توسعه‌محور و شفاف با سود پایدار

همچنین حمایت از مدرسه کودکان کار و بازمانده از تحصیل و تجهیز دو هنرستان در سیستان و بلوچستان با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۰۰ دانش آموز از جمله اقداماتی بوده که در راستای مسئولیت اجتماعی انجام شده است.

پرداخت تسهیلات ازدواج و ارائه طرح نیک آفرین پلاس جهت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و اعطای تسهیلات امیدآفرین برای خرید کالاهای بادوام نیز بخشی از فعالیتهای کارآفرین بوده است.

خطوطی به اندازه سرفصل

توجه به کسب و کارهای دانش بنیان در راستای تقویت آنها، ایجاد چتر حمایتی برای فناوران و نوآوران، حمایت از استارت آپ ها، تلاش برای نزدیک کردن فضای کسب و کار به فضای دانشگاه، حمایت ویژه از جوانان نخبه در مسیر حرکت به سمت صنعت فناوری مالی و راه اندازی کسب و کاری موفق، امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با صندوق نوآوری در جهت توسعه تامین مالی حوزه نوآوری و کارآفرینی به عنوان حوزه پیشران در کشور، عدم تملیک واحدهای تولیدی به دلیل بدهی بانکی، تمرکز ویژه بر ارائه خدمات در بخش سلامت، دارو، غذا و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و... هر کدام، خطوطی هستند که به اندازه یک سرفصل در برنامه های بانک کارآفرین و موفقیت های آن، جای طرح و بررسی دارند.

مجمع عمومی و گزارش موفقیت‌ها

مجمع عمومی عادی فوق‌العاده بانک کارآفرین در هفته های گذشته برگزار شد و با پیشنهاد سهامداران، سود هر سهم برای سال مالی منتهی به ٢٩ اسفند ماه سال گذشته ۱۶۰ ریال در نظر گرفته شد.

احمد بهاروندی مدیرعامل این بانک در این مجمع، با تاکید بر اینکه نتایج خوبی رقم خورده، مهم ترین آن را تراز عملیاتی مثبت بانک نسبت به سال گذشته عنوان کرد.

کارآفرین؛ بانکداری توسعه‌محور و شفاف با سود پایدار

به گفته مدیرعامل کارآفرین؛ این بانک با جهش قابل توجه در حوزه‌های مختلف مالی و شاخص‌های بانکی در سال ۱۴۰۰، موفق به ثبت رشد ۱۱ درصدی سود خالص شده است و NPL خود را به عدد ۳.۹ واحد کاهش داده است.

اقدامات ساختاری در بخش فناوری اطلاعات، تمرکز بانک بر حوزه ارز و افزایش سرمایه بانک در راستای استحکام مالی بیشتر، از دیگر برنامه های کارآفرین در سال ۱۴۰۱ خواهد بود.

در واقع، برنامه های بانک کارآفرین برای سال ۱۴۰۱ و چهار سال آینده به گونه ای است که سود بانک کارآفرین را به یک سود با کیفیت تبدیل نماید و سود زمانی با کیفیت است که با پایداری، پیش بینی پذیری، همواره سازی و مقایسه پذیر بودن همراه باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =