برنامه کَب (KAB) به جوانان کمک می‌کند تا با یادگیری مهارت‌های کارآفرینی و به کارگیری آنها، چالش‌های موجود در بازار کار و یا مسیر خوداشتغالی را از پیش پای خود بردارند.

کَب؛ نقشه راه فرهنگ کارآفرینی

به گزارش کارآفرین نیوز، سازمان بین المللی کار (ILO) هر ساله تلاش می کند با اجرای طرح ها و برنامه هایی با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، میزان بیکاری را به ویژه در میان جوانان کاهش دهد.

برنامه KAB؛ یکی از برنامه های جهانی سازمان بین المللی کار (ILO) برای آموزش مهارت های حرفه ای اشتغال و خوداشتغالی به جوانان است پیش از آن که وارد بازار کار شوند.

این برنامه تلاش می کند پیش از ورود جوانان به بازار کار، آنان را با معضلات احتمالی هر بازار آشنا سازد و به آنان کمک کند با افزایش مهارت های فردی و حرفه ای، به سطحی از توانمندی برسند که بلافاصله پس از پایان دوران دبیرستان بتوانند وارد بازار کار شوند.

Know About Business

برنامه آموزش کارآفرینی (KnowAboutBusiness) با هدف گسترش آگاهی و سواد شغلی در میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال که هنوز موفق به یافتن مسیر کاری خود نشده اند راه اندازی شد تا با معرفی برخی مشاغل، چالش ها و فرصت های کسب و کار، کارآفرینی و خوداشتغالی و همچنین معرفی راه های حل مسأله، آنان را در مسیر صحیح کاریابی، هدایت و حمایت کند.

این برنامه آموزشی تلاش می کند به جوانان کمک کند برخی مهارت های اصلی کارآفرینی مانند مهارت ارتباط، مهارت مذاکره و مهارت برنامه ریزی را در خود نهادینه سازند و در مسیر شغلی خود از آنها بهره ببرند.

در طول تقریبا یک دهه گذشته، بیش از ۳ میلیون جوان تحت آموزش و نظارت بیش از ۱۴ هزار مربی این برنامه قرار گرفته اند تا مسیر شغلی و درآمدی خود را با کمک مربیان دوره دیده و مورد تایید، به ثبات برسانند.

Know About Business

در دوران پساکرونا، طراحی مواد آموزشی برنامه KAB به گونه ای بازتعریف شده است که مربیان و موسسات کارآفرینی و خوداشتغالی غیرهمکار در برنامه هم می توانند این طرح های حرفه ای را به دوره های آموزشی خود بیفزایند.

شبکه تسهیل گران اصلی این برنامه، ۲۵۰ نفر هستند که به مربیان ملی برنامه KAB در هر کشوری، آموزش می دهند. این برنامه در بیش از ۵۶ کشور به صورت رسمی فعالیت می کند اما برنامه در کشورهای مختلف، در مراحل گوناگون قرار دارد.

در ۱۸ کشور، برنامه KAB به صورت نهادینه و مرسوم در مسیرها و برنامه های دولتی برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی تعریف شده و بخشی از برنامه ملی کارآفرینی است که جوانان در سن دبیرستان، تحت آموزش این برنامه قرار می گیرند تا با برنامه ریزی صحیح، مسیر شغلی خود را برای زمان اتمام تحصیلات تعریف کنند.

KAB؛ محصول مشترک سازمان بین المللی کار (ILO) و مرکز بین المللی آموزش (ITC) است. این برنامه اولین بار در کنیا در دهه ۱۹۹۰ راه اندازی شد و پس از آن بر تعداد اعضای شبکه مروجین و تسهیلگران KAB، هر سال افزوده شده است.

میزان استقبال از این برنامه در برخی کشورها به گونه ای بوده است که برای پذیرش در این برنامه، رقابت های زیادی شکل گرفته است. به همین دلیل مسئولان برنامه، افزایش تعداد مروّجین و مربیان برنامه را در دستور کار قرار داده اند.

Know About Business

بین سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۴ بسیاری از کشورها این برنامه را پذیرفتند و زمان اجرای آن را از آموزش های فنی و حرفه ای پس از دبیرستان به برنامه آموزشی مقطع دوم دبیرستان تغییر دادند. از سال ۲۰۰۹، بیش از ۴۵۰۰ موسسه در بیش از ۵۰ کشور به این برنامه پیوسته اند.

بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ نفر مربی مورد تایید و ۴۸۵ هزار و ۶۰۰ نفر دانش آموز از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ در این طرح فعالیت کرده اند که از دوران پاندمی، بر تعداد آنها افزوده شده است.

ارمنستان، آذربایجان، روسیه، چین، فیلیپین، سریلانکا، ویتنام، پرو، بولیوی، نیکاراگوئه، الجزیره، مصر، مراکش، آفریقای جنوبی، ایران، عراق و سوریه از جمله کشورهایی هستند که این برنامه را به صورت رسمی پذیرفته اند و در حال اجرایی ساختن این برنامه هستند.

گرچه در حال حاضر در هر کشور، این برنامه در مراحل گوناگون قرار دارد. این برنامه در ایران، دو نهاد و موسسه مورد تایید و ۶۶ تسهیلگر (آموزش به مربیان) در حال فراهم ساختن بستر آموزش ها هستند. این برنامه در ایران، در مرحله دوم است یعنی مراحل آزمایشی (Pilot Testing) را می گذراند.

Know About Business

در مرحله اول برنامه، موسسات ملی کارآفرینی و اشتغال، از طریق کارگاه های (ورکشاپ) آگاهی افزایی با برنامه KAB آشنا می شوند. در مرحله دوم، طرح به صورت آزمایشی در برخی موسسات تایید شده و تعداد محدودی داوطلب تایید شده به اجرا در می آید.

در مرحله سوم، برنامه به صورت رسمی در آموزش های دبیرستان گنجانده می شود. سوریه، پرو، بولیوی، کنیا، سریلانکا، اندونزی و چین از جمله کشورهایی هستند که این برنامه به مرحله سوم رسیده است.

این برنامه در حال حاضر به ۲۰ زبان آموزش داده می شود و به طور میانگین، هر دو یا سه سال به روزرسانی می شود تا مهارت های موردنیاز همگام با پیشرفت روز دنیا در آن گنجانده شود.

ایجاد دیدگاه مثبت نسبت به کارآفرینی و خوداشتغالی و ایجاد مسیر کارآفرینی بدون وقفه از دبیرستان به بازار کار؛ از اهداف اولیه این طرح عنوان شده است. هدف غایی این برنامه، ایجاد اشتغال هدفمند، اقتصاد پایدار ، ارزش آفرینی و توسعه اجتماعی و زیست محیطی است.

Know About Business

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =