داغ شدن بازار رمزارزها و افزایش جذابیت این بازار برای سرمایه گذاران، میزان خطرات و ترفندهای سوءاستفاده و سرقت منابع مالی افراد را نیز افزایش داده تا جایی که به گفته معاون اجتماعی فرهنگی پلیس فتا فراجا؛ کلاهبرداران به تازگی با شیوه‌های عجیب و پیچیده از رمزارزها به عنوان ابزاری برای پولشویی و کلاهبرداری استفاده می‌کنند.

گرفتار دام جدید کلاهبرداران رمز ارزی نشوید

به گزارش کارآفرین نیوز، چند سالی است که رمز ارزها (کریپتوکارنسی) به سبد سرمایه گذاران در سراسر جهان به صورت جدی وارد شده و بسیاری ترجیح می دهند منابع مالی خود را به امید کسب سود و چند برابر شدن دارایی، در رمز ارزها سرمایه گذاری کنند. همزمان با جهان، در ایران نیز تب سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها داغ شده و به گواه برخی آمارها، امروزه میلیون ها نفر در این بازار سرمایه گذاری کرده اند.

رمز ارزها با هدف تغییر شیوه های سنتی پرداخت ها در جهان، انجام پرداخت های غیرمتمرکز و شکستن ساختارهای سنتی دریافت ها و پرداخت ها در سراسر دنیا از دهه ۱۹۸۰ مطرح شد، ولی جدی شدن رمز ارزها را می توان از سال ۲۰۰۹ با ایجاد بیت کوین دانست.

با وجود اینکه همچنان و با وجود فراگیر شدن رمزارزها در تمام جهان، بسیاری از بانک های مرکزی دنیا آن را در مقابل ساختارهای سنتی پرداخت در دنیا می دانند و با غیرمتمرکز شدن انجام مبادلات مالی، مخالف هستند؛ بیت کوین به سرعت به رمز ارزی محبوب در دنیا تبدیل شد و امروزه میلیون ها نفر در کشورهای مختلف در بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند. در عین حال، همانگونه که عنوان شد بسیاری از مراجع رسمی از جمله بانک جهانی، در چندین مرحله و با صدور بیانیه هایی به مردم جهان درباره مخاطرات سرمایه گذاری در رمزارزها هشدار داده است.

نکته ای که درباره رمزارزها مطرح است اینکه هرچند به عنوان یک پول دیجیتال در دنیا و وسیله ای برای پرداخت ها و دریافت ها ایجاد شدند، اما امروزه بسیاری ترجیح می دهند از رمز ارزها به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری استفاده کنند و بسیاری اساسا نیازی به رمز ارز به عنوان یک وسیله پرداخت ندارند.
رمز ارزها امروز بیشتر در امور تجاری بزرگ و خریدهای بین المللی به عنوان وسیله پرداخت مورد استفاده قرار می گیرند و در سایر موارد، افراد رمزارزها را تنها ابزاری برای سرمایه گذاری و کسب سود مورد استفاده قرار می دهند.

سرمایه‌گذران غیرحرفه‌ای

با وجود اینکه میلیون ها نفر در دنیا در طول سال های اخیر از بازار رمز ارزها سودهای کلانی برده اند، هزاران نفر نیز تمام دارایی خود را در این بازار از دست داده و زندگی خود را با مخاطره همراه کردند. با این وجود، نگاه بسیاری از افراد به بازار رمز ارزها و سرمایه گذاری در آن، کسب سود حتمی است، ولی در واقعیت اینگونه نیست و لزوما رمز ارز برای سرمایه گذاران منجر به سود نخواهد شد. حتی باید گفت نه تنها رمزارزهای واقعی می توانند برای افراد سرمایه گذار ریسک بالا داشته باشند، بلکه برای بسیاری نیز این خطر همواره وجود دارد که در دام رمزارزهای تقلبی و یا کیف پول های جعلی بیفتند.

از دیگر نکات حائز اهمیت درباره سرمایه گذاری در رمزارزها که افراد باید بدانند این است که نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای جهان نیز همچنان سیاست روشن و قانونی مشخص درباره رمزارزها وجود ندارد و کشورها نتوانسته اند سیاست روشنی برای حمایت از سرمایه گذاران خود تدوین کنند.

علاوه بر این، خطرات همیشگی هکرها، ایجاد رمزارزهای تقلبی، تراکنش های جعلی، هک حساب های کاربری و ... نیز خطراتی است که بسیاری از سرمایه گذاران رمزارزها را تهدید می کند.

نکته دیگر درباره سرمایه گذاران رمزارزها و به ویژه سرمایه گذاران ایرانی، ناآشنایی و غیرحرفه ای بودن بسیاری از کسانی است که صرفا به امید کسب سود به این بازار وارد شده اند و دانش و مهارت کافی برای نحوه سرمایه گذاری در رمز ارزها را ندارند؛ از اینرو این افراد که تعداد کمی هم ندارند، به صورت جدی در خطر از دست دادن سرمایه های خود و مورد سوء استفاده مالی قرار گرفتن هستند.

در واقع باید گفت هرچقدر بازار رمز ارزها جذاب تر می شود و تعداد سرمایه گذاران بیشتری پول های خود را به این بازار وارد می کنند، از آنسو بر تعداد هکرها و کلاهبرداران و سوء استفاده کنندگان نیز افزوده می شود و شیوه های کلاهبرداری نیز مرتبا به روز و پیچیده تر می شوند.

شگرد جدید پولشویی کلاهبرداران

در جدیدترین خطراتی که سرمایه گذاران رمز ارزها را تهدید می کند، هشداری است که سرهنگ رامین پاشایی؛ معاون اجتماعی فرهنگی پلیس فتا فراجا به فعالان بازار رمز ارزها داده و عنوان کرد: اخیرا پرونده‌های کلاهبرداری و پولشویی از طریق سایت دیوار با ترفند تبدیل وجه سرقتی به رمز ارز رواج زیادی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بدین طریق کلاهبرداران با ترفند درآمد هفتگی در منزل با آموزش رمز ارز و به بهانه داشتن درآمد ۲ میلیون تومانی، دام خود را در نرم افزار دیوار و سایر شبکه‌های اجتماعی پهن کرده و افراد ناآشنا با برقراری ارتباط با این افراد نهایتا به شبکه اجتماعی تلگرام هدایت می‌شوند.

سرهنگ پاشایی افزود: کلاهبرداران در ادامه شگرد فریبکارانه خود به افراد پیشنهاد می‌کنند با نصب برخی صرافی دیجیتال مرتبط با رمز ارزها و ... به افتتاح یک حساب بانکی اقدام کنند و در نهایت عکس کارت بانکی و شماره تماس خودشان را از طریق تلگرام برای وی ارسال کنند.

معاون اجتماعی فرهنگی پلیس فتا فراجا عنوان کرد: افراد کلاهبردار با سرقت موجودی حساب بانکی افراد غیر، وجه را مستقیما به حساب قربانی واریز و بعد آن به فرد واسط قربانی اعلام می‌کنند تا بابت ارسال وجه مذکور اقدام به شارژ کیف پول دیجیتال خود کرده و با آن رمز ارز خریداری کند و سپس به آدرس کیف پولی که به وی اعلام می‌کنند، انتقال دهند.

وی تصریح کرد: از آنجایی که آدرس‌های کیف پول مقصد در رمز ارزها قابل شناسایی نیست عملا کلاهبرداران اقدام به پولشویی کرده و تمام مسئولیت عواقب تعقیب قانونی از قبیل مسدودی حساب و ... بر ضمه فرد قربانی که حساب خودش را در اختیار کلاهبرداران قرار داده و در این شگرد کلاهبرداران از خودشان اثری باقی نمی‌گذارند.

معاون اجتماعی فرهنگی پلیس فتا فراجا خاطرنشان کرد: هموطنان گرامی و به خصوص کاربران فضای مجازی همواره باید هوشیاری لازم را در برخورد با تله افراد کلاهبردار و شیاد داشته باشند و به هیچ عنوان شماره حساب بانکی و یا کیف پول الکترونیکی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =