معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به اینکه پرداخت وام ازدواج در سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۳۵ درصد رشد داشته است، از پرداخت وام ازدواج به بیش از ۳۶۴ هزار نفر از ابتدای سال جاری خبر داد.

۳۶۴ هزار نفر وام ازدواج گرفتند

به گزارش کارآفرین نیوز، مهدی صحابی در خصوص اقدامات اجرایی بانک‌ها برای اجرای قانون حمایت از خانواده در جوانی جمعیت تصریح کرد: قانون جوانی جمعیت دو تکلیف مهم، یکی در خصوص تسهیلات ازدواج و دیگری تسهیلات فرزندآوری را بر عهده بانک مرکزی گذاشته است.

وی با اشاره به تکلیف قانون برای پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری، افزود: بانک مرکزی آیین نامه‌های مربوطه را فروردین ماه سال جاری به بانک‌ها ابلاغ و سامانه‌ها و زیرساخت های لازم را فراهم کرد تا پرداخت این تسهیلات در دستور کار قرار گیرد. تا امروز تسهیلات ازدواج برای ۳۶۴ هزار و ۵۸۰ نفر به مبلغ ۵۰۱ هزار میلیارد ریال پرداخت شده همچنین تسهیلات فرزندآوری هم به تعداد ۲۶۵ هزار فقره و به میزان ۱۰۶ هزار میلیارد ریال از سوی شبکه بانکی به متقاضیان پرداخت شده است.

معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی در خصوص پرداخت وام ودیعه مسکن اظهار کرد: از ششم تیرماه امسال تا ۲۶ مرداد هم به بیش از ۲۸ هزار متقاضی به میزان ۱۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شده است.

وی افزود: مبلغ پرداخت تسهیلات ازدواج رشد ۳۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته است، ضمن اینکه پرداخت تسهیلات فرزندآوری نیز به تکالیف شبکه بانکی افزوده شده و علیرغم محدودیت منابع بانکی، بانک ها رسالت اجتماعی خود را در این زمینه انجام می دهند.

صحابی درباره دریافت تضامین برای پرداخت تسهیلات و انتقاداتی که در این خصوص به شبکه بانکی وارد شده است، تصریح کرد: با برگزاری جلسات مختلف با کانون بانک های خصوصی و دولتی و همکاری شبکه بانکی بر انجام صحیح قانون مبنی بر اعتبارسنجی و دریافت یک ضامن از متقاضی تاکید شده و علیرغم وجود مشکلاتی در ابتدای سال در حال حاضر پرداخت تسهیلات با یک ضامن در اکثریت بانک ها انجام می شود. حسب دستور ریاست بانک مرکزی، پس از تشکیل و تکمیل پرونده زمان پرداخت تسهیلات نباید بیشتر از ۱۰ روز شود.

وی گفت: اگر متقاضیان دریافت تسهیلات با مشکلی در خصوص پرداخت تسهیلات رو به رو شدند، می توانند شکایات خود را با سامانه ارتباط مردمی و سامانه ثبت شکایات و تقاضای بانک مرکزی مطرح کنند.

معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی در خصوص پرداخت وام ودیعه مسکن برای خانواده های فاقد مسکن دارای فرزند سوم از سال ۱۳۳۹ نیز گفت: در متن قانون به خانوارهای فاقد مسکن اشاره شده و سیستم بانکی ما امروز قابلیت تشخیص اینکه متقاضی دارای مسکن یا فاقد مسکن است را ندارد و به استعلام از سامانه سمات مبنی بر عدم وجود تسهیلات مسکن و جعاله فعال متقاضی اکتفا می کنند. مقرر شده وزارت راه و شهرسازی پیوندی را برای شعب ۶ بانک پرداخت کننده این تسهیلات فراهم کند که با استعلام در خصوص وضعیت مسکن متقاضی نسبت به پرداخت اقدام کند که تاکنون این امکان از سوی وزارتخانه فراهم نشده است. با این وجود از ۶ بانک پرداخت کننده این تسهیلات خواسته ایم که تا زمانی برقراری ارتباط با سلمانه وزارت راه و شهرسازی به استعلام از سامانه سمات اکتفا و موضوع را در دستور کار قرار دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =