معاون وزیر اقتصاد با اشاره به شیب صعودی تورم در ۴ سال گذشته و اینکه لازم بود تا رویه اقتصاد تغییر کند، از اتصال ۷۲ هزار نانوایی به دستگاه‌های کارتخوان خبر داد و افزود:‌ ۶ هزار تن آرد یارانه‌ای توزیع شده، به نان تبدیل نشد.

۶ هزار تن آرد یارانه‌ای به نان تبدیل نشد

به گزارش کارآفرین نیوز، محمدهادی سبحانیان با اشاره به اینکه ۶ هزار تن آرد یارانه ای توزیع شده به نان تبدیل نشده است، گفت: در حال حاضر ۹۳ درصد از کل تراکنش های نانوایی ها رصد می شود.

معاون وزیر اقتصاد اظهارداشت: طی یک دهه گذشته رشد اقتصادی پایینی را تجربه کردیم و بین سال ۹۱ تا ۱۴۰۰ رشد اقتصادی کمتر از یک درصد بوده است. درآمد سرانه کشور که نشان دهنده میزان رفاه کشور بوده شاهد کاهش ۳۲ درصدی بوده است.

وی گفت: تشکیل سرمایه نیز سیر نزولی را در سال های ۹۱ تا ۱۴۰۰ طی کرده و عملا بر همین اساس دولت ها نتوانستند رشد ۸ درصدی در اقتصاد را محقق کنند. پایه پولی و نقدینگی در هشت سال گذشته رشد بالایی را تجربه کرده و به ۵ هزار هزار میلیارد تومان رسیده است.

سبحانیان با اشاره به تجربه تورم های بالا در چهار سال گذشته می گوید: شیب صعودی تورم در سال های گذشته زنگ خطری برای دولت سیزدهم بود تا رویه را در اقتصاد تغییر دهد.

به گفته وی، رشد ۴۷۰ درصدی بدهی دولت به بانک مرکزی، رشد ۶۰۰ درصدی بدهی به صندوق های بازنشستگی، رشد ۱۳۰ درصدی بدهی بانک ها به بانک مرکزی از جمله مواردی است که تا سال ۱۴۰۰ مشهود بود.

سبحانیان یکی از ریشه های اختلال در اقتصاد ایران را پیش بینی ناپذیر بودن آن دانست و گفت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم با پیشنهاد مدیریت هوشمند و استفاده از دانش بنیان ها برای اصلاح شرایط اقدام کردیم که مواردی نظیر اصلاح تخصیص ارز ترجیحی از جمله این اصلاحات است.

وی گفت: برای تحقق دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت نان و دارو، با ایجاد یک سامانه به نظارت مصرف آرد در کشور پرداختیم تا مطمئن شویم آرد به دست مصرف کننده می رسد یا خیر. موفق شدیم کمتر از سه ماه خروج آرد از شبکه را رصد و جلوی انحرافاتی نظیر افزایش قیمت نان را بگیریم.

به گفته سبحانیان، از میان ۷۵ هزار نانوایی ۷۲ هزار نانوایی به دستگاه های کارتخوان متصل شدند. روزانه در کشور ۱۰۰ میلیون قرص نان پخته می شود که نیازمند ۱۷ هزار تن آرد است، اما روزانه ۲۴ هزار تن آرد در کشور توزیع می شود؛ این یعنی ۶ هزار تن آرد یارانه ای توزیع شده به نان تبدیل نشده است.

سبحانیان ادامه داد: یعنی در مجموع طی یک ماه ۸۰ هزار تن آرد یارانه ای به ارزش ۲.۵ تا ۲.۷ هزار میلیارد تومان به نان تبدیل نشده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =