کاربری یوان در مراودات اقتصادی و پرداخت‌های بین‌المللی در حال افزایش است که از آغاز روندهای کاهش قدرت دلار حکایت دارد.

افزایش کاربری یوان در پرداخت‌های بین‌الملل

به گزارش کارآفرین نیوز، روز به روز بر میزان استفاده کشورها از پول رایج دومین اقتصاد بزرگ دنیا افزوده می شود.

مجله فوربس روز گذشته در گزارشی آماری اعلام کرد: در ماه جولای، روسیه جزو کشورهایی بوده است که استفاده از یوان چین را در مراودات تجاری خود در عرصه بین الملل افزایش داده است.

براساس آمار منتشره سیستم پرداخت بین المللی سوییفت (SWIFT) که در مجله فوربس به چاپ رسید، میزان کاربری یوان در سیستم پرداخت بین الملل روسیه در سه ماه گذشته، حدود ۶.۳ برابر شده است.

هنگ کنگ با ۷۰.۹۳ درصد در ماه جولای و ۷۳.۸۲ درصد در ماه ژوئن، همچنان پیشتاز استفاده از یوان در عرصه اقتصاد بین الملل، بوده است.

نکته حائز اهمیت در آمار منتشره، جایگاه دوم انگلیس در استفاده از یوان چین است. استفاده از یوان در مراودات تجاری این کشور به ۶.۳۵ درصد رسید. سنگاپور و آمریکا با ۳.۷۷ و ۲.۹۸ درصد در رتبه های سوم و چهارم ایستاد.

براساس این گزارش، روسیه با چهار پله صعود در این فهرست که به معنای افزایش استفاده از یوان در تبادلات تجاری است، موجب تنزل سنگاپور از رتبه سوم به چهارم شد. سوییفت اعلام کرده است تا آوریل ۲۰۲۲،‌ سهم یوان در تراکنش های اقتصاد بین الملل روسیه حدود ۰.۶۲ درصد بوده است.

در ماه جولای نیز یوان همچنان یکی از پنج ارز پرکاربرد در عرصه جهانی اقتصاد بین الملل بوده است.

براساس اطلاعات منتشره در برخی وبسایت های بازارهای جهانی، روز پنجشنبه ۱۸ آگوست، برای اولین بار در تاریخ، یوان بیش از دلار سبز در معاملات جهانی مورد استفاده قرار گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =