طی سال‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن، سهم واحدهای قدیمی ساز از کل معاملات شهر تهران رشد پیدا کرده است.

سهم قدیمی سازها از معاملات مسکن شهر تهران

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی داده های آماری از وضعیت خرید و فروش واحدهای مسکونی شهر تهران طی سال های اخیر نشان می دهد که به دلیل رشد چند برابری قیمت ها، تمایل به خرید واحدهای با عمر بیش از ۱۵ سال افزایش پیدا کرده است.

پایین بودن متوسط قیمت خرید واحدهای قدیمی ساز به نسبت نوساز یکی از دلایل افزایش تمایل خریداران به این نوع بناها است در کنار آن، اگر این واحدها در مناطق پایینی شهر باشند باز هم به نسبت شاهد کاهش نرخ خرید متناسب با منطقه مربوطه خواهیم بود به همین دلیل بسیاری از افرادی که قصد خرید خانه با بودجه کم دارند به دنبال سازه های مسکونی با سن بالا هستند.

طبق آمارها، در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ سهم واحدهای مسکونی ۱۶ تا ۲۰ سال در شهر تهران ۱۵.۵ درصد از کل معاملات بود و واحدهای بیش از ۲۰ سال ۱۳.۶ درصد از کل معاملات مسکن را به خود اختصاص دادند.

در اسفندماه سال ۱۳۹۹ سهم واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال و بیش از ۲۰ سال به ترتیب ۱۵.۶ و ۱۴.۴ درصد از کل معاملات برآورد شده است.

در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال در شهر تهران ۱۷.۴ درصد از کل معاملات مسکن و واحدهای بیش از ۲۰ سال سن ۱۳.۵ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند.

در اسفندماه سال ۱۴۰۰ سهم واحدهای مسکونی ۱۶ تا ۲۰ سال سن شهر تهران از کل معاملات به ۱۵.۳ درصد و واحدهای بیش از ۲۰ سال سن به ۲۰.۵ درصد رسید.

سهم واحدهای مسکونی ۱۶ تا ۲۰ سال از کل معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ به ۱۶.۱ درصد و واحدهای با بیش از ۲۰ سال سن به ۲۲.۰ درصد رسید. در تیرماه سال ۱۴۰۱ نیز این سهم در گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال به ۱۶.۷ درصد و در گروه سنی بیش از ۲۰ سال برابر ۲۰.۵ درصد بود.

بنابراین می توان گفت که واحدهای مسکونی با سن بیش از ۱۵ سال همواره خریداران خاص خود را داشته و با افزایش قیمت ها، ممکن است سهم این واحدها از معاملات به بیش از ۲۰ درصد هم برسد که رقم قابل توجهی است.

ناگفته نماند که طبق آمارها، در تیرماه سال جاری بیشترین سهم از کل معاملات مربوط به واحدهای تا ۵ سال ساخت (۳۰.۱ درصد) بود و پس از آن واحدهای با بیش از ۲۰ سال سن، بیشترین سهم از کل معاملات را به خود اختصاص دادند و سهم واحدهای ۶ تا ۲۰ سال کمتر از این میزان بوده است.

مسکن

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =