با اقدام روسیه برای انجام عملیات تغمیر و نگهداری خطوط انتقال گاز به اروپا، قیمت یورو در سرازیری سقوط افتاد.

روسیه کاهش قیمت یورو را تشدید کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، یورو به پایین ترین سطح دو دهه اخیر رسید و نگرانی ها از وقوع زودهنگام رکود را در قاره سبز شدت بخشید.

امروز ۲۳ آگوست، یورو با ثبت نرخ برابری ۰.۹۹۰۳ به پایین ترین نرخ برابری بیست سال اخیر در برابر دلار رسید.

این روزها بازار متلاطم منابع انرژی، بار دیگر اقتصاد اروپا را تهدید می کند. از یک سو، رقم قبوض انرژی در این قاره برای گذر از تابستان داغ و کم سابقه سال ۲۰۲۲ به شدت افزایش یافته است.

استراتژیست های برجسته معتقدند در صورت تداوم شرایط، روند کاهش ارزش یورو ادامه خواهد داشت.

روز گذشته روسیه اعلام کرد برای انجام عملیات نگهداری خطوط انتقال گاز نورد استریم ۱، جریان گاز انتقالی به این قاره قطع خواهد شد. در پی انتشار این خبر، بهای گاز در اروپا به شدت افزایش یافت.

آلمان؛ بزرگترین اقتصاد حوزه یورو که وابستگی شدیدی به منابع انرژی روسیه داشته و دارد، بیش از سایر کشورها از این قطع جریان انرژی، متضرر خواهد شد. شاخص مدیران خرید (PMI) در هر دو بخش تولید و خدمات کاملا از تضعیف قدرت اقتصادی آلمان در ماه ژوئن حکایت دارد.

از سوی دیگر،‌ کاهش رشد اقتصادی چین که تنها ۰.۴ درصد رشد اقتصادی در سه ماهه دوم سال داشته است به شدت بر اقتصاد منطقه یورو تاثیر می گذارد.

دومین اقتصاد بزرگ دنیا در سه ماهه دوم سال، با بدترین موج شیوع کرونا از ابتدای سال ۲۰۲۰ مواجه شد و قرنطینه های ناشی از آن موجب شد رشد اقتصادی این کشور، کُند شود.

بسیاری از استراتژیست ها و تحلیلگران نسبت به تداوم افزایش نرخ تورم که به رکود اجتناب ناپذیر منجر خواهد شد هشدار داده اند.

تحلیلگران اقتصادی موسسه اقتصاد جهانی ING و گروه بانکی Citi نیز در تایید این پیش بینی ها، تقویت قدرت دلار را در پی انتشار نرخ تورم کمتر در روزهای اخیر، از دیگر عوامل این کاهش قدرت یورو عنوان کرده اند. گرچه این تقویت قدرت دلار را پایدار نمی دانند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =