با اینکه در سال گذشته، واردات لوازم خانگی به منظور حمایت از تولیدات داخلی ممنوع شد، اکنون زمزمه‌هایی از احتمال لغو این ممنوعیت به گوش می‌رسد.

اثرات لغو ممنوعیت واردات لوازم خانگی بر بازار

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ اواسط سال ۱۴۰۰ جمعی از تولیدکنندگان لوازم خانگی در نامه ای به مقام معظم رهبری خواستار جلوگیری از واردات محصولات خانگی کره ای در جهت حمایت از تولیدات داخلی شدند.

پیرو آن، ۸ مهرماه سال گذشته رئیس دفتر رئیس جمهوری در نامه ای خطاب به وزاری اقتصاد و صمت، دستور جلوگیری از واردات لوازم خانگی خارجی را مکتوب کرد.

به دنبال اعمال این ممنوعیت در واردات لوازم خانگی خارجی، تولیدکنندگان داخلی فرصتی طلایی برای رشد تولید محصولات و افزایش عرضه به بازار داشتند با این حال از همان روزهای ابتدایی اجرای این دستور، شاهد افزایش قیمت خودسرانه برخی محصولات تولیدکنندگان داخلی و کمیاب شدن آن ها در بازار بودیم و به نوعی شرایط طوری پیش رفت که بازار لوازم خانگی هم به سرنوشت خودروسازی دچار و درگیر انحصار شد.

پس از اینکه نارضایتی مردم از وضعیت بازار لوازم خانگی به دلیل انحصارطلبی های تولیدکنندگان داخلی بالا گرفت و برخی خریداران گلایه هایی از افت کیفیت محصولات داخلی به دنبال ممنوعیت واردات داشتند، رهبر انقلاب ۱۰ بهمن ماه در دیدار با جمعی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به مسئله تغییرات قیمتی لوازم خانگی اشاره و ابراز کردند: من گلایه می کنم از دوستانی که مسئولان کالاها و لوازم خانگی هستند؛ ما از اینها حمایت کردیم و اسم آوردیم. شنیدم بعضی از اقلام دو برابر ارتقای قیمت پیدا کرده اما چرا؟ نبایستی این‌جور با حمایت ها برخورد بشود.

با اینکه طی این مدت تولیدکنندگان داخلی وعده هایی برای بهبود سطح کیفی و متناسب سازی قیمت کالاها دادند اما اکنون بازار لوازم خانگی به دلیل افزایش بیش از انتظار قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم در رکود به سر میبرد و خریدارانی که از توان مالی برای خرید لوازم برخوردارند ترجیح می دهند اقدام به خریداری کالاهای خارجی باکیفیت کنند حتی اگر این محصولات از مبادی غیررسمی و به صورت قاچاقی وارد کشور شده باشد؛ بنابراین تمایل خریداران به خرید کالاهای داخلی با سطح کیفی متوسط و پایین اما با قیمت بالا، کاسته شده است.

لوازم خانگی

با گذشت حدود یکسال از ممنوعیت واردات لوازم خانگی خارجی به کشور، اکنون اما زمزمه هایی از لغو این ممنوعیت به گوش می رسد و در این خصوص امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی اعلام کرد: واردات کالاهایی که تولید بالا دارند و رقابت پذیر هستند همچون لوازم خانگی، باید آزاد شود و این موضوع در دست بررسی و در پروسه تصمیم گیری است.

به گفته سخنگوی وزارت صمت، واردات تا ابد نمی‌تواند ممنوع بماند. خط قرمز این است که به تولید داخل ضربه نخورد اما اگر واردات منجر به بهبود کیفیت و قیمت بهتر شود، اقدام به لغو ممنوعیت واردات خواهیم کرد.

بنابراین، احتمال لغو ممنوعیت واردات لوازم خانگی وجود دارد و قاعدتا در صورت آزادسازی واردات این محصولات، شاهد شکست انحصار در این بازار خواهیم بود و به دنبال آن می توان به ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات داخلی و عرضه لوازم با قیمت مناسب از سوی تولیدکنندگان داخلی امیدوار بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =