حجم آثار ناشی از جنگ روسیه و اوکراین بر بازارهای اروپا و جهان، از شکنندگی غیرقابل تصور اقتصادهای بزرگ دنیا حکایت دارد.

قدرت شیشه‌ای اقتصادهای واردکننده منابع انرژی

به گزارش کارآفرین نیوز، پس از مدت کوتاهی از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، بازارهای مالی دنیا به طرز عجیبی، دچار تنش و نوسان های پی در پی شدند.

فقط ۶ ماه از جنگ اخیر در جهان می گذرد، اما به بدترین تنش و درگیری میان شرق و غرب پس از جنگ سرد بدل شده است. به دلیل وسعت اثرگذاری طرف های درگیر در اقتصاد جهانی، بازارهای مالی سراسر دنیا در دورترین فاصله نیز از آثار جنگ متلاطم شدند.

۱. ترس از رکود

با وجود نگرانی های اخیر از تامین گاز مورد نیاز بخش های خانگی و صنعتی اروپا و افزایش بی رویه قیمت آن، وقوع رکود در اروپا تقریب مسجل شده است. به دلیل نگرانی از قطع جریان گاز انتقالی روسیه به اروپا، قیمت گاز از ماه ژوئن تا کنون، افزایش سه برابری را تجربه کرده است. اختلال در تامین گاز می تواند به زمانبندی و جیره بندی مصرف منجر شود.

گاز

۲. عدم دسترسی به مواد غذایی

با گذشت چند روز از آغاز درگیری ها، ثبات نسبی بازار جهانی محصولات کشاورزی از بین رفت. از آنجا که روسیه و اوکراین، از بزرگترین صادرکنندگان گندم و ذرت به شمار می آمدند، با از بین رفتن زمین های کشاورزی و سیلوهای غلات، امنیت زنجیره های جهانی تامین غذا با تهدید مواجه شد. گرچه با از سرگیری مجدد بارگیری و صادرات غلات باقیمانده، اندکی امید به بازارها بازگشته است.

۳. نرخ فزاینده تورم

در مقایسه با اختلالات زنجیره تامین در دوران پساکرونا، اثرگذاری این جنگ به اندازه ای بوده است که نرخ تورم را در تقریبا تمام کشورهای دنیا به سطوح دهه ۱۹۷۰ میلادی رساند. این موضوع، بر بازار اوراق قرضه تاثیر گذاشت به ویژه آنکه هزینه های استقراض، به شکل فزاینده ای افزایش یافت و موجب تشدید نگرانی ها شد.

۴. کاهش ارزش یورو

فقط تا همین موقع از سال جاری،‌ ارزش یورو ۱۲ درصد کاهش داشته است که از زمان معرفی در سال ۱۹۹۹ تاکنون، این حجم ریزش بی سابقه بوده است. این میزان کاهش، دیدگاه ریزش بیشتر پس از قطع جریان واردات گاز را تقویت می کند و بر شکنندگی اقتصادهای مهم منطقه یورو که به شدت به گاز وابسته اند مانند آلمان و ایتالیا نیز صحه می گذارد.

یورو

۵. کاهش صادرات گاز روسیه

از ابتدای جنگ تا کنون، حجم گاز صادراتی روسیه به اروپا از طریق خطوط اصلی انتقال، حدود ۷۵ درصد کاهش یافته است. مقامات اتحادیه اروپا بارها اعلام کرده اند روسیه به گاز به عنوان ابزاری سیاسی می نگرد.

روسیه نیز اعلام کرده است قطع جریان انتقال به دلیل ضرورت عملیات تعمیر و نگهداری خطوط بوده است. پیش از آغاز جنگ، ۴۰ درصد گاز موردنیاز اتحادیه اروپا از روسیه تامین می شد. در حال حاضر، بهای گاز صادراتی از زیر ۵۰ یورو در زمان مشابه سال گذشته به ۲۷۰ یورو در هر مگاوات ساعت (MWh) رسیده است.

۶. نمایش قدرت واقعی بازارهای سهام اروپایی

وابستگی بیش از انتظار آلمان و ایتالیا به گاز وارداتی موجب شد بازار سهام این دو کشور، ضعیف ترین عملکرد را در میان بازارهای سهام دنیا به نمایش بگذارند. ارزش پول و بازار سهام در لهستان و مجارستان نیز در شرایط نامناسبی قرار گرفت. اوراق قرضه در کشورهایی که وابستگی بالایی به واردات گاز یا گندم دارند نیز با ضررهای سنگین مواجه شدند و در مجموع، چشم انداز ارزهای رایج جامعه اقتصادی اروپا (CEE) بحرانی شد.

۷. صنایع شیمیایی و لوازم خودرو در آستانه تعطیلی های مجدد

از آنجا که گاز در فرایند تولید صنایع شیمیایی، عنصر کلیدی محسوب می شود، با شروع جنگ، سهام شرکت های شیمیایی با کاهش شدید مواجه شدند.

از سوی دیگر، هم روسیه از اصلی ترین بازارهای برخی خودروسازان مانند فولکس واگن (VW) و مرسدس بنز به شمار می آمد و هم اوکراین و روسیه از تامین کنندگان اصلی مواد اولیه این صنعت محسوب می شدند. به همین دلیل، تولیدکنندگان قطعات خودرو و در مجموع صنایع خودروسازی نیز از این وقایع و ضررها بی نصیب نماندند.

فولکس

بسیاری از کارخانجات هر دو صنعت، در مقاطعی نیز با تعطیلی های اجباری (به دلیل ترس از جان کارکنان یا عدم تامین مواد اولیه) مواجه شدند.

۸. بی ثباتی های مستمر

میزان بی ثباتی و نوسان در بازارهای سهام و اوراق قرضه تا نرخ برابری یورو دلار و قیمت نفت، با تداوم جنگ دچار فراز و فرودهایی غیرمنتظره شد. گرچه در ماه جاری، بهای انرژی و رکود احتمالی، ترس را بر بازارها غالب ساخته است.

۹. کاهش اعتبار بازارها

تحلیلگران بازارهای مالی، تداوم جنگ را عامل اصلی کاهش ۲۵۰ واحدی شاخص اعتبار جهانی S&P می دانند. بیش از نیمی از این اتفاقات به سبب شرایط فعالان روسی که تحت تحریم قرار گرفتند در بازارهای جهانی رخ داد.

اقتصاد اوکراین نیز با تداوم درگیری ها، به شرایط فروپاشی نزدیک شده بود. تحریم های اعمال شده موجب شد برای اولین بار، پرداخت بخشی عظیمی از بدهی های دولتی روسیه با مشکل مواجه شود که حدود ۲۵ میلیارد دلار اعلام شد.

۱۰. خروج شرکت ها

برندهای معروف مانند نایک و ایکیا تا کوکاکولا و اپل در میان بیش از ۱۰۰۰ شرکت بین المللی هستند که از بازار روسیه خارج شده اند یا اجبارا به واگذاری داخلی در روسیه روی آوردند.

کوکاکولا

مجموع ارزش دارایی این شرکت ها؛ بیش از هزار میلیارد دلار اعلام شده است.

این موارد، همگی به قدرت غیرواقعی برخی اقتصادها اذعان دارند گرچه قطعا موارد بسیار بیشتری از اختلالات در اقتصادهای کوچکتر می توان یافت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =