همزمانی انتشار سخنان وزیر انرژی عربستان و همچنین رییس جدید اپک با اعلان کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، افزایش قیمت نفت را بار دیگر به جریان انداخت.

کاهش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا

به گزارش کارآفرین نیوز، انتشار خبر کاهش ذخایر استراتژیک آمریکا در هفته منتهی به ۱۹ آگوست تا پایین ترین سطح ۳۵ سال گذشته، میزان اثرگذاری سخنان وزیر انرژی عربستان مبنی بر احتمال کاهش میزان تولید را افزایش داد.

انستیتوی نفت آمریکا (API) از کاهش ذخایر نفت خام این کشور به ۵ میلیون و ۶۳۲ هزار بشکه خبر داد. از نخستین روزهای سال ۲۰۲۱ میلادی، ذخایر نفت خام آمریکا با کاهش حدود ۶۷ میلیون بشکه ای همراه بوده است

پس از پیشنهاد روز گذشته عربستان مبنی بر اینکه اپک می تواند برای توقف افزایش تولید تصمیم گیری کند، پس از سه هفته، قیمت معاملات آتی نفت خام برنت تحویل ماه اکتبر، از ۱۰۱ دلار در هر بشکه عبور کرد. معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) تحویل اکتبر نیز با افزایش ۱.۰۷ درصدی به ۹۴.۷۴ دلار در هر بشکه رسید. همین جمله کافی بود تا قیمت نفت در بازارهای جهانی ۲۴ آگوست، ۳.۷۲ درصد افزایش یابد.

دیروز پنج شنبه نیز نفت برنت بار دیگر با افزایش ۵۹ سنتی (۰.۶ درصد) به ۱۰۱.۸۱ دلار در هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز به ۹۵.۳۱ دلار در هر بشکه رسید و ۴۲ سنت افزایش در هر بشکه ثبت کرد.

سخنان وزیر انرژی عربستان همچون جرقه افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی عمل کرده و رالی افزایش قیمت نفت را بار دیگر سبب شده است. به گونه ای که هر دو شاخص نفت خام به بالاترین سطح سطح سه هفته اخیر رسیده است

کاهش بیش از ۸ میلیون بشکه ای ذخایر استراتژیک نفت آمریکا نیز در روزهای اخیر از مهم ترین دلایل اثرگذار بر قیمت های جهانی نفت اعلام شده است. میزان این ذخایر در روزهای میانی آگوست ۲۰۲۲، به پایین ترین سطح ۳۵ سال گذشته یعنی از ژانویه ۱۹۸۵ به بعد رسید.

آمریکا بارها برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت، اقدام به آزادسازی ذخایر استراتژیک نفتی کرده بود تا اختلال های ناشی از افزایش قیمت را از بین ببرد. اما حالا با انتشار خبر کاهش ذخایر استراتژیک، این کشور نمی تواند برای مقابله با روند کنونی افزایش قیمت، قدمی بردارد و این موضوع، خود می تواند عاملی برای افزایش احتمال تداوم قیمت نفت خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =