بیشترین زمان انتظار برای خانه دار شدن خانوارها در حال حاضر مربوط به تهران (۴۹ سال) و کمترین زمان مربوط به کهگیلویه و بویراحمد (۴ سال) است.

تغییرات قیمت مسکن به روایت آمار

به گزارش کارآفرین نیوز، افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر از قدرت خرید مردم کاسته و مدت زمان انتظار خانه دار شدن را بالا برده است.

البته این مدت زمان در شهرها و کلانشهرها متفاوت است و رقم یکسانی ندارد. به طور مثال در شهر تهران متوسط قیمت خرید و فروش واحد مسکونی در مناطق بالا و پایین شهر فاصله زیادی دارد به نحوی که در منطقه ۱۸ هر متر مربع واحد مسکونی حدود ۲۰ میلیون تومان نرخ گذاری شده و این در حالی است که در منطقه ۱ این نرخ به بیش از ۸۰ میلیون تومان هم می رسد.

بنابراین نمی توان رقم مشخصی برای آن در نظر گرفت و همانطور که میانگین قیمت در مناطق متفاوت است، به تبع مدت زمان انتظار برای خرید خانه در هر نقطه از شهرها تفاوت دارد.

طبق تازه ترین آمارها، میانگین کشوری مدت زمان انتظار خانه اولی ها برای خانه دار شدن بر اساس میانگین درآمد سرانه خانوار و متوسط قیمت مسکن و در نظر گرفتن اینکه هر خانوار یک سوم درآمد خود را پس انداز کند، برابر ۳۱ سال است.

بیشترین زمان انتظار برای خانه دار شدن خانوارها در حال حاضر مربوط به تهران (۴۹ سال) و کمترین زمان مربوط به کهگیلویه و بویراحمد (۴ سال) است.

با توجه به اینکه بیشترین زمان انتظار برای خانه دار شدن مربوط به پایتخت است، لازم است یادآور شویم که بر اساس گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در تیرماه سال ۱۴۰۱، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده برابر ۴۱.۷ میلیون تومان است که نشان دهنده افزایش ۵.۸ درصدی نسبت به ماه قبل است.

از سویی، بررسی ها نشان داده قیمت مسکن کل کشور در مردادماه امسال ۲.۸ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش پیدا کرده و این در حالی است که تورم تیرماه مسکن ۳.۸ درصد بوده است. بر این اساس سرعت رشد تورم مسکن در کشور کاهش ۲۶ درصدی داشته است.

با این حال، در بخش اجاره مسکن آمارها نشان دهنده افزایش ۲.۹ درصدی نرخ ماهیانه اجاره بها در مردادماه امسال است. همچنین تورم نقطه به نقطه اجاره در کل کشور در این ماه ۳۲.۳ درصد و تورم سالیانه ۲۸.۶ درصد اعلام شده و تیرماه امسال شاخص رشد ماهیانه اجاره برابر ۳.۸ درصد و افزایش نقطه به نقطه و رشد سالیانه قیمت مسکن به ترتیب ۳۱.۴ و ۲۷.۹ درصد بوده که حاکی از افت محسوس تورم در این بخش است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =