هر چه از آغاز تحریم‌ها علیه روسیه می‌گذرد، بلبشوی اقتصادی ناشی از آن در بازارهای جهانی، بیشتر نمایان می‌شود.

باتلاق جهانی تحریم روسیه

به گزارش کارآفرین نیوز، با گذشت بیش از شش ماه از آغاز تحریم های جهانی علیه روسیه، عواقب ناخوشایند هرج و مرج در بازارهای جهانی همچنان با ضعف و قوت پدیدار می شود.

در جدیدترین دور اقدامات تحریمی، بسیاری از بانک ها و معامله گران نفتی جهان اعلام کرده اند به دلیل نگرانی از عواقب ناشی از تحریم روسیه، معاملات خود را با پالایشگاه هندی نایارا (Nayara) قطع کرده اند. پالایشگاه نایارا، دومین پالایشگاه بزرگ خصوصی در هند محسوب می شود.

در مارس ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱)، مقامات نایارا با خیال در امان ماندن از تحریم های روسیه اعلام کردند خرید نفت روسیه را متوقف کرده اند.

گرچه دولت روسیه در سال ۲۰۱۶، بخشی از سهام خود در نایارا انرژی را واگذار کرد اما شرکت روس نفت (Roseneft) همچنان مالک ۴۹ درصد سهام نایارا است. ۴۹.۱۳ درصد دیگر نیز در اختیار کنسرسیومی به رهبری گروه ترافیگورای سنگاپور و گروه سرمایه گذاری UCP روسیه قرار دارد.

پالایشگاه

از سوی دیگر، شرکت های بازرگانی بزرگ اروپا مانند ویتول (Vitol) و گلنکور (Glencore) و همچنین تولیدکنندگان نفت در کانادا و آمریکای لاتین نیز فروش مستقیم نفت خام خود را به نایارا کاهش داده اند. غول های تجاری نفتی مانند شل، توتال و اِکینور نیز تبادلات تجاری خود را با نایارا کاهش داده اند. بانک های خصوصی هند مانند HFDC نیز از تامین اعتبار تجاری برای واردات نفت سرباز می زنند.

بسیاری از بانک ها نیز مانند جی پی مورگان، سیتی، مورگان استنلی، میتسوبیشی یو اف جِی و سومیتومو میتسویی از پذیرش و تسویه قراردادهای نفتی نایارا خودداری می کنند.

حدود ۸ درصد ظرفیت پالایشگاهی هند به پالایشگاه نایارا تعلق دارد که نفت خام مورد نیاز خود را از سایر کشورها از جمله روسیه تامین می سازد. خرید تخفیفی نفت خام روسیه پس از آغاز تحریم ها موجب شد نایارا به سود هنگفتی دست یابد که در آوریل ۲۰۲۲، سود ماهانه حدود ۴۴۶ میلیون دلار اعلام شده بود.

هند؛ سومین وارد کننده و مصرف کننده نفت در جهان است و اختلال در تامین اعتبار و واردات منابع انرژی، بر اقتصاد این کشور بسیار تاثیرگذار است. از آنجا که هند از تامین کنندگان عمده گندم و برنج نیز در دنیا محسوب می شود، اختلالات اقتصادی منجر به افزایش نرخ تورم، می تواند این کشور پرجمعیت را به سمت ممنوعیت صادرات برخی محصولات سوق دهد که بر نرخ تورم مواد غذایی در دنیا، تاثیر بسیار خواهد داشت.

اما در سوی دیگر ماجرا، پس از اعمال تحریم ها، روسیه نفت کوره (Fuel oil) بیشتری به کشورهای آسیایی صادر می کند. براساس آمار Refinitiv، انتقال های کشتی به کشتی (STS) محموله های بزرگ نفت روسیه برای مسافت های طولانی افزایش یافته است.

در ماه های ژوئن و جولای، سنگاپور هیچ وارداتی از روسیه نداشته است اما در ماه جاری، حجم واردات نفتی این کشور از روسیه به ۳۵۰ هزار تُن رسیده است. عربستان نیز به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت نیز، در پی گرمای هوا برای افزایش دوبرابری واردات نفت کوره و گازوییل از روسیه اقدام کرد تا برای صادرات نفت خام خود، آزادیِ عمل بیشتری داشته باشد.

زغال سنگ

اما استرالیا به عنوان بزرگترین صادرکننده زغال سنگ در جهان از تحریم های اعمال شده علیه روسیه که به افزایش تقاضا و قیمت زغال سنگ منجر شده، منتفع شده است.

معادن زغال سنگ استرالیا اعلام کرده اند پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، درآمد این شرکت ها چندین برابر شده است.

به دلیل افزایش قیمت و اختلالات در تامین منابع نفت و گاز، استفاده از زغال سنگ افزایش یافت و سود شرکت های زغال سنگ به بالاترین سود پس از سال ۲۰۱۱ رسید.

این آمارها نشان می دهد بسیاری از کشورها، دغدغه های زیست محیطی را کنار گذاشته اند و برای جبران کاهش واردات نفت، به استفاده از زغال سنگ روی آورده اند.

در سوی دیگر جهان؛ اروپا از مارس ۲۰۲۲، واردات نفتی را از روسیه کاهش داده و قرار است تا فوریه ۲۰۲۳ کاملا متوقف شود. واردات مازوت و گازوییل هلند و استونی از روسیه به ترتیب ۳۶۵ و ۱۷۰ هزار تن بوده که در ماه آگوست به صفر رسیده است.

با قطع صادرات نفت و گاز روسیه به قاره اروپا، مبلغ قبوض انرژی در این قاره به ویژه در انگلیس، آلمان و ایتالیا افزایش قابل توجهی داشته است. علاوه بر این، این روزها احتمال افزایش هزینه رفت و آمد انگلیسی ها به ویژه شاغلین به محل کار خود در این کشور به گوش می خورد که نگرانی از افزایش هزینه های زندگی را به شدت تقویت می کند.

رویترز در روزهای گذشته در گزارشی مبسوط اعلام کرد آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا همچنان با موضوع گاز و نفت درگیر است. ۲۵ آگوست، موسسه اس اند پی گلوبال نیز خبر داد فرانسه در حال تجربه تمام شرایطی است که در آلمان جریان دارد و میزان تولید ناخالص داخلی این کشور نیز همچنان نگران کننده است.

روز پنج شنبه ۲۵ آگوست، با تضعیف قدرت اقتصادهای اروپایی، قدرت یورو نیز به کمترین میزان از بدو پیدایش یعنی یک ژانویه ۲۰۰۲ تاکنون رسیده است.

با گذشت شش ماه از جنگ روسیه و اوکراین، به نظر می رسد عواقب و پیامدهای تخریبی تحریم ها در مقیاس جهانی به اندازه ای است که بیش از همه، خود تحریم کنندگان را نشانه رفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =