سخنگوی وزارت صمت گفت: آیین‌نامه واردات خودرو سه گروه واردکنندگان خودروی اقتصادی، سرمایه‌گذاران خارجی متقاضی ایجاد خط تولید و متقاضیان واردات خودروی برقی به مناطق آزاد را شامل می‌شود.

۳ گروه مشمول آیین‌نامه واردات خودرو

به گزارش کارآفرین نیوز، امید قالیباف در خصوص واردات خودرو خارجی اظهار کرد: واجدین شرایط واردات خودرو تا ۱۹ شهریور فرصت دارند درخواست خود را به دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت تحویل دهند.

وی افزود: آیین نامه واردات خودرو سه گروه را شامل می شود که پس از ارسال درخواست در مهلت مقرر یاد شده (حداکثر تا آخر شهریور) اسامی شرکت های منتخب اعلام می‌شود.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: پس از تایید و اعلام شرکت هایی که الزامات آیین نامه واردات خودرو را با امتیاز بالاتری کسب کرده‌اند واردات خودرو می‌تواند انجام شود.

وی گفت: واردکنندگان خودروی اقتصادی، سرمایه گذاران خارجی متقاضی ایجاد خط تولید و متقاضیان واردات خودروی برقی به مناطق آزاد، سه گروه اولویت نخست مشمول آیین نامه واردات خودرو هستند.

قالیباف در مورد متقاضیان واردات خودروی اقتصادی، اظهار کرد: شرط لازم برای این دسته، الزام به انتقال فناوری و ارائه خدمات پس از فروش است ولی اگر علاوه بر این موارد برنامه داخلی‌سازی داشته باشند امتیاز مضاعف محسوب می‌شود.

وی گفت: در درخواستی که ارائه می‌شود باید علاوه بر مشخص شدن جزئیات الزامات گفته شده نوع خودرویی که قصد وارد کردن آن را دارند هم مشخص شود.

در خصوص متقاضیان سرمایه گذاری ایجاد خط تولید خودرو نیز مشوقی در نظر گرفته شده که بتوانند هزینه های ریالی خود را بابت خرید کارخانه و راه اندازی خط تولید از طریق واردات خودرو و فروش آن تامین کنند. استفاده از این مشوق مازاد بر سقف یک میلیارد یورویی واردات خودرو خواهد بود.

سخنگوی وزارت صمت در خصوص واردات خودرو به مناطق آزاد، گفت: در مناطق آزاد صرفا خودروی برقی مجوز واردات دارد و شرایط متقاضیان، مشابه واردکنندگان خودروی اقتصادی است با این توضیح که فعلا داخلی‌سازی مورد نظر نیست و به جای آن باید وارد کننده نسبت به ایجاد زیرساخت و ایستگاه شارژ خودرو تعهد دهد.

وی در خصوص نحوه بررسی درخواست ها و تایید نهایی شرکت ها، تصریح کرد: هر شرکتی که امتیاز بیشتری از الزامات آیین نامه، نظیر انتقال فناوری به دست آورد اولویت خواهد داشت.

قالیباف درباره حقوق دولتی واردات خودرو نیز اظهار کرد: تعیین درصد حقوق دولتی بر اساس قیمت کشف شده نهایی در بورس کالا مشخص می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =