حمایت‌های ایندین بانک از کارآفرینان جوان بر این باور مقامات آن استوار است که برای تاب آوری در دنیای واکا (VUCA)، کارآفرینان باید به چهار اصل اعتماد به نفس، تعهد، مهارت ارتباط و پایبندی به فرهنگ آراسته شوند.

ایندین بانک هند؛ همیار مهارتی کارآفرینان جوان

به گزارش کارآفرین نیوز، براساس آمارهای رسمی، سهم کسب و کارهای خُرد، کوچک و متوسط (MSMEs) در تولید ناخالص داخلی (GDP) هند حدود ۳۰ درصد است. این کسب و کارها از مشاغل آسیب پذیر به شمار می آیند و همیشه بیشترین ضررها را در اختلالات چرخه های کسب و کار مانند پاندمی متحمل شده اند.

دولت و بانک مرکزی هند (RBI) مانند تمام کشورهای دنیا در دوران پاندمی، بسته های حمایتی و مشوق های مالی و مالیاتی برای کمک به این کسب و کارها عرضه کرد. در همین راستا، برخی بانک ها اقدامات جدیدی را آغاز کردند یا به حمایت های پیشین خود، رنگ و بوی تازه ای بخشیدند.

ایندین بانک نیز از جمله بانک های هند است که هم پیش از پاندمی به کارآفرینان کمک کرده است و هم پس از آن، دوره ها و آموزش های آنلاین را برای این قشر راه اندازی کرده است. 

Indian Bank

پیش از پاندمی، این بانک برای استارتاپ هایی که گردش مالی بیش از ۱۶ لاخ (۱۶ هزار روپیه) در ماه داشته اند حمایت های مالی ویژه ای برقرار کرده بود، اما پیدایش کووید - ۱۹ موجب شد حضور ایندین بانک در عرصه کسب و کارهای خرد و فناوری محور، شکل تازه ای به خود بگیرد.

مقامات ایندین بانک با این باور که در شرایط بحرانی نمی توان کسب و کارها را بدون کمک و حمایت رها کرد، برنامه منتورینگ ویژه ای برای کمک به کسب و کارهای خرد، کارآفرینان نوپا و نوآوران استارتاپی به راه انداختند که در هند به نام «پررانا» معروف است.

پرِرانا (Prerana) در زبان هندی به معنای ایجاد انگیزه و تشویق است. پررانا پس از مشاوره ها و تلاش های بسیار در تاریخ ۶ اکتبر ۲۰۲۰ با حضور نیرمالا سیتارامان (Nirmala Sitharaman)؛ وزیر اقتصاد و دارایی هند راه اندازی شد تا تلاشی باشد برای پر کردن خلا مجموعه مهارت های ضروری بازار کار و کارآفرینی که با آغاز دوران پاندمی به شدت احساس شد. مجموعه مهارت هایی که برخورداری از آن ها برای مقابله با چالش های دوران خاص و تاب آوری مجموعه کسب و کار ضروری می نمود.

بدین ترتیب برنامه منتورینگ خاص و بدیع بانک ایندین شکل گرفت: پررانا؛ که در نوع خود اولین برنامه جدی برای توانمندسازی کارآفرینان محسوب می شد. 

در این راه، بانک با سازمان همیار کارآفرینی پورناتا (Poornatha & Co) توانست کسب و کارهای آسیب دیده را شناسایی کند. به واسطه همکاری با سازمان پورناتا، این برنامه به طرح مِید (MADE) ملحق شد. مِید (MADE)؛ طرح آکادمی کسب و کار دانشگاه میشیگان برای کارآفرینی های در حال توسعه است. فعالیت این مؤسسه دانشگاهی غیرانتفاعی بر کمک به توسعه کارآفرینی در اقتصادهای نوظهور متمرکز شده است.

Poornatha & Co

کمک گرفتن از مراکز علمی که در آموزش های کسب و کار، دستی بر آتش داشته اند به ایندین بانک کمک کرد تا حمایت های خود را در مسیر علمی و صحیح پیش ببرد.

در فاز اولیه این برنامه منتورینگ خاص؛ ۱۲ جلسه آنلاین برای کارآفرینان برگزار می شود . افراد منتخب می توانند در این دوره آنلاین به کسب مهارتهای کسب وکار، مهارت های ارتباطی و مدیریت منابع انسانی در مجموعه خود نائل شوند.

مربیان و منتورهای پررانا؛ حمایت از کارآفرینان در دنیای واکا (مخفف واژگان بی ثبات (Volatile)، نامطمئن (Uncertain)، پیچیده (Complex) و مبهم (Ambiguous)) را سرلوحه کار خود قرار داده اند. در این جلسات منتورینگ، به نکات مهم و ضروری برای ادامه مسیر پرداخته می شود. پرورش چهار اصل مهارتی برای کارآفرینان این دوره ضروری است که به اصل 4C معروف است: اعتماد به نفس (Confidence)، تعهد (Commitment)، مهارت ارتباط (Commuincation) و فرهنگ (Culture).

به کارگیری 4C برای مقابله با چالش های دنیای واکا؛ به شعار اصلی ایندین بانک برای کمک و حمایت از کارآفرینان با یرفصل های مشخص بدل شده است: با 4C (اعتماد به نفس، تعهد، مهارت ارتباط و فرهنگ) با چالش های واکا مبارزه کنید، ارزش واقعی خود و مهارت های خود را بشناسید، مدیریت منابع انسانی را جدی بگیرید، روند پیشرفت را یاد بگیرید، مسیر پیش روی خود را پیش بینی کنید، گردش مالی (چرخه اعداد جاری در کسب و کار) را مدیریت کنید، تهدیدات مسیر را شناسایی کنید، تحول کسب و کار خود را جشن بگیرید.

Poornatha & Co

پس از پایان دوره ۱۲ جلسه ای، ایده پردازان برتر که کسب و کار خود را پیشتر راه اندازی کرده اند یا آنکه در اول مسیر قرار دارند برای ادامه دوره های منتورینگ پیشرفته تحت نظارت و حمایت های مالی بانک یا سازمان پورناتا مشخص می شوند.

در ۱۹ دوره برگزار شده این برنامه در دو سال اخیر، هزار کارآفرین به تاب آوری در سطح ملی و بین المللی رسیده اند که ۲۶۶ نفر از آنان، زنان کارآفرین هستند. 

این بانک با وجود گسترش چشمگیر فعالیت های خود در حوزه کارآفرینی های فناوری محور، حمایت های پیشین خود از کسب و کارهای کشاورزی را رها نکرده است و همچنان از طریق تعاونی های کشاورزی (PACS) و سازمان تولیدات کشاورزی (FPOs) تلاش می کند به کشاوررزان در گسترش کشت محصولات ارگانیک، تامین ابزار و ماشین آلات کشاورزی، قراردادهای آنلاین با سیلوها و کارخانه های سورتینگ محصولات کشاورزی، زنجیره های سرد و پلتفرم های دیجیتال بازاریابی محصولات کمک کند و حمایت های دوران پیش از پاندمی را به شیوه ای نوین استمرار بخشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =