دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد، گفت: طبق قانون بانک آفشور با نظارت بانک مرکزی راه‌اندازی خواهد شد. 

راه‌اندازی آفشور بانک‌ها در مناطق آزاد جدی شد

به گزارش کارآفرین نیوز، سعید محمد با اشاره به جدی شدن ایجاد آفشور بانک ها در مناطق آزاد کشور، گفت: در تبصره ۳ بخش هـ بند ۱ قانون بودجه ۱۴۰۱، بانک مرکزی مکلف است با همکاری سایر دستگاه های ذی‌ربط اقدامات زیرساختی مالی و بانکی سازگار با برنامه تجارت کشور را اجرا کرده و گزارش عملکرد این بند را هر سه ماه یک‌بار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه دهد.

وی در ادامه افزود: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از سال گذشته پیگیر تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد است، اقدامات خوبی انجام شده، جلساتی با بانک مرکزی برگزار شد و طی مکاتبات رسمی بانک مرکزی با ما درخواست شد که ما سهامداران بانک آفشور را معرفی کنیم تا هویت سنجی شوند. پکیج مناسبی از سهامداران داخلی و خارجی در خصوص بانک آفشور آماده شده که تا هفته آینده به بانک مرکزی ارسال و طبق قانون بانک آفشور با نظارت بانک مرکزی راه اندازی خواهد شد.

مشاور رئیس جمهور اظهار داشت: یکی از مهمترین موضوعات در مناطق آزاد که سرمایه گذاران را ترغیب به سرمایه گذاری در این مناطق می کند، تسهیل در خدمات پولی و بانکی است و در قانون هم به صراحت به آن اشاره شده است. در ماده ۱۸ قانون چگونگی ایجاد مناطق آزاد به تاسیس بانک آفشور و بانک فرامرزی اشاره شده، در ماده ۲۸ به بیمه های آفشور و فرامرزی و ماده ۲۹ هم به ایجاد بورس بین الملل اشاره می کند. اینها ابزارهایی هستند که در جنگ ارزی با دنیا و آمریکا بکار می رود و امکان فعالیت خارجی را برای فعالین اقتصادی فراهم می کند.

محمد افزود: اینها ظرفیت های مغفول مانده قانون است و در دولت سیزدهم با حمایت جناب آقای دکتر رئیسی رئیس محترم جمهور به جد پیگیر راه اندازی این ظرفیت ها هستیم.

وی ادامه داد: در هفته گذشته شورای عالی بورس مجوز تاسیس بورس بین الملل در مناطق آزاد را صادر کرد. این بورس فرصتی را برای سرمایه گذاران فراهم می کند که هم سهامداران داخلی بتوانند سرمایه های ارزی خود را سرمایه گذاری کنند و هم سایر کشورها هم می توانند سهام شرکت های خود را به این بورس بیاورند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه این پنجمین بورس کشور است و می تواند برای تولیدکنندگان داخلی ضمانت نامه ارزی صادر کند، اظهار داشت: همه معاملات در این بورس ارزی انجام می شود و به رونق بورس سرزمین اصلی هم کمک می کند. این اقدام با هماهنگی و همکاری شورای عالی بورس و سازمان بورس کشور در دست انجام است .

مثبت شدن تراز تجاری در مناطق آزاد برای نخستین بار

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: صادرات ما در دوره نه ماهه به عدد ۸۶۳ میلیارد تومان رسید که ۲۷ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده و برای اولین بار هم در کشور تراز تجاری مناطق آزاد مثبت شد. در این یکسال گذشته ۳۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی در مناطق آزاد اتفاق افتاده که عدد بسیار خوبی هست و حدود ۵۸ درصد نسبت به دوره مشابه نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =