یک کارشناس اقتصادی درباره اینکه چرا بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی هنوز نتوانستیم مشکل تورم را در کشورمان حل کنیم؟ اظهار داشت: تورم اقتصاد ایران از دهه ۵۰ هجری شمسی شروع شده، در دهه ۴۰ میانگین تورم ۱.۶ درصد بوده است ولی به یکباره تورم در دهه ۵۰ به ۱۳.۵ درصد افزایش یافت.

بالاترین نرخ تورم ایران مربوط به چه دهه ای است ؟‌

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از تسنیم، وحید شقاقی شهری با تأکید بر رشد بالای تورم در دهه ۵۰ به تشریح میانگین تورم در دهه‌های بعد از انقلاب پرداخت و تصریح کرد: در دهه ۶۰ میانگین تورم ۱۸.۱ درصد، دهه ۷۰ معادل ۲۴.۴ درصد، دهه ۸۰ معادل ۱۴.۷ درصد و دهه ۹۰ معادل ۲۴ درصد بوده است.
 

     شروع تورم در اقتصاد ایران از دهه ۵۰ بوده است/ نقدینگی از کِی شتاب گرفت؟

این اقتصاددان ضمن اشاره به اینکه در دهه ۹۰ مّشابه دهه ۷۰ بالاترین میانگین تورم اقتصاد ایران از دهه ۴۰ به بعد ثبت شده است،‌ افزود: شروع تورم در اقتصاد ایران از دهه ۵۰ بوده است، طبق نظریه های پولی یکی از مهمترین ریشه های تورم، رشد نقدینگی است؛ این در شرایطی بوده که بررسی ریشه های رشد نقدینگی نشان می دهد میانگین رشد نقدینگی در دهه ۴۰ معادل ۱۷.۲ درصد بوده که در دهه ۵۰ این رقم به یکباره به ۳۱.۶ درصد رسیده است. ضمن اینکه میانگین رشد نقدینگی در دهه ۶۰ معادل ۱۷.۸ درصد، دهه ۷۰ معادل ۲۷.۱ درصد، دهه ۸۰ معادل ۲۸.۲ درصد و دهه ۹۰ معادل ۲۷.۸ درصد بوده است.

شقاقی با بیان اینکه این آمار نشان میدهد که از دهه ۵۰ رشد نقدینگی شتاب گرفته است، تصریح کرد: بالاترین رشد نقدینگی را در دهه ۵۰ داشتیم. ضمن اینکه از دهه ۷۰ به بعد نیز رشد نقدینگی نسبت به شرایط اقتصاد کشور بالا بوده است.

وی یکی از علل تورم را بالا بودن ضریب فزاینده نقدینگی دانست و گفت: رشد نقدینگی در ادبیات اقتصادی برابر است با ضریب فزاینده نقدینگی در رشد پایه پولی، به این معنی که اگر یک تومان پول پرقدرت منتشر شود، ضرب در ضریب فزاینده می شود و رشد نقدینگی را به همراه دارد؛ در دهه ۴۰ ضریب فزاینده نقدینگی ۲.۴ درصد بوده که در دهه ۵۰ این رقم به ۲.۶ درصد، دهه ۶۰ به ۱.۷ درصد، دهه ۷۰ به ۲.۶ درصد، دهه ۸۰ به ۴.۱ درصد و دهه ۹۰ به ۶ درصد رسیده است.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه ضریب فزاینده نقدینگی الان ۷.۸ درصد است، گفت: این یعنی هر یک تومانی که بانک مرکزی در این شرایط چاپ کند، نقدینگی ۷.۸ برابر می شود؛ به عبارت دیگر اگر بانک مرکزی یک تومان منتشر کند و پایه پولی را بالا ببرد نقدینگی حدوداً ۸ برابر می شود.
 

  عامل اصلی تورم در اقتصاد ایران چیست؟ 

وی با تأکید بر افزایش چشم گیر ضریب فزاینده در سال‌های اخیر به وضعیت پایه پولی اشاره و تصریح کرد: از دهه ۷۰ به بعد بصورت میانگین رشد پایه پولی بالای ۲۰ درصد بوده است، بنابراین آمار نشان می دهد که یکی از علل تورم در اقتصاد ایران، رشد نقدینگی و رشد پایه پولی بوده است که در کنار آن ضریب فزاینده نقدینگی نیز نقش بالایی داشته است.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی ادامه داد: به همین دلیل خیلی از اقتصاددان‌ها معتقدند که اگر می خواهیم تورم را در اقتصاد ایران کنترل کنیم باید رشد نقدینگی هدفگذاری شده و به زیر ۲۰ درصد برسد؛ این هدفگذاری را اتحادیه اروپا هم دارد ضمن اینکه بسیاری از کشورها برای رشد نقدینگی در اقتصادشان هدفگذاری انجام داده و براساس آن عمل می کنند.


 

شقاقی با بیان اینکه برای اقتصاد ایران با این وضعیت اگر قصد کنترل تورم داشته باشیم حتما باید رشد نقدینگی را به زیر ۲۰ درصد هدفگذاری کنیم، ادامه داد: متناسب با این هدفگذاری باید ضریب فزاینده و رشد پایه پولی نیز هدفگذاری شود، چراکه رشد نقدینگی برابر است با ضریب فزاینده ضرب در رشد پایه پولی؛ این نظریه پولیون در اقتصاد است آنها معتقدند رشد قیمت کالاها و خدمات در اقتصاد برابر است با رشد نقدینگی منهای رشد اقتصادی؛ البته اگر سرعت گردش پول را ثابت در نظر بگیریم.

طبق نظریه پولیون و با توجه به رشد نقدینگی ۲۷.۸ درصدی در دهه ۹۰ منهای رشد صفر درصدی، باید منتظر تورم ۲۷-۲۸ درصدی باشیم؛ این نظریه می گوید رشد نقدینگی منهای رشد اقتصادی برابر با رشد قیمت کالاها و خدمات یا همان تورم است.

این اقتصاددان تأکید کرد: طبق این نظریه یا باید رشد نقدینگی را کاهش دهیم یا رشد اقتصادی را بالا ببریم تا بتوانیم تورم را مهار کنیم؛ اما در دهه ۹۰ رشد اقتصادی صفر درصد بوده است و برای اقتصادی که رشد اقتصادی آن صفر درصد است و شرایط رکود اقتصادی دارد و طرف عرضه آن با مشکل مواجه است، رشد نقدینگی ۲۷-۲۸ درصدی به معنای رشد ۲۷-۲۸ درصدی قیمت کالاها و خدمات (تورم) است. ضمن اینکه در دهه ۹۰ ضریب فزاینده خیلی بالا رفته است و هر ریالی که منتشر شود نقدینگی ۸ برابر می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =