تا زمانی که نوسان ارز وجود دارد، در بازار خودرو سرمایه‌گذار پیدا می‌شود، زیرا شاید همه مردم نتوانند خانه خریداری کنند و سود کنند، اما می‌توانند طلا، سکه و خودرو خریداری و سرمایه خود را در مقابل نوسان ارزی و تورم حفظ کنند.

بازار خودرو آرام است

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت گفت: همان‌گونه که در ماه‌های گذشته پیش‌بینی شده بود، افزایش قیمت چندانی را در روزهای پایانی سال شاهد نیستیم و اکنون که دو هفته به پایان سال باقی مانده، بازار آرام است.

به گزارش کارآفرین نیوز، سعید موتمنی امروز افزود: چنانچه مشتریان وقت بگذارند می‌توانند خودروهای موددنظر خود را با قیمت‌های پایین‌تر خریداری کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه ایام باقی‌مانده تا پایان سال نیز تغییر قیمت چندانی را شاهد نخواهیم بود، گفت: شاید یکی دو درصد نوسان تا پایان سال ثبت شود، اما دوباره قیمت‌ها به نقطه قبلی باز خواهد گشت.

به گفته این مقام صنفی، احتمال دارد فروشندگان در سایت‌ها و فضای مجازی قیمت‌های بالاتری برای خودروهای خود عنوان کنند، اما در بازاری که فروشنده زیاد، خریدار کم و تقاضا برای سرمایه‌گذاری فروکش کرده، جای چانه‌زنی زیاد است.

وی افزود: اکنون فقط افرادی که احتیاج و نیاز مبرم به خودرو دارند، برای خرید مراجعه می‌کنند، اما به دلیل شیوع کرونا بازار بی رمقی وجود دارد.

موتمنی ادامه داد: برخلاف سال‌های گذشته از افرادی که در ایام پایانی سال به قصد تبدیل به احسن کردن یا تعویض خودرو مراجعه می‌کردند، خبری نیست.

وی یادآور شد: نزدیک شدن به ایام پایانی سال، عرضه خودرو از سوی دلالان و واسطه‌ها را افزایش می‌دهد، زیرا در غیر این صورت مجبورند در سال جدید خودروهایشان را به عنوان یک مدل پایین‌تر با قیمت‌های کمتری به فروش برسانند، ضمن اینکه همین روزها نیز خودروهای مدل ۱۴۰۰ خودروسازان وارد بازار می‌شود.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت تاکید کرد: بازار فعلی وابسته به نوسان ارزی است، به همین دلیل چند سالی است که به خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای نگاه شده است.

وی خاطرنشان‌کرد: آبان‌ماه امسال که افت قیمت دلار از حدود ۳۲ هزار تومان و ورود آن به کانال ۲۵ هزار تومان را شاهد بودیم، خودروهای داخلی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد و برخی خودروهای وارداتی بیش از ۳۵ درصد کاهش قیمت داشتند، اما پس از آن تا به امروز بازار با کمترین نوسان حرکت کرد.

موتمنی گفت: چنانچه دلار به کانال ۲۲ هزار تومان وارد شده بود، باز هم بین پنج تا هفت درصد کاهش قیمت خودرو  مورد انتظار بود، اما این اتفاق نیفتاد.

وی تصریح‌کرد: بازار همچنان برای دلالان و واسطه‌ها سودآور است، اما نسبت به ماه‌های گذشته سود کمتر شده و بسیاری از افرادی که در قرعه‌کشی‌های ایران‌خودرو و سایپا شرکت می‌کنند نیز خریدار واقعی نبوده و نیستند و به قصد کسب سود وارد این بازار می‌شوند.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت تاکید کرد: تا زمانی که نوسان ارز وجود دارد، در بازار خودرو سرمایه‌گذار پیدا می‌شود، زیرا شاید همه مردم نتوانند خانه خریداری کنند و سود کنند، اما می‌توانند طلا، سکه و خودرو خریداری و سرمایه خود را در مقابل نوسان ارزی و تورم حفظ کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =