ترس از پیشرفت‌های چشمگیر چین در عرصه فناوری، دولت آمریکا را رها نمی‌کند و هر بار ممنوعیت‌های جدیدی برای صادرات ملزومات حوزه فناوری به این کشور تصویب می‌کند.

فناوری اسیر دست سیاست نمی‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، دولت آمریکا نه تنها برای تقویت توانمندی های داخلی صنعت تراشه، برنامه ریزی و بودجه های کلان تصویب می کند بلکه برای ایجاد مانع در مسیر پیشرفت های فناوری چین نیز از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند.

سال گذشته، دولت آمریکا به بهانه استفاده چین از فناوری های پیشرفته آمریکایی در ساخت ادوات پیشرفته جنگی، صادرات برخی تجهیزات مرتبط را به این کشور تحریم کرد. دلیل این اقدام دولت آمریکا نیز ساخت ابررایانه های فوق سریع پردازشگر داده در چین اعلام شد که در ساخت آنها از برخی ریزتراشه های آمریکایی استفاده شده بود.

این ماجرا به همین جا ختم نشد و دولت آمریکا به دولت هلند فشار وارد کرد تا از صادرات محصولات شرکت هلندی ASML به چین و فروش سیستم های مرتبط با صنایع خودروسازی و هوش مصنوعی جلوگیری کند.

ترس آمریکا از تبدیل شدن چین به قطب فناوری های پیشرفته همچنان ادامه دارد و حالا در جدیدترین اقدام، فروش ریزتراشه های A100 و H100 شرکت اِنویدیا (Nvidia) به چین ممنوع اعلام شد. در پی انتشار خبر ممنوعیت صادرات ریزتراشه ها (میکروچیپ) به چین، سهام این شرکت در روزهای گذشته با ریزش ۱۳ درصدی مواجه شد و کاهش ۴۰۰ میلیون دلاری فروش در سه ماه جاری را قطعی ساخت.

اِنویدیا؛ غول آمریکایی ریزتراشه، یکی از اصلی ترین صادرکنندگان سیستم های مرتبط با خودروهای خودران و فناوری های کمکی تولید خودروهای الکتریکی به چین محسوب می شود.

گرچه سهم فناوری های خودروهای خودران و نیمه اتوماتیک در انویدیا چندان زیاد نیست اما به دلیل سرعت چشمگیر پیشرفت در این عرصه، توانست در بازار رقابتی این خودروها، جایگاهی برای خود در میان خودروسازان چینی باز کند. دولت آمریکا به این شرکت اجازه داده است همچنان صادرات مدار مجتمع و ریزتراشه مشابه H100 مرتبط با فناوری های هوش مصنوعی را به چین ادامه دهد.

شرکت ایکسپنگ (Xpeng)، نیو (Nio)، هوآوی، جیدو (Jidu) - برند جدید خودروهای الکتریکی بایدو - و جیلی (Geely) واکنش رسمی به این تصمیم دولت آمریکا نشان نداده اند. تحلیلگران این حوزه بر این باورند که سمت عرضه و تقاضا به همکاری تنگاتنگ ادامه خواهند داد تا سرعت پیشرفت های چشمگیر این عرصه کاهش نیابد و امنیت زنجیره جهانی تأمین ریزتراشه صنعت خودروسازی حفظ شود.

برخی از تحلیلگران صنعت ریزتراشه، این اقدام دولت آمریکا را در پی تنش های ایجاد شده در موضوع تایوان نسبت می دهند، جایی که بسیاری از ریزتراشه های طراحی شده در آمریکا در آنجا تولید می شود. عطیف ملیک (Atif malik)؛ تحلیلگر گروه بانکی سیتی (Citigroup) می گوید: این موضوع می تواند به تدریج نگرانی سرمایه گذاران را تشدید کند زیرا اولین کاهش جدی فروش پس از سال ۲۰۱۹ در صنعت جهانی ریزتراشه را در پی خواهد داشت.

همچنین برحی دیگر از تحلیلگران می گویند: شاخص تراشه فیلادلفیا (SOX) از اواسط ماه آگوست، حدود ۱۶ درصد کاهش داشته است و پیش بینی می شود در سال جاری با کاهش حدود ۳۵ درصدی مواجه شود که می تواند بدترین سال مالی از سال ۲۰۰۹ را رقم بزند. ممنوعیت جدید صادراتی می تواند گردش مالی صنعت ریزتراشه را بغرنج سازد.

ممنوعیت صادرات قطعات مرتبط با صنعت خودروسازی که شُبهه استفاده در صنایع مرتبط با ساخت جنگ افزارهای پیشرفته وجود دارد، بر میزان فروش و در نتیجه پیشرفت تحقیقات غول امریکایی ریزتراشه بر فناوری های جدید، بیشتر تأثیر می گذارد تا بر پیشرفت حوزه فناوری در چین.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =