در حالی که خرمای ایران به عنوان دومین تولیدکننده دنیا از جمله محصولاتی است که در شرایط تحریم نیز به بیش از ۸۵ کشور بزرگ دنیا صادر شده است، رئیس انجمن خرما اعلام کرده، برآوردها حاکی از آن است که تولید خرما در امسال به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن برسد.

۸۵ کشور جهان، مقصد خرمای صادراتی ایران

به گزارش کارآفرین نیوز؛ براساس آمارهای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) تولید خرما در مساحتی به وسعت بیش از ۱.۰۹ میلیون متر مکعب در جهان انجام می شود و سالانه بیش از ۸.۵ میلیون تُن از این محصول کشاورزی تولید می‌شود و تقریبا ۵ هزار نوع نخل خرما در سطح جهان وجود دارد.

۵۸.۸ درصد کشت خرما در آسیا و ۴۳.۴ درصد آن در آفریقا است، در این میان، کشورهای عربی ۷۷ درصد تولید جهانی خرما یعنی سالانه ۶.۶ میلیون تُن تولید این محصول را به خود اختصاص داده‌اند.

مصر در تولید و کشت خرما، به عنوان کشور پیشرو در جهان شناخته شده است که کمتر از ۲ میلیون تن خرما تولید می کند، اما تنها ۳ درصد آن صادر می‌شود، لذا مصر در رتبه ۱۲‌ اُم صادرکنندگان خرما قرار دارد.

۸۵ کشور جهان، مقصد خرمای صادراتی ایران

پس از مصر، ایران با تولید ۱.۲ میلیون تن قرار دارد، اما با وجود میزان بالای تولید، تقریبا ۱۰ درصد کل صادرات جهان را تشکیل می‌دهد و صادرات خرمای ایران عمدتا به کشورهای آسیایی صورت می‌گیرد. به طوری که بزرگترین واردکنندگان هند و مالزی و روسیه هستند.

تولیدکنندگان بزرگ دنیا پس از مصر و ایران، عربستان و عراق هستند.

صادرات ۲۵ تا ۳۰ درصدی

اکنون محسن رشیدفرخی رییس انجمن خرما با اشاره به اینکه، برآوردها حاکی از آن است که تولید خرما در امسال به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن برسد، خبر داده است: قبل از وقوع سیل برآورد می شد که امسال، سالی پرمحصول داشته باشیم و هم اکنون هم سالی پرمحصول داریم.

به گفته او، گرچه سیل، خشکیدگی خوشه خرما و تغییرات اقلیمی همچون آفتاب زدگی خسارتی به کشاورزان وارد کرد، اما شدت آن در مناطق، مختلف است.

۸۵ کشور جهان، مقصد خرمای صادراتی ایران

رشید فرخی گفت: برآوردها حاکی از آن است که تولید خرما به یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن برسد و با بهبود تعاملات پیش بینی می شود که ۲۵ تا ۳۰ درصد محصول تولیدی صادر شود.

به گفته وی، در وقوع سیل اخیر بخشی از نخلستان ها دچار آسیب شد، اما خسارات قابل توجهی نداشتیم و اصلاح و احیای باغات و نخیلات خرما منجر به افزایش بهره وری شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =