یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه افت توجیه اقتصادی ساخت و ساز و افت قدرت خرید مردم؛ دو عامل اثرگذار در کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی است، گفت: تحریم‌ها و تورم نیز از دیگر عوامل کاهش سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن است.

دلایل کاهش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد که تورم مسکن در ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه امسال ۲۷.۹ درصد برآورد شده است.

در عین حال، بررسی ها حاکی از این است که در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۲۷۷۹۱ پروانه احداث ساختمان توسط شهرداری های کشور صادر شده که نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۲۶.۷ درصد کاهش داشته است.

بر این اساس، یکی از دلایل افزایش قیمت ها در بازار مسکن کمبود تولید ناشی از کاهش صدور پروانه های احداث ساختمان است.

به همین منظور گفتگویی با بیژن خطیبی، کارشناس بازار مسکن داشتیم و او در این خصوص اظهار کرد: عدم تناسب بین میزان عرضه و تقاضا در پی کاهش صدور پروانه های احداث ساختمان و کمبود تولید یکی از علت های افزایش قیمت در بازار مسکن است اما بخشی از آن به نرخ تورم برمیگردد.

وی افزود: زمانی که نرخ تورم کشور بیش از ۴۰ درصد است، نباید انتظار کاهش قیمت ها در بازار مسکن یا هر بازار دیگری را داشته باشیم. بنابراین افزایش قیمت مسکن در شرایط تورم طبیعی بوده اما لازم است اقداماتی جهت ثبات نرخ آن صورت گیرد.

این کارشناس بازار مسکن گفت: کاهش صدور پروانه های احداث ساختمانی می تواند ناشی از کاهش انگیزه سازندگان برای ساخت و ساز (به دلیل شیوه صدور جواز و نداشتن توجیه اقتصادی) و افت قدرت خرید مردم باشد. این دو عامل در کنار تورم و تحریم های اقتصادی از میزان سرمایه گذاری در زمینه ساخت ملک کاسته و در افزایش قیمت ها اثرگذار بوده است.

وی با اشاره به لزوم افزایش تولید مسکن، تصریح کرد: افزایش تولید مسکن در قالب طرح های حمایتی همچون طرح نهضت ملی مسکن اگر به درستی و اصولی صورت گیرد کمک بزرگی به اقشار کم درآمد و میان درآمد جامعه می کند.

خطیبی با اشاره به وضعیت کنونی بازار مسکن، تاکید کرد: در حال حاضر قیمت مسکن تقریبا با نرخ تورم همخوانی دارد و نمی توان از افزایش قیمت در این بازار به عنوان حباب یاد کرد.

لازم به ذکر است، پیش تر اعلام شد میانگین کشوری مدت زمان انتظار خانه اولی ها برای خانه دار شدن بر اساس میانگین درآمد سالانه خانوار و متوسط قیمت مسکن با در نظر گرفتن اینکه هر خانوار یک سوم درآمد خود را پس انداز کند، برابر ۳۱ سال است.

همچنین طبق تازه ترین آمارها، بیشترین زمان انتظار برای خانه دار شدن خانوارها در حال حاضر مربوط به تهران (۴۹ سال) و کمترین زمان مربوط به کهگیلویه و بویراحمد (۴ سال) است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =