کشورهای عضو جی هفت در تلاش هستند کشورهای بزرگ جهان را در مسیر کاهش درآمدهای نفتی روسیه همراه سازند.

کارآمدی اِجماع جهانی علیه نفت روسیه!؟

به گزارش کارآفرین نیوز، پس از حدود هفت ماه از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، اقتصادهای بزرگ جهان همچنان در حال افزایش و تغییر شکل تحریم ها علیه روسیه هستند که از بی تأثیری نسبی تحریم های پیشین بر روسیه حکایت دارد. اما پیشنهاد دهندگان تحریم همچنان برای تأمین امنیت زنجیره منابع انرژی مورد نیاز، در تلاش و تکاپو هستند.

الکساندر ووچیچ (Aleksander Vucic)؛ رییس جمهور صربستان هفته گذشته اعلام کرد این کشور در ۸ ماه آینده، سخت ترین روزهای بیش از یک دهه اخیر را پیش رو خواهد داشت. در حال حاضر، قیمت هر ۱۰۰۰ متر مکعب گاز، ۳۳۰۰ دلار است اما بهای پرداختی گاز برای این حجم، ۴۰۰۰ تا ۴۱۰۰ دلار است که به دلیل هزینه حمل و واسطه ها افزایش می یابد. هیچ کشوری در اروپا نمی تواند با این شرایط دوام بیاورد.

وی تأکید کرد: نیروگاه های برق آبی به دلیل گرمای شدید هوا، دچار اختلال شده اند و افزایش قیمت انرژی همچنان ادامه دارد. تا پیش از این، حدود ۶۲ درصد از انرژی موردنیاز صربستان از گاز روسیه تأمین می شد. نه فقط صربستان، هیچ کشور دیگری نمی تواند به تنهایی این معضل را برطرف سازد.

خط لوله گاز

صادرات گاز از طریق خط لوله گازی نورداستریم ۱ از ۳۱ آگوست نیز به دلایل فنی قطع شده بود و گازپروم درباره لزوم تعمیر توربین های تعبیه شده به شرکت زیمنس هشدار داده بود. نورداستریم، خطوط اصلی انتقال گاز به بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا به شمار می آید. گرچه در روزهای گذشته، شولتس؛ صدر اعظم این کشور اعلام کرد اتصال خطوط لوله انتقال گاز در سراسر اروپا، به آلمان این امکان را می دهد که گاز موردنیاز را از سایر کشورها تامین کند.

اما منابع خبری اعلام کرده اند با این وجود همچنان به دلیل اتکای شدید این کشور به گاز روسیه، امکان جایگزینی فوری این حجم از گاز حذف شده وجود ندارد. قرار بود روز گذشته (۳ سپتامبر)، صادرات از سر گرفته شود اما این اتفاق نیفتاد و زمانی برای از سرگیری انتقال گاز اعلام نشده است.

از سوی دیگر، وزیر انرژی فرانسه نیز اعلام کرد وضعیت تأمین منابع انرژی و گرمایش در زمستان پیش رو بسیار سخت خواهد بود و باید تمهیدات بیشتری برای گذر از سرمای زمستان بیندیشیم.

در ماه ژوئن، ۴۰ درصد و در ماه جولای نیز ۲۰ درصد از مجموع حجم گاز صادراتی روسیه به اروپا کم شده بود. تا پیش از آغاز جنگ، روسیه حدود ۴۰ درصد از گاز مورد نیاز را از طریق خطوط لوله به اروپا صادر می کرد.

در تازه ترین اقدامات تحریمی، در راستای افزایش میزان اثرگذاری تحریم ها بر اقتصاد روسیه، سران جی هفت (G7) در نشست روز جمعه خود در اندونزی، برای تعیین سقف قیمتی نفت این کشور توافق کردند تا بدین ترتیب از سود کسب شده روسیه از فروش نفت بکاهند. اتحادیه اروپا روز شنبه از چین و هند خواست تا برای تعیین و اعمال سقف قیمت نفت صادراتی روسیه در بازارهای جهانی به گروه ۷ بپیوندند.

کادری سیمسون (Kadri Simson)؛ کمیسر انرژی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره میزان احتمال همراهی هند و چین با این جریان اعلام کرد: فکر می کنم این دو کشور باید به این توافق ملحق شوند.

اما تحلیلگران در کارآمدی این برنامه، به دلایل مختلف تردید می کنند. هنوز موضع چین و هند نسبت به درخواست اتحادیه اروپا اعلام نشده است اما پیوستن این دو کشور به این توافق بعید به نظر می رسد. استراتژیست ها معتقد هستند علاوه بر مناسبات سیاسی، این دو کشور با افزایش خرید نفت از روسیه با قیمت مناسب، توانسته اند امنیت زنجیره تأمین منابع انرژی خود را افزایش دهند.

سیمسون می افزاید: حتی کشورهایی که در مسیر اعمال تحریم ها همراه نشده اند هم از این تعیین سقف قیمتی برای نفت روسیه منتفع خواهند شد و می توانند نفت را با قیمت بهتری خریداری کنند؛ قیمت گذاری که تاثیر عامل جنگ از آن حذف شده است.

هفته گذشته، آمریکا اعلام کرد مذاکرات سازنده ای درباره تعیین سقف قیمت با هند داشته است، اما چین بارها در ماه جولای اعلام کرد که این موضوع؛ بسیار پیچیده است.

در ماه های گذشته اتحادیه اروپا در راستای فلج ساختن جریان صادرات نفت روسیه، انعقاد قراردادهای بیمه کشتی های حامل نفت روسیه را از موارد تحریم اعلام کرد اما انگلیس که عضو اتحادیه نیز به شمار نمی آید به عنوان مرکز اصلی صنعت بیمه دریایی، تا مدت ها ممنوعیتی تصویب نکرد و در نهایت اعلام کرد از آغاز سال ۲۰۲۳، به کشتی های حامل نفت روسیه به انگلیس، خدمات بیمه دریایی ارائه نمی کند اما به کشتی هایی که نفت روسیه را به مقاصد دیگر حمل می کنند همچنان خدمات درخواستی را عرضه خواهد کرد.

با تصمیم دولت و پارلمان نگلیس، از آخرین روز سال جاری میلادی، واردات نفت روسیه به این کشور نیز ممنوع خواهد بود.

این موارد نشان می دهد اجماع بر این موضوع نیز به سادگی نخواهد بود و وابستگی جهان به منابع انرژی روسیه، از شدت اثرگذاری تحریم ها و یا تعیین دستوری سقف قیمت خواهد کاست.

در هفته گذشته، وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد با توافق گروه هفت برای تعیین سقف قیمتی منابع انرژی، فشار مضاعفی به اقتصاد روسیه وارد خواهد شد.

تاکنون با این تصور که بسیاری از کشورها مانند انگلیس و نروژ به گاز روسیه نیازی ندارند و از سویی اعلام آمریکا مبنی بر ارسال ۱۵ میلیارد متر مکعب گاز ال ان جی (LNG) به اروپا تا پایان سال جاری، اروپا به پایان پیش از موعد وابستگی به نفت روسیه فکر می کرد.

اما با انفجار تاسیسات اصلی صادرات گاز در تگزاس، این پایانه تا حداقل دو ماه آینده یعنی اواخر نوامبر از مدار خارج شده است و عملا این تعهد آمریکا نیز به طور کامل، عملیاتی نخواهد شد.

با این تفاصیل، سیمسون همچنان تأکید کرد: تعیین سقف قیمت و سازوکار اجرای آن به زودی اعلام خواهد شد.

بی تفاوتی روسیه به تلاش ها برای قیمت گذاری دستوری

در بحبوحه تلاش دسته جمعی کشورهای بزرگ جهان برای منزوی ساختن روسیه در عرصه های مختلف بین الملل، روسیه بار دیگر تأکید کرد به کشورهایی که سقف قیمتی برای نفت این کشور تعیین کنند نفت نمی فروشد.

همچنین در خط لوله نورداستریم ۱ که مسیر اتصال روسیه به آلمان از طریق دریای بالتیک است و قرار بود روز گذشته مجددا آغاز به کار کند هنوز هم نشانه ای از فعالیت صادراتی مجدد به چشم نمی خورد.

رخدادها و سخنان روزهای اخیر، تردید تحلیلگران را در کارآیی تعیین سقف قیمت بر کاهش درآمدهای نفتی روسیه بیشتر می کند.

کریس ویفر (Chris Weafer)؛ مدیر اجرایی شرکت مشاور ماکرو (Macro-Advisory) می گوید: بزرگترین تأثیر و مزیت تعیین سقف قیمت؛ تغییر مسیر رقابت پذیری اقتصادی از اروپا به هند، چین، ترکیه و سایر کشورهای آسیایی است.

تحلیلگران می افزایند: روسیه به کشورهای غربی عامل تحریم، نفت صادر نخواهد کرد اما به فروش نفت تخفیفی به کشورهای آسیایی ادامه خواهد داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =