رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در راستای مبارزه با فرار مالیاتی، شناسایی ذی‌نفعان اصلی شرکت‌های صوری جهت وصول معوقات مالیاتی با همکاری نهادهای مرتبط در دستور کار قرار دارد.

شناسایی ذی‌نفعان شرکت‌های صوری جهت وصول معوقات مالیاتی

به گزارش کارآفرین نیوز، داود منظور با اشاره به اینکه در سند مردمی دولت سیزدهم، موضوع مبارزه با فرار مالیاتی و شفاف‌سازی اقتصاد مورد تأکید قرار گرفته است، اظهار کرد: در راستای تحقق این برنامه، طبیعتا نظام مالیاتی باید به سمتی برود که عمده درآمدهای مالیاتی از محل شناسایی فرارهای مالیاتی و شناسایی مؤدیان جدید تأمین‌شده و فشار بر مؤدیان منضبط که به تکالیف خود عمل کرده و حساب و کتاب شفاف دارند، به حداقل برسد.

وی افزود: فرار مالیاتی عموما به دو شکل اساسی یعنی کتمان درآمد و ثبت هزینه‌های غیرواقعی صورت می‌پذیرد و با توجه به گسترده بودن فرار مالیاتی در کشور، سازمان امور مالیاتی برای برخورد با جرایم اقتصادی و فساد اداری و همچنین پیشگیری از زمینه‌های وقوع این پدیده، عزم جدی و قاطع دارد که با همکاری خوب نهادهای نظارتی و قوه قضائیه در حال سرعت گرفتن است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور به ایجاد کارگروه‌های مشترک با پلیس امنیت اقتصادی اشاره کرد و گفت: در حال طراحی و تدوین برنامه جامعی هستیم که هم بتوان با شرکت‌های صوری که در گذشته وجود داشته و دارای پرونده مالیاتی هستند، مقابله کرد و هم از ایجاد و تشکیل این نوع شرکت‌ها تا حد ممکن جلوگیری شود. در این راستا، نیازمند همکاری بیش‌ازپیش قوه قضاییه و اداره ثبت شرکت‌ها و سایر نهادهای ذی‌ربط هستیم.

وی بر ضرورت پرداخت مالیات به‌عنوان یک تکلیف شهروندی و واجب اجتماعی تأکید کرد و گفت: در بحث مبارزه با فرار مالیاتی و فساد باید تمرکز بر شرکت‌ها و اشخاصی باشد که تأثیر بسیاری در شکل‌گیری این جرایم و مفاسد دارند و طبیعتا با تکیه ‌بر اصل اهمیت، باید سراغ افرادی برویم که اغلب فرار مالیاتی را شکل می‌دهند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی به مسئله کارت‌خوان‌های موسسات قرض‌الحسنه نیز اشاره کرد و گفت: مطالبه سازمان امور مالیاتی در خصوص این موضوع، دریافت اطلاعات اشخاص در اجرای ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم از دستگاه‌های ذی‌ربط است.

منظور با اشاره به موضوع استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده، بیان کرد: با رویکرد جدید نظام مالیاتی و پس از اصلاحاتی که در قانون مالیات بر ارزش‌افزوده صورت گرفت، استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده به‌شدت سرعت گرفته و جهش خوبی داریم. از آنجایی که موضوع استرداد، در زمره شاخص‌های عدالت مالیاتی تلقی می‌شود، لذا بایستی به‌گونه‌ای عمل کنیم که ضمن احقاق حقوق مؤدیان در موعد مقرر قانونی، از مستندسازی و ارائه فاکتورهای غیرواقعی نیز تا حد امکان، جلوگیری شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =