چند سالی است بیل گیتس به خرید زمین‌های کشاورزی در جهان مبادرت می‌ورزد به گونه‌ای که مدتی است به عنوان بزرگترین مالک خصوصی زمین‌های کشاورزی از وی نام برده می‌شود.

کارآفرین حوزه تکنولوژی، زمین کشاورزی می‌خرد

به گزارش کارآفرین نیوز، بیل گیتس را به عنوان کارآفرین حوزه تکنولوژی، سرمایه گذاری و امور بشردوستانه می شناسیم. چند سالی است به همراه وارن بافت، گروه تعهد بخشش را راه اندازی کرده اند و بخش اعظم دارایی های شخصی خود را در مسیر منافع جهانی هزینه کرده اند اما باز هم امسال، در جایگاه پنجم فهرست ثروتمندترین های جهان قرار گرفت.

در سال ۲۰۲۱،‌ منشأ بیش از ۳۹ درصد درآمد کشاورزان آمریکایی از محل پرداخت یارانه های دولتی اعلام شد. ۹۷ درصد زمین های کشاورزی متعلق به مالک- کشاورزان خصوصی است. شرکت های مواد کشاورزی و غذایی نیز ۳ درصد باقی زمین ها را در اختیار دارند و بخشی از زمین های خانوادگی یا شخصی را اجاره می کنند یا محصولات آنان را برای استفاده در کارخانجات خود خریداری می کنند.

در این سال ها بسیاری از کشاورزان کشورهای مختلف، در حال فروش زمین های کشاورزی خود هستند. کاهش بازدهی محصولات و عدم اطمینان از میزان سوددهی دوره های مختلف کشت، موجب می شود برخی افراد به فروش زمین های کشاورزی خود روی آورند.

  • تغییرات اقلیمی از جمله خشکسالی ها و یا بارش های نابهنگام مانند پدیده مانسون که به کاهش میزان بازدهی نهایی محصولات و همچنین جابجایی (رانش) و تخریب زمین های کشاورزی منجر می شود
  • تنش های سیاسی که گاهی به جنگ و درگیری های گسترده ختم می شود و قابلیت کشت زمین های کشاورزی را از بین می برد مانند تخریب بسیاری از زمین های کشاورزی اوکراین
  • تغییر تصمیمات گمرکی که بر واردات یا صادرات محصولات کشاورزی در مقاطع زمانی خاص و در نتیجه درآمد کشاورز اثر می گذارد
  • تغییر در میزان تقاضای برخی محصولات کشاورزی در پی بروز عوامل مختلف مانند بیماری ها که بر درآمد سالانه و سطح معیشت کشاورزان تأثیر می گذارد.

با آنکه گیتس، نه خودش کشاورز است و نه در خانواده ای کشاورز بزرگ شده است، اما اخباری که به تازگی منتشر می شود نشان می دهد بیل گیتس در سال های اخیر به شکل گسترده ای برای خرید زمین های کشاورزی اقدام کرده است تا زمین های کشاورزانی را به هریک از دلایل بالا تصمیم به فروش گرفته اند خریداری نماید.

علاوه بر خرید چشمگیر زمین های کشاورزی، بنیاد بیل و ملیندا گیتس در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام به راه اندازی بنیاد خیریه غیرانتفاعی به نام Ag One نمود تا به کشاورزان کشورهای در حال توسعه برای گسترش کاربری فناوری های نوین (اگریتک) با هدف افزایش بازدهی کمک کند.

در حال حاضر، وی به یکی از بزرگترین مالکان خصوصی زمین های کشاورزی در آمریکا بدل شده است گرچه به گزارش تیم فَکت چِک رویترز (Fact Check)، هنوز تا کسب جایگاه اول ملّاکان زمین های کشاورزی، فاصله زیادی دارد اما به دلیل موقعیت جهانی این کارآفرین بین المللی، این موضوع در روزهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در ماه ژوئن ۲۰۲۲، وی مالک بیش از ۲۶۸ هزار جریب زمین کشاورزی در ۱۹ ایالت مختلف آمریکا اعلام شد. با وجود مشکلات و دغدغه هایی که پیشتر ذکر شد، دیگر خرید زمین کشاورزی را نمی توان در زمره سرمایه گذاری های پرمنفعت به حساب آورد. اما باید دید گیتس چرا هنوز به این کار مبادرت می ورزد؟

۱. تحقیق بر فناوری های نوین با هدف پیشگیری از تغییرات اقلیمی و خشکسالی

بخشی از این مزارع برای تحقیقات پیشرفته بر روی فناوری های مفید در زمینه مقابله با تاثیر تغییرات اقلیمی مورد کشت قرار می گیرد؛ فناوری هایی که هر روز بیش از پیش ضرورت به کارگیری آنها احساس می شود.

۲. تحقیق بر بیماری ها و آفات گیاهی

بسیاری از این زمین های کشاورزی برای تحقیق بر روی آفات گیاهی (Pest) و روش های رفع یا جلوگیری از بروز قارچ ها و علف های هرز با هدف چگونگی کاهش میزان استفاده از سموم شیمیایی مورد کشت و استفاده قرار می گیرد.

۳. تحقیق در زمینه اصلاح نباتات

پس از تغییر و اصلاح بذر گیاهان با هدف افزایش مقاومت آنها در برابر عوامل تنش زای محیطی، کشت برخی از این بذرها در زمین های تعیین شده صورت می گیرد تا میزان موفقیت اقدامات دانشمندان مورد سنجش قرار گیرد.

۴. ایجاد بانک ژن گیاهی

گونه های مختلف یک گیاه که برای تغذیه انسان ها مفید هستند در برخی از این زمین های کشاورزی کاشته می شوند و بذرهای اصلاح شده آنان برای استفاده های آتی و احیای مجدد، برداشت و مراقبت خواهند شد که در صورت تخریب های احتمالی آتی، به عنوان منبع تولید مورد استفاده قرار می گیرند.

۵. توسعه سوخت های زیستی

ذخایر سوخت های فسیلی رو به پایان است. برخی تحلیلگران از کاهش چشمگیر این ذخایر تا سال ۲۰۶۷ میلادی خبر می دهند. برخی ارزیابی های علمی نیز از وجود حدود ۱.۷ تریلیون بشکه نفت تا ابتدای سال جاری میلادی حکایت دارند. گرچه این تخمین ها می تواند غیر واقعی از آب دربیاید اما در دنیایی که به سمت استفاده از انرژی خورشیدی و سوخت های زیستی می رود آینده نگری برای تأمین سوخت، یکی از دلایل گیتس برای خرید زمین های کشاورزی محسوب می شود. به عنوان مثال؛ اتانول از جمله سوخت های زیستی است که از ذرت، جو و یا سورگم تولید می شود و جایگزین بنزین می شود.

بیوگازها هم نوعی انرژی سبز و تجدید پذیر است که از تجزیه میکروارگانیسم ها یا جلبک ها تولید و جایگزین گاز حاصل از منابع فسیلی خواهد شد. بخشی از خرید زمین های کشاورزی نیز با این هدف صورت می پذیرد.

۶. کمک به جریان مبارزه با گرسنگی

محصولات به دست آمده از بسیاری از این زمین ها یا درآمد حاصل از آنها، در اختیار نهادهای بین المللی قرار می گیرد تا برای مبارزه با گرسنگی و فقر در کشورهای کم درآمد مورد استفاده قرار گیرد.

به نظر می رسد گیتس در بسیاری از موارد با هدف جلوگیری از تغییر کاربری زمین های کشاورزی و کاهش سطح قابل کشت روی کره زمین، برای خرید زمین ها پا پیش می گذارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =