در حالی که هند تصمیم داشت صادرات برنج را ممنوع اعلام کند، ۸۲۵ میلیون دلار برنج هندی در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی وارد ایران شد، این در حالی است که در ۱۲ ماهه سال قبل، ۶۴۱ میلیون دلار برنج هندی وارد ایران شده بود.

افزایش واردات سوغات هندوستان به ایران

ه گزارش کارآفرین نیوز؛ در حالی که ایران در جایگاه چهارمین کشور واردکننده برنج در دنیا قرار دارد و میزان واردات برنج مورد نیاز سالانه به ۱.۲ میلیون تُن می‌رسد و بخش مهمی از آن از طریق هند تامین می‌شود، هند به عنوان صادرکننده مهم این کالای اساسی، پیش از این، در نظر داشت صادرات برنج را ممنوع اعلام کند.

برنج های وارداتی ایران معمولا از سه کشور هند، پاکستان و تایلند تامین می شود تا جایی که برخی واردکنندگان از تزریق یک سوم برنج صادراتی هند به بازار ایران خبر می دهند چرا که نزدیکی موقعیت جغرافیایی ایران به کشور هند و کیفیت بالای کالاها و مواد غذایی هندی، تجارت با این کشور را به یکی از تجارت های بسیار پُرسود برای تاجران و بازرگانان ایرانی تبدیل کرده است، به همین دلیل تمایلی به از بین رفتن این تجارت ندارند بالاخص اینکه در سال های گذشته، برای واردات برنج ارز ترجیحی نیز به واردکنندگان تعلق می گرفت.

هند پس از چین، دومین تولیدکننده بزرگ برنج در جهان است تا جایی که ۵۰ میلیون خانوار هندی در کار تولید برنج هستند و برآوردها حاکی از آن است که تولید برنج در هند به ۱۵۰ میلیون تن نیز می رسد که در ۴۵ میلیون هکتار زمین کشت می شود.

افزایش واردات؛ سوغات هندوستان به ایران

اما در ماه های گذشته، دولت هند در حالی که صادرات گندم و شکر را برای تامین نیاز داخلی محدود کرده بود، به فکر ایجاد محدودیت‌هایی برای صادرات برنج افتاده بود.

در عین حال، افزایش قیمت بیش از ۵۰ درصدی گندم صادراتی در کمتر از یک سال اخیر موجب شده بود بسیاری از تولیدکنندگان برنج به فکر افزایش قیمت برنج صادراتی بیفتند.

آمارهای افزایشی ایران و هند

ایران در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی ۸۲۵ میلیون دلار برنج از هند وارد کرد در حالی که کل تجارت دو کشور در این دوره با رشد ۴۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

وزارت بازرگانی و صنعت هند کل مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی را یک میلیارد و ۶۰۴ میلیون دلار اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و هند در این دوره با رشد ۴۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است، به طوری که کل مبادلات تجاری دو کشور در ۷ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ بالغ بر یک میلیارد و ۷۴ میلیون دلار اعلام شده بود.

افزایش واردات؛ سوغات هندوستان به ایران

صادرات هند به ایران در ماه‌های ژانویه تا جولای امسال، رشد ۵۴ درصدی را تجربه کرده و به یک میلیارد و ۲۴۳ میلیون دلار رسیده است. هند در ۷ ماهه نخست سال میلادی گذشته ۸۰۷ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

در عین حال، واردات هند از ایران نیز در ۷ ماهه نخست امسال رشد ۳۵ درصدی داشته و به ۳۶۱ میلیون دلار رسیده است، هند در مدت مشابه سال قبل ۲۶۷ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

اما برنج مهم‌ترین کالای صادراتی هند به ایران در ۷ ماهه نخست امسال بوده است به‌طوری‌که ۶۶ درصد از کل صادرات هند به ایران در این دوره مربوط به برنج بوده است.

کل صادرات برنج هند به ایران در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی ۸۲۵ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به ۱۲ ماهه سال قبل ۲۸ درصد رشد داشته است، هند در ۱۲ ماهه سال قبل ۶۴۱ میلیون دلار برنج به ایران صادر کرده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =