قائم مقام بانک مرکزی با اعلام چگونگی تشخیص حساب‌های تجاری از شخصی بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، در مورد نحوه تفکیک حساب‌های تجاری از حساب‌های شخصی و نحوه انتقال پول توسط اشخاص توضیح داد.

تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی در فاز اجرا

به گزارش کارآفرین نیوز، قائم مقام بانک مرکزی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری گفت: یکی از برنامه‌های راهبردی در اجرای سند راهبردی دولت، برنامه کنترل تورم، نقدینگی و پایه پولی است.

اصغر ابوالحسنی هستیانی افزود: این برنامه نیاز به چند مقدمه دارد، که یکی از آن‌ها حکمرانی ریال است، یکی اصلاح نظام بانکی است و اقدامات مربوط به ارز و همچنین رفع شبهات ربوی از عملیات بانکی.

وی ادامه داد: اولین فایده رصد جریان گردش پول این است که شما می‌توانید نظارت بر نهاده‌های چرخش دهنده این پول که همانا بانک‌ها هستند داشته باشید، این اولین و به نظرم مهمترین فایده است. دومی این است که می‌توانیم مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم را انجام دهیم که قوانین و دستورالعمل هایش را داشتیم. یک مسأله دیگر رابطه اجزای دیگر حکومت را با بانک‌ها و با پول تنظیم می‌کند که مثال عرض می‌کنم؛ فرض کنید دولت در کشور می‌خواهد مالیات را عادلانه کند مالیات را از آن که باید بگیرد، بگیرد، این نیاز به شناخت دارد، شناختش از طریق حکمرانی ریال است.

تفکیک حساب‌های بانکی تجاری و شخصی در فاز اجرا

وی تاکید کرد: هر فرد حقیقی یا حقوقی حداقل یک یا چند حساب دارد، به طوری که مثلاً ما ۴۰۰ میلیون حساب داریم، ۸۰ میلیون فرد، میانگین مثلاً بالای چهار، پنج حساب، برخی از این حساب‌ها با آن‌ها کار تجاری هم می‌شود برای اشخاص حقوقی است یا نه برای اشخاص حقیقی است که کار تجاری می‌کنند و طبیعتاً می‌توانند از مالیات هم بپرند، اینجا اگر حکومت بخواهد مالیات حقه را از آن‌ها دریافت کند نیاز به این است که ببینید آیا این حساب شخصی است یا حساب تجاری؟ تفکیک حساب‌ها اینجا می‌آید که در شورای پول و اعتبار هم تصویب شد؛ چنانچه یک حسابی بیش از صد تراکنش در ماه و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش هایش جا به جا شد این‌ها طبیعتا به سازمان مالیاتی منعکس می‌شود که تحت عنوان حساب تجاری تلقی شود.

ابوالحسنی ادامه داد: بعد از ارسال پیامک مبنی بر این که حسابی که شما تراکنش‌های بالا دارید حساب تجاری است، طبیعتاً حساب تجاری نیاز به این دارد که مالیات از آن اخذ شود، اگر مدارک و اسنادی ارائه شود که نه این حساب عادی است مالیات به آن کاری ندارد.

وی گفت: طبق اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، چنان چه فردی مراجعه کند و بخواهد جا به جایی نقدی واریز کند، این تا ۱۵ میلیون حق دارد، بیشتر از آن را نقدی نمی‌تواند انجام دهد. وقتی نقدی اش رفت کنار، یا چک یا ابزارهای پرداخت کارتی می‌آید وسط، ابزارهای کارتی قابل رصد است، چک هم که با این سامانه کامل می‌شود. برای حساب‌های عادی افراد الآن تا ۲۰۰ میلیون را می‌توانند بیاورند و بانک چیزی از آن‌ها نمی‌خواهد، بالای ۲۰۰ میلیون تومان باید مدارک و اسناد ارائه کنند.

قائم مقام بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی یک برنامه پولی را از ابتدای سال برای کنترل تورم تنظیم کرده که در آن هدف گذاری حدود ۳۰ درصد رشد نقدینگی را برای امسال داریم، با یک ملاحظه، ما نقدینگی را به گونه‌ای کنترل می‌کنیم که نقدینه خواهی واحدهای تولیدی به مشکل بر نخورد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =